Pil veya capacitor ile mcu calistirmak?

Başlatan Endorfin35+, 18 Ağustos 2020, 21:44:17

Endorfin35+

Soyle garip bir durum var ve nasil yol izlemeliyim kararsiz kaldim.

Normalde sebekeye bagli calisan bir sistem var. Anormal durum olustu ve enerji kesildi. Bu durumda optimal bir sure (1ay  oldukca yeterli gibi) bir daha cihaz enerji almadi. Ancak enerjinin olmadigi bir anda bir butona basilinca bu mcu nun eproma veri yazacak kadar 3-5 sn calismasi istiyorum.

Aklima gelen sey sarjli bir pil veya superkapacitor kullanimi... Buna yedek enerji diyelim. Devrede herhangibir ernerji tasarrufu veya uyku modu ihtiyaci yok cunku yedek enerji butona basildigi anda elektrilsek olarak devreye girecek. Mesela sarji dolu bir pil olsun. Enerji kesildi. Atiyorum pil kendi kendine bosalmaz ise 5 ay sonra buton ile mcu enerjilenecek ve eproma yazacak...

Simdi bu sistemin uzun yillar stabil olmasi lazim.

Bir bms ile 18650 gibi bir pili normal zamanda surekli sarja tutsam sorun olurmu  pil dolu ise zaten bms akimi kesecek. Kendi kendine bosalma soz konusu ise tampon sarj yaparak pili tam dolu tutacak... Bu sekilde 5-6 yil pil bana hizmet eder mi?

İkinci dusunce pil yerine superkapacitor kullansam enerjj kesilince kendi kendine deşarj olayi ne kadar surer tam kestiremedim. Bir kaynakta 140dakika demis. Bir kaynakta 1 haftadan bahsediyor.

Kondansator mcu yu calistirmak icin yeterli, omru cok uzun ancak bu kendi kendine bosalma olayi can sikici.. kondansatoru doldurduk 1 ay bekledi enerji kalirmi?

Pil bekelemye daha musait ama omru kisa bende hibir zaman pil tam desarj sarj olamayacak ama yinede omru cabuk gidermi?

Kafam karisti... Size hangisi mantikli geliyor.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

power20

CR2025 CR2032 gibi bir pille sanırım 10 yıl kullanılır. Şarjlı pil ve şarj mekanizması gereksizdir. israf olur.

Casio saat üzerinde pil ömrü 10 yıl yazıyordu. Rafta biraz beklemiş sanırım. 6 sene civarında çalıştı.

Buton ile mcu veri yazacak. Başka iş yoksa  pek akım ihtiyacı yok gibi. Lithium CR2032 gayet yeterli

LukeSkywalker

Maliyet önemli degilse 14500 + tp4056 koyardim kafam rahat olurdu.

z

Zamaninda PIC islemcili bir projemde islemci, elektrik kesildiginde birkac bin uF elkodaki 5v ile eeproma verileri yaziyordu.

Ozel bir sey yapmana gerek yok.

Elektrik kesintisini hizlica algilayabilirsen, elektirik kesildiginde akim harcamasini artiran ne var ne yok (led vs) kapatirsan kapasitordeki enerji istedigini yapmaya yetecektir.

Pardon ben elektrik kesildigi anda eeproma yazacak sandim.

Bu durumda pil ya da super kapasitor kullanmak zorundasin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kimlenbu

Şebeke gerilimi varken yedek güce basılınca sıkıntı çıkmaması için gerekli önlemleri alırsan Li-SoCl2 piller var, raf ömürleri çok uzundur. Böyle kısa süreli işler için kullanacaksan ve her gün defalarca elektrik kesilmeyecekse uzun seneler götürür, şarj etmene gerek yok.

Endorfin35+

Alıntı yapılan: kimlenbu - 19 Ağustos 2020, 16:51:00Şebeke gerilimi varken yedek güce basılınca sıkıntı çıkmaması için gerekli önlemleri alırsan Li-SoCl2 piller var, raf ömürleri çok uzundur. Böyle kısa süreli işler için kullanacaksan ve her gün defalarca elektrik kesilmeyecekse uzun seneler götürür, şarj etmene gerek yok.

Bu pilleri duymamistim arastiracagim.

Elektrik sayaclarinin icinde de benzer bir yapi varmis. 10 yil pil omrunden bahsediyor. Biri sayaci sokmeye calisirsa bu durumu sayac kayit altina aliyormus. Ama enerji yokken ne kadar bekledikten sonra hala is gordugu aciklanmamis.

Su an super cap aklima yatmaya basladi. Omur derdi yok gibi birsey. İki adet seri bagli 2.7v s.cap veya 1 adet 5.5v s.cap ile deneme yapacagim. Sarj edip koyacam kenara bakalim 2-3  hafta sonra ne olacak...

Kendi kendine desarj konusunda bir kaynak 40-50 gunde yari kapasiteye duser diyor. Baska bir kaynak 140 dakika diyor... Acayip tutarsiz bilgiler. En iyisi bir model belirleyip test etmek.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

Endorfin35+

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 19 Ağustos 2020, 08:45:48Maliyet önemli degilse 14500 + tp4056 koyardim kafam rahat olurdu.

Aklima gelenlerden... 18650 bile koyabilirim ancak guvenemiyorum 2 gun sonra patlar catlar ise sikinti...

Andromeda

.. cihaz nedir bilmiyorum ama
elektrik kesildikten sonra 5 aydan bahsediyorsun ve bir gün elektrik yokken butona basılır
vs.. pil daha uygun gibi..
ama uyku modunda süper cap da iş görür sanki.. kaliteli pil ve devre sorun çıkarmaz..
adamlar pille yolcu uçağı uçuruyor :)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Endorfin35+

Endustriyel bir cihaza hmi+mcu denetleme sistemi haziyorum. Hazir sistemde mcu olacakken yetkisiz kapak acmalari tespit ederek tedbir almayi dusunuyorum. Oldu cihaz arizalandi veya herhangi bir sebepten kenarda bir sure enerjisiz bekledi. Birisi kapagi actigi anda switch ile yakalamak niyetindeyim.ekstra bir buton bir batarya veya capasitore bakacak bu is.

Uyku modu vs hic gerekli degil yedek enerjiyi switch uzerinden alacagim. Yani o ana kadar sistem tamamen baglantisiz olacak.

Super cap uzun sure bosta enerjisini korur ise tercih sebebim olacak. Gerci makine 1 yil beklermi bir kosede... Belli olmaz o zaman pil daha iyi hangi pil. Cr2032 lere vs hayatta guvenmem. Rtc ile 1 yilda bitenleri cok goruyorum. 18650 yaygin ucuz ama o da haddinden fazla guclu mu acaba yangin vs olur mu olur..

muhendisbey

Süper kapasitör için 1 ay uzun süre. Patlar korkunuz varsa NiMh kullanın. NiMh uzun süre şarj tutmasıyla bilinir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

LukeSkywalker

Yangın falan niye olsun düzgün kontrol edildikten sonra? Tesla arabanın içerisine yerleştiriyor yüzlerce 18650. MCU ile batarya voltajını da okursunuz 3.5 volt altına inmeden şarj ettirmezsiniz eğer sürekli şarjda kalır da patlar diyorsanız. TP4056 gibi bir batarya şarj entegresi kullanırsanız hiç bir problem olmaz. Kendisi kesiyor şarjı.

Endorfin35+

forumda bir arkadaş paylaşmıştı. power bank kendi kendine patlıyordu. Kimdi hatırlamıyorum ama piskolijimi bozdu :)

https://www.birikimpilleri.com/tr/batarya-yangin-onleyici-cozumleri ,

şöyle bir ürün gördüm. fiyatı uygun ama nasıl kullanıldığı çok açık değil. Sanıyorum pili bunun içine gömecek bir odacık lazım...

power20

Alıntı yapılan: muhendisbey - 19 Ağustos 2020, 21:27:25NiMh uzun süre şarj tutmasıyla bilinir.
Sıfır NiMh pil 10 seneden fazla kullanılmadan bekledi. Durduğu yerde ölmüş. Şarj tutmadı. Acaba arada şarj yapılsa iyi mi gelirdi. Yoksa kullanılsa da kullanılmasa da ömrü bitiyor mu?

muhendisbey

Alıntı yapılan: Kılıç - 19 Ağustos 2020, 23:02:08Sıfır NiMh pil 10 seneden fazla kullanılmadan bekledi. Durduğu yerde ölmüş. Şarj tutmadı. Acaba arada şarj yapılsa iyi mi gelirdi. Yoksa kullanılsa da kullanılmasa da ömrü bitiyor mu?
Kullanılsa da kullanılmasa da ömrü biter. Li-ion, Li-Poly, alkali, Ni-Cd, Çinko karbon piller için de söz konusu. O nedenle üretim tarihine bakarak pil almak gerekli.

Over-dischage durumunda kalan li-ion pil kendi kendine alev alabilir, bu dış muhafazasının delinmesi ile ilgili bir durum. Şişen bataryanın dış muhafazası da bir çok sebeple delinmeye müsait. Şişip sivri bir noktaya temas edebilir, ya da birleşim noktasından ayrılabilir. Sadece overcharge durumu alev almasına neden olmaz. O nedenle ömrü tamamlanan Li-ion bataryanın imhası gerekir.

Buton pil kullanılan sistemlerde CR serisi yerine LR serisini alabilirsiniz. LR serisi şarj olabilen Li-ion modelidir (LR2032 mesela). Düzgün bir voltaj regülatörü ile bataryayı sistem açık olduğunda besleyerek RTC'leri daha uzun süre bakımsız kullanabilirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

x-nomek

Li-SOCl2 bence bu piller işinizi görecektir