Velleman K7200 0-30V 0-10A Güç Kaynağı

Başlatan gevv, 18 Ağustos 2020, 22:09:52

gevv

Merhaba,

Devreyi uygulayıp test ettim kutulaması kaldı bir kaç yıla biter sanırım :)

power20

Laptop adaptörü ile beslenen ayarlı kaynak projesi düşünülebilir. Lm317.

Daha da iyisi kendinden göstergeli ayarlı kitler var.

Sozuak

O bahsettiklerinizin hepsinde sm çalışma nedeni ile gürültü olur. Her kaynak her yerde kullanılmaz. Yani bu da ayarlı o da ayarlı öyleyse aynısı mantığı doğru değil. Bu tip güç kaynakları da pürüzsüz, gürültüsüz, güvenilir (kaliteli malzeme ve işçilikle, iyi tasarımla elbette) çalışır. Isınma olayı da çok noktalı trafo ve röle sistemi ile büyük oranda çözülmüştür. Bu tip bir güç kaynağını bir çok kişiye yaptım ama bir tek kendime yapamadım.
Üzerinde simetrik çalışabilen çift kanal artı ek sabit gerilimler bulunduran bir tane yapma planım var.
Malzemeleri, kasa ve  trafoları da hazır aslında.
2x30-60V/10A.  Fold-back ve cut-off akım modlu
5 Volt/10A 
2x12V/3A
2x15V/3A

şeklinde ve her bir voltaj için akım gerilim izlemeli olarak düşünüyorum. Hatta analog/dijital göstergeli olması tercih sebebi (eğilimi görebilmek için)

sabit voltajlar için komütatörlü ortak bir gösterge de yetebilir zira aynı anda hem 12 hem 15V pek kullanılmaz.

Belki hassas pilli yada düşük voltajla çalışan cihazlar için  0-12V/3A eklenebilir

cevat1

@Sozuak  Bir de bu devre var. Precision Power Supply / Elektor, Aralık, 1982

Şimdiye kadar bulabildiğim/kullandığım en kaliteli devre. Daha fonksiyonel/kullanışlı devre varsa... (ki vardır) bilmek isterim.

http://www.retro.co.za/zs1ke/projects/PrecisionPowerSupply/PrecisionPSU-Elektor-Dec-1982.pdf

https://electronics.stackexchange.com/questions/290326/precision-power-supply-elektor-december-1982

Arşiv    https://archive.org/stream/ElektorMagazine/Elektor%5Bnonlinear.ir%5D%201982-12#page/n13/mode/2up

Yıllardır kullanırım. Bir kere falsosunu görmedim.

Kutulama, dijital göstergeler, Devre de ilaveler/çıkartmalar, akım kuvvetlendirici transistörler de
ki tadilatlar bilgi ve becerilerinize kalmış.

Kolay gelsin...

Sozuak

Bendeki uygulama devresi zamaninda okullarda ogrencilerin iskencelerine karsi asla bozulanini gormedigim tekil opamplarla yapilmis bir devre. Prensip olarak 30/60 volt modellerinde 2/4 uclu trafo ve uygun komparatorlerle surulen roleler ayrica akim ve gerilim kontrolu icin yine opamplar ve asimetrik opamp beslemeleri ile calisan bir devre. Tek switch ile 2 farkli akim modu ile yine Tek switch ile bagimsiz yada Tek kanal ayari ile 2 kanali da simetrik ayarlama imkani sunuyor.  Kaliteli malzemelerle yapildiginda ani akim darbesine yol acabilecek yuklerde dahi cok stabil kalabildigine sahit olmustum defalarca. Su anda semayi yayinlayamam ama dosyadan cikartip orijinalinden tarayip eklerim. Orijinalde birkac kasitli hata mevcut. Opamp girisleri ve bazi eleman degerleri yanlis fakat deneyimli birisi kolaylikla cozebiliyor zira ayni Manuel icinde birkac modelin semasi var. Ben de o sekilde cozup pcb cizmistim aydinger uzerine.

power20

mesaj iptal

Sozuak

Bendeki uygulama devresi zamaninda okullarda ogrencilerin iskencelerine karsi asla bozulanini gormedigim tekil opamplarla yapilmis bir devre. Prensip olarak 30/60 volt modellerinde 2/4 uclu trafo ve uygun komparatorlerle surulen roleler ayrica akim ve gerilim kontrolu icin yine opamplar ve asimetrik opamp beslemeleri ile calisan bir devre. Tek switch ile 2 farkli akim modu ile yine Tek switch ile bagimsiz yada Tek kanal ayari ile 2 kanali da simetrik ayarlama imkani sunuyor.  Kaliteli malzemelerle yapildiginda ani akim darbesine yol acabilecek yuklerde dahi cok stabil kalabildigine sahit olmustum defalarca. Su anda semayi yayinlayamam ama dosyadan cikartip orijinalinden tarayip eklerim. Orijinalde birkac kasitli hata mevcut. Opamp girisleri ve bazi eleman degerleri yanlis fakat deneyimli birisi kolaylikla cozebiliyor zira ayni Manuel icinde birkac modelin semasi var. Ben de o sekilde cozup pcb cizmistim aydinger uzerine.