CAN Analizör Tavsiyesi

Başlatan Bünyamin Tamar, 17 Eylül 2020, 22:41:16

Bünyamin Tamar

Merhaba,
Profesyonel CAN analizörü satın almak istiyorum. Araçtan CAN datası çekip yazabilmek istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mıdır?
Vector.com'dan CANalyzer programı ve VN1630 log donanımını seçtim. Bu firmanın bu sektörde lider olduğunu duydum. Sizlerin de fikrini merak ediyorum.

kralsam

Alıntı yapılan: BT - 17 Eylül 2020, 22:41:16Merhaba,
Profesyonel CAN analizörü satın almak istiyorum. Araçtan CAN datası çekip yazabilmek istiyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir marka var mıdır?
Vector.com'dan CANalyzer programı ve VN1630 log donanımını seçtim. Bu firmanın bu sektörde lider olduğunu duydum. Sizlerin de fikrini merak ediyorum.
Sektördeki en sağlam marka diyebiliriz sanırım. Ama fiyatı epey tuzlu diye biliyorum.

Emre_Tuncay_

Vector ve Kvaser markalarını öneririm.

Bünyamin Tamar

Alıntı yapılan: Emre_Tuncay_ - 18 Eylül 2020, 08:20:31Vector ve Kvaser markalarını öneririm.
Kvaser'den de ürün baktım. Software olarak ne seçeceğime karar veremedim Kvaser'den. Vector'ün de bir sürü software ve hardware'i var.
Software tarafında CANalyzer programını seçtim. Ama donanımda VN1630 log arayüzü için emin değilim. Vector'den amacıma uygun ürün olup olmadığı konusunda cevap bekliyorum. Acaba kullanan var mı diye merak ettim.

Amacım:
Alıntı yapılan: BT - 17 Eylül 2020, 22:41:16Araçtan CAN datası çekip yazabilmek istiyorum

dumansiz

Kerim42

Aşağıdaki markaları rahatca kullanabilirsin. Bunlar genel amaçlı canbus datalarını okumak için microchip inde var ucuz yollu çok özelliği olmayan. https://www.microchip.com/DevelopmentTools/ProductDetails/PartNO/APGDT002
Ama dediğim gibi bunlar canbus hattında ki mesajları okumak denemeler yapmak için ideal. Size daha çok diagnostic cihazı lazım. o yüzden yazılım önemli. Markalara göre çok farklı standartlar var. Aşağıdaki markalar daha cok canbus üzerinden yazılım donanım geliştirmek öğrenmek isteyenler için. Ama aşağıdaki marklarında farklı özellikte olanları var.

Peakcan www.peak-system.com
Kvaser www.kvaser.com
Ixxat www.ixxat.com
NAtional instrument https://www.ni.com/en-tr/shop/hardware/products/can-interface-device.html?modelId=252603

Ama araçlar için istiyorsan farklı markların farklı protokolleri var. Senin için yazılım daha önemli olacak. Vektör iyi bir tercih. Benzer şekilde würth ünde ürünü var. araştırmanı tavsiye ederim.
Alemi padişah olmak bir kuru kavga imiş. Bir veliye bende olmak cümleden ala imiş. (Yavuz Sultan Selim)

Bünyamin Tamar

Az önce Vector'den fiyat teklifi geldi. Sadece CANalyzer PRO programına 4180 Euro  :o fiyat söylediler. Hardware için de (VN1611) 820 Euro:o

Kvaser'in 300 Euro'luk ürünü ve bedava CANKing yazılımı çok cazip geldi bir anda bana bir anda  :D 
Hatta ilk olarak Microchip'le mi başlasam da ondan sonra mı büyük paralar versem, diye düşünüyorum. Microchip'te donanım 100 $ civarı. Yazılım bedava

Direkt olarak bu amaçla böyle ürün kullanan var mı?

Erol YILMAZ

muhittin_kaplan

donanım seviyesi için seleae yi neden kullanmıyorsunuz ?

Yada Ardu ve CAN shild ile USART dan aldığınız veriyi canMonitor (python) programıyla görebilirsiniz.(ben öyle yapıyorum)
https://github.com/alexandreblin/python-can-monitor

Emre_Tuncay_

Bu arada bir projede peak kullanmıştık. Peak'in kendi api'leri vardı. Onlardan faydalanıldı.

berat23

Alıntı yapılan: BT - 18 Eylül 2020, 08:39:32Kvaser'den de ürün baktım. Software olarak ne seçeceğime karar veremedim Kvaser'den. Vector'ün de bir sürü software ve hardware'i var.
Software tarafında CANalyzer programını seçtim. Ama donanımda VN1630 log arayüzü için emin değilim. Vector'den amacıma uygun ürün olup olmadığı konusunda cevap bekliyorum. Acaba kullanan var mı diye merak ettim.

Amacım:

otomobil üzerinde değildi ama ben bu yazılım ve donanımla epey çalıştım. 5 yılda hiç sorun yaşamadım. CANalyzer'daki C benzeri script dili oldukça güçlü, yapamadığı birşey yok diyebilirim.

yapacağınız işten bunu karşılayan paralar kazanıyorsanız vector gibi profesyonel ekipmanlar kullanmanızı tavsiye ederim. open source, yok arduino falan hobici işi kalıyor bence.