24 Eylül 2020, 06:02:45

Haberler:

Picproje Pazar Sohbetleri: https://bit.ly/2GHsjAK


INT vs IOC

Başlatan x-nomek, 08 Eylül 2020, 21:25:02

x-nomek

IOC tam olarak nedir kullanan arkadaşlar var midir ?

yabancı kaynaklardan baktığıma göre INT kesmesine benziyor

İşlemciyi uykuya gire IOC oluşan bir değişiklik uyandırır mı ?

ete

Interrupt On Change kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bu terim bir işlemciye ait belirlenmiş bir port'un giriş olarak atanmış belirli bir pin gurubunda yada tüm pinlerinde  herhangi bir konum değişikliği olması durumunda kesme bayrağının aktif edilmesine dayanan bir kesme yaratma sistemidir. INT dan farkı bir pin veya birden fazla pinlerde sistemin etkili olabilmesidir.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

x-nomek

Alıntı yapılan: ete - 08 Eylül 2020, 21:53:17Interrupt On Change kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bu terim bir işlemciye ait belirlenmiş bir port'un giriş olarak atanmış belirli bir pin gurubunda yada tüm pinlerinde  herhangi bir konum değişikliği olması durumunda kesme bayrağının aktif edilmesine dayanan bir kesme yaratma sistemidir. INT dan farkı bir pin veya birden fazla pinlerde sistemin etkili olabilmesidir.

Ete
Çok teşekkür ederim Peki Elimde böyle bir chip olmadığı için deneyemiyorum  işlemciyi SLEEP modunu aktif edip INT0 kesme ise uyandırabiliyordum bu işlem aynısı IOC de yapabilirmiyim ?

ete

Bütün kesmeler işlemciyi sleep konumundan uyandırır. IOC de aynı işi elbette yapar. Bir çok kez denedim bunu.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

bayelektronik

Deep sleep modu olan piclerde deep sleep sadece int0 kesmesi ile uyandırılabilir. Normal sleepler birçok kesme tarafından uyandırılır.