Internet teklifindeki gariplik

Başlatan z, 10 Eylül 2020, 08:16:55

z

Isyerinde yeni bir internet aboneligi yapacagiz.

Iki teklif geldi.

1. teklif

Private Fibre Data Link - Symmetrical 100M Link
100/40M NBN Asymetrical link with 8 Additional IP

90 Dolar.

2. teklif

Private Fibre Data Link - Symmetrical 100M Link
20/20M NBN Symetrical link with 8 Additional IP

450 Dolar.

Burada 100/40 Asimetrik internet 90 Dolar iken, 20/20 Simetrik olana neden 450 Dolar istenir?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

45$ yazacağına 450 yazmıştır.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Hayir. Rakamlari yuvarlayip yazim.

Arkadas firmaya sormus verdikleri cevap beni tatmin etmedi.

20/20 yi garanti ediyoruz. Her daim 20/20 calisirsiniz. 100/40 da hizlar degisebilir demis.

O yuzden buradaki fikirleri de ogrenmek istiyorum.

ByTEK

Asimetrik hatlarda (ADSL-VDSL)  bant genişliği garantisi verilmez. hattın durumuna göre 100/40M'a kadar alabilirsiniz. yoğunluk söz konusu olunca belkide 10/1 bile verilebilir. Aynı zamanda asimetrik hatlarda Upload yada Download tavana ulaşınca diğeri değer düşürürler. mesela 10/2 internetiniz var diyelim. dowload 10 olunca upload 512K civarına inecektir. belkide daha aşağıya.

Ama simetrik hatlarda Türkiye'de metro ethernet diye geçer. Size ne değer verilecek ise alacağınız değerler o değere çok yakın verilir. 20/20 aldınız diyelim. 19/19,5 gibi garanti edilir. size kendi alt yapısında 20/20 direkt ayırmıştır.

IPS tarafında fiyatı bu yüzden değişiklik göstermektedir.

RaMu

Simetriğin o manaya geldiğini bilmiyordum ama
hız garantisi veriyorsa normal o zaman.
Bende çağrı merkezinde telefon görüşmelerini internet üzerinden yapabilmek için upload hızı yüksek ve belli değerin altına düşmeyecek olan internet lazım olduğunda almıştım,
2015 te aylık 350TL idi herhalde.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Normal sartlarda bizim sistemler icin 2/2 simetrik internet oneriliyor.

Bu durumda 100/40 isimizi gorecek gibi gorunuyor.

Her ay 300 Dolar vermek hos degil.

Isin kotusu Turkiye'den (bagli oldugumuz birim) yardim konusunda da destek alamiyoruz.

Yurt disindaki ISPlerle muhatap olmak istemiyorlar o kismi bize birakiyorlar.

Bir diger sorum;

Routerin ISP tarafindan yonetilmesi durumunda bunun icin de aylik para isteniyor.
Routerin manage ediliyor olmasi musteri icin cok mu onemlidir?

Biz uygun bir router satin alsak internet baglantisini kendimiz yapamazmiyiz?

Adamlar cihazlari bizden alirsaniz cihazin parasini alir kurariz, kurulum parasi da aliriz diyorlar.
ISP, bize Cisco router vermeyi oneriyor  ve 3 yil sozlesme yapmak istiyorlar. Her 3 yilda bir cisco router icin lisans parasindan soz ediyorlar.

Router icin bu lisans parasi da nedir?

Eger routeri biz alirsak kurulumu bizler yapabilirmiyiz?

Sonucta buradaki sirketler ac kurt, parasiz hic bir sey yapmiyorlar ve ucretleri dudak ucuklatici.

Ote yandan Turkiye'deki teknik ekip de yurt disinda bu islere bulasmak istemiyorlar. Bizi arada birakiyorlar. Ya bana ne parasini dusunme diyecegiz. Ya da vatan millet sakarya diyecegiz.

Sizler ne onerirsiniz?

ByTEK

@z hocam trafik oluşturacak veriye bağlı olarak asimetrik ya da simetrik hattın yeterli olması değişkenlik gösterebilir. Amaç nedir öncelikle bunu belirlemek gerekiyor.

Router dediğiniz aslında gelen bağlantıyı local ağınız ile birleştirecek olan cihazdır. kullanmayı yönetmeyi biliyorsanız Router özelliği olan bir cihaz alıp kullanabilirsiniz. Ben genelde fiyat,performans ve yönetimini bildiğim için mikrotik kullanıyorum.

ISP firmaları bu konuları bilmeyenler için kendi routerlarını satıp yönetim hizmeti veriyorlar. Genelde huawei,cisco gibi köklü ve sağlam ürünler kullanıyorlar. bunların lisans bedellerini,hizmet bedellerini fatura ediyorlar.

Ben yaklaşık 10 yıldan beri özel sektörde network üzerine çalıştım. müşteri ISP den internet hizmetini alırdı sadece ve biz router,Firewall,Switch donanımlarını kurup yönetirdik. her sorunda bizi arar ve biz müdahale ederdik. aylık bakım anlaşması adı altında ödeme yaparlardı. Şuanda kamu kurumunda çalışıyorum ve aynı işi yapıyorum.

ISP firmaları her zaman hizmet satmaya yönlendirirler. Eğer özel bir TTVPN tarzı proje değilse. internet alıp ilgili kuruluşa kullandırma söz konusu ise ISP den router yada extra hizmet almak zorunda değilsiniz.

video ve ses aktarımı için asimetrik internet sorunlar yaratır. simetrik internet olmadığı yerlerde 1 den fazla asimetrik hat alınıp Loadbalance yaptırılır.

50 kişilik bir kurumda 24/4 VDSL aldık ve Qos yaparak kişileri normal internete çıkartıyoruz. QOS burada önem arz ediyor. band genişliğini adil şekilde bölünmesini sağlıyor.

Almayı düşündüğünüz internet üzerinden hangi türde nasıl bir trafik akacaktır ?

z

Internet, serverlardan kucuk paketler cekip modifiye edilip geri yerine yazilmasini saglayan programlar icin gerekiyor.

Ayrica telefon santraline de bagli. Sesler digital ortamda gidiyor.

Bunun disinda klasik webde gezinti vs.

Mevcut durumda kablolu internet hizmeti aliyoruz. Bir router/modemimiz var. Isler tikir tikir yuruyor. Yonetilmeye falan da ihtiyac duymuyor.

ISP tarafindan yeni sisteme gecmeye mecbur birakiliyoruz. Eski sistemde telefon santrali analog hat kullaniyordu. En buyuk yenilik bunlarin da interneti kullanmasi olacak.

ByTEK

bazen ses trafiğinde ufak tefek kesilmeler duyabilirsiniz. modemli asimetrik bağlantılarda çok karşılaşılan bir durumdur. biz routerda SIP trafiğine band genişliği ayıracak QOS ayarlıyoruz. gelişmiş modemlerin bazılarında bu özellikler var. yapacağınız işler için bence simetrik hat gerekmiyor. VDSL işinizi çözecektir. extra belki güvenlik için sabit IP ihtiyacınız olabilir.

z

Mevcut durumda sabit IP var. Onlari mumkun olursa korumaya calisacagiz. Olmazsa degisecekler.

Peki modem arkasina konacak router konusunda ne yapabiliriz?

ISP, bize Cisco Meraki MX84 onerdi ve teklif verdi.

Halbuki bu marka/model bizimle ayni konfigurasyona sahip bir baska kardes kurulusumuzda sorun cikardi.

Router icin cok teknik soft ayarlar gerekiyor mu?

Dedigim gibi Turkiye'den bu konuda destek alamiyoruz. Adamlar dunyanin 4 bir yaninda her biri bir birinden farkli ISPlerle muhatap olmak istemiyorlar.

Ote yandan Turkiye'den birisinin bu isler icin gelmesi de cok zor. Hem cok pahali hem ISP ile anlasma haftalar surebilir hem de pandemi nedeniyle zaten ulke yabanci kabul etmiyor/vize vermiyor.

Sercantek bir bakiyorsun seninle ayni kurulusta calisiyormusuz birbirimizden haberimiz yokmus.

ByTEK

@z hocam router konusunda alternatifler var. mikrotik,draytek,cisco,huawei olabilir.

modemin arkasına koyulan routerlarda çok ayara gerek yok basic ayarları yapınca sorun yaşatmaz. en fazla port açma, bandwidth limitleme yapılabilir. onlarda kullanımı bilince araştırınca oluyor zaten.

size önerdikleri ürün UTM ayarında güvenlik duvarıdır. (Cisco Meraki MX84) Ben palo alto,sophos,fortigate kullandım. aktif olarak sophos kullanıyorum. bu arada UTM tümleşik gelişmiş güvenlik duvarları demektir. içerisinde router,antivirüs,web filter,app filter gibi gelişmiş özellikler barındırır. Bunları normal router ile yapamazsınız.

fiyat o yüzden yüksek oluyor. çünkü 1/2/3 yıllık lisanslar şeklinde periyodik ödemeleri var.

Ben siber saldırılardan korunmak istiyorum diyorsanız UTM alınmalıdır. Ama yok düşünmüyorum ev gibi internete gireyim derseniz o zaman modem bile işinizi çözer. Yada mikrotik gibi bir cihaz ile port bazlı temel saldırıları engellersiniz.

mikrotik router için : http://www.sercanca.com/mikrotik-neden-nicin-ve-nerelerde-kullanilir/

UTM hakkında : https://www.beyaz.net/tr/guvenlik/makaleler/utm_nedir.html

Ben Tekirdağ ilinde kamu kuruluşunda sistem ve network üzerine çalışıyorum hocam.

bsenguler

Mİkrotik güvensiz cihazlar arasında yer alıyor. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz

ByTEK

Alıntı yapılan: bsenguler - 11 Eylül 2020, 17:51:27Mİkrotik güvensiz cihazlar arasında yer alıyor. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz

mikrotik bir markadır. güvensiz olarak söz edilen cihazları Kablosuz aktarıcı cihazlarından bazılarıdır.

Access Point Cihazı MIKROTIK RBDisc-5nD (DISC LITE5) 
Access Point Cihazı MIKROTIK RBSXTG-5HPnD SAr2 (SXT SA5)
Access Point Cihazı MIKROTIK RBSXT-2nDr2 Lite2 (SXT Lite2)

Router olarak satılan cihazları düzgün config yapılırsa ve güncellemeleri takip edilirse SORUNSUZ kullanılabilir. Bir çok kontrolümde olan cihaz var ve yıllarca sorunsuz çalışmaktadır.

bsenguler

Zaten linki o yüzden verdim, girince modeller çıkıyor.

OG

Alıntı YapMİkrotik güvensiz cihazlar arasında yer alıyor

belki de BTK dinleyemiyordur desem  :P
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.