160V 0-2ma ayarlı kaynak

Başlatan Mucit23, 19 Eylül 2020, 21:46:52

Mucit23

Selamlar.

Deneysel bir düzenekte deney farelerine belirli bir bölgeden uzak durmalarını sağlayacak bir sistem yapmayı düşünüyorum. Bu tür sistemler için farelere elektrik şoku veren sistemler kullanıldığı biliyorum.

Bu çalışmadada farelerin yasaklı bölgeye geldiklerinde elektrik şoku verecek bir sistem için konu başlığındaki gibi ayarlı bir kaynağa ihtiyacım var.

Önerisi olan varmı?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Mucit23 - 19 Eylül 2020, 21:46:52Selamlar.

Deneysel bir düzenekte deney farelerine belirli bir bölgeden uzak durmalarını sağlayacak bir sistem yapmayı düşünüyorum. Bu tür sistemler için farelere elektrik şoku veren sistemler kullanıldığı biliyorum.

Bu çalışmadada farelerin yasaklı bölgeye geldiklerinde elektrik şoku verecek bir sistem için konu başlığındaki gibi ayarlı bir kaynağa ihtiyacım var.

Önerisi olan varmı?
160V olduğundan eminmisin.
Daha cılız bir akım daha yüksek voltaj neden değil.?
Sivrisinek kovucularındaki (Kavurucu daha doğru olur) kapasitörü çıkartıp gücü zayıflatsan olmazmı?

Ayrıca Fare testi için Fare tekerleği projesi mevcut.
İsteyene verebilirim.

Mucit23

Bu yüksek gerilim de benzer bir çalışmada kullanılacak. Aslında tıpta bir hocam kendi imkanları ile rat treadmill yapmış. koşu bandının arkasına bir çeşit yüksek gerilim ile hayvanlara ufak elektrik darbeleri verilmesi gerekiyor. Bu kısımda destek istedi benden bende ne yapılabileceğine bakıyorum. Bazı çalışmalarda 160V AC gibi gerilimler kullanıldığını gördüm. Bu yüzen çok yüksek gerilimlere çıkmak istemedim.

Şöyle bir durumda var. Sadece yüksek gerilim elde etmek yetmiyor. Elde edilen yüksek gerilimi Bir tel ızgara merdivenine sırayla uygulamak gerekiyor. Yeni merdiven üzerinde bir çeşit yüksek gerilimle tarama yapılması gerekiyor.

RaMu

Fikir olması açısından yazayım belki işe yarar.
Nixie tube displayler için sürücü entegreleri var.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

OG

bol bulunabilen 2VA lik göbeğe 170-180V çıkışlı trafo sarılır (voltaj düşüklüğü ihtimali)
DC ye çevrilir oldu 230-250V DC

Yüksek gerilimli (Vce) transistor bol, veya mosfet
Basitçe 160V sabit çıkışa regüle edlir

Akım sınırlaması
bu biraz uğraştırır çünkü alan geniş 0-2mA ve çözünürlük verilmemiş
Akım sınırlamayı Vbe si 0,65V olan bir transistor ile yapıyorsanız;

max 0,1mA (0,0001A) isterseniz Vbe ye ulaşması için 6K5 direncteki akımı olceceksiniz
max 0,5mA (0,0005A) isterseniz Vbe ye ulaşması için 1K3 direncteki akımı olceceksiniz
.
.
max 2,0mA (0,002A)  isterseniz Vbe ye ulaşması için 325R direncteki akımı olceceksiniz

işin burası kademelendirir.

Tarama daha kolay, + yı sabit vereceksiniz
çıkış - ucundan alıp gereken adım kadar mosfet (yeterli voltajda) Source ucuna, Drain ucunu da ızgaralara
Gate Source arasında kesin 10K gibi,
Gate ler de mir mcu'dan

MCU voltajını nereden alacak,
en basiti trafo sekonderine 2. bir sargı ilavesi ile 8-10V çıktı alınır
doğrultulur
doğrulmuş tarafın - ucu ile yüksek DC gerilimin - ucu birleşir (GND'ler)
7805 ile 5V'a => MCU'ya => port çıkışı => 1K => Gate (port'dan gnd'ye 5V zener, anlık pik yuksek gerilim kaçağına karşı önlem)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

tunayk

Tavuk kesimhanesinde, ilk şok cihazında 45VDC %26 Duty li kare dalga kullanılıyor. Bu durumda hayvan  yaklaşık 25mA akim çekiyor. Temas noktası baş kısmı.

Bu işte temas noktası önemli. Kalın deri bölgesinde  veya kuyrukta yüksek  volt gerekecektir.
Baş kalp bölgesinde daha kısa ve düşük voltaj darbesi yeterli olabilir.

Mucit23

Yüksek gerilim üretmek için nixie tube sürücüleri çok mantıklı geldi. 555 ile çok basit olarak yapılabiliyor sanırım. Trafo sarmak ile uğraşmak istemiyorum. Zaten bu devrelerin vereceği akım sınırlı. Üstelik 100-180V arasında gerilim ayarı da yapılabiliyor. Akım sınırı olmasa da Gerilim ayarı ile sayede çarpılma şiddeti de ayarlanır.

Peki şöyle düşünelim. Daha basite indirgeyecek olursak direk 220V AC şebeke gerilimini kullandığımızı düşünelim. Akım ayarı olmazsa ne olur? Onu düşünüyorum. 220V şebeke gerilimine şöyle 3W 150K-220K seri direnç le doğrudan kullansak iş görmez mi? Yüksek gerilim işini basitçe çözmek istiyorum.

İkinci sorum tarama işi. Fare'nin girmesini istemediğimiz yasaklı bölgenin altında aşağıdaki gibi bir çelik telden ızgara olacak. Bağlantı şekilleri resimdeki gibi olacak.

Tarama sırasında Örneğin C1'e pozitif gerilim verilirse, C2,C3 ve C4'e negatif gerilim bağlanacak. C2 pozitif ise C1, C3 ve C4 negatif olması lazım. Bu tarama işlemi 100ms aralıklarla sürekli yapılması lazım ki fare teller üzerinde elektrik şokunu yiyince kaçabilsin.  Yani üretmiş olduğum 160-180V arası DC gerilimi sırayla bu tellere uygulamam gerekiyor. Bu iş için SPDT minik röleler den kullanmak çok mu amatör olur? High-Side, Low-Side sürmek gerekecek röleler yerine mosfet kullanmak lazım aslında ama high'side sürme gerektiğinden işler karışıyor. SPDT röleler çok ses yapar mı? 

Teşekkürler.

ipek

VFD'ler ile oynadığım zaman sürme teknikleri beni çıldırmıştı,mutlaka voltaj sızıyor istenmeyen yerde bir karakter ışıldamaya çalışıyordu.

segment zaten az akım çektiği için 150 voltu 100 direnç ile PullUp'mış gibi 2N5551 transistörün kollektörüne bağlıyordum,base'leri hep iletimde tutuyordum,zerre parlaklık olmuyordu VFD'de sadece 100K'lar azıcık ısınıyordu, hangi Base'yi 0 Volt yapsam o segment yanıyordu..

taramayı en basit Low Side mantığı ile böyle tasarlayabilirsin,
tabiiki DC ise

eğer AC ise ok daha basit Dip 8 kasa her hangi bir OPTO-MOS işini görür.

Not bazı OptoMos'lar hem AC hemde DC çalışabiliyorlar,pahalıydada mal olsa, en basit devre...

RaMu

Nixie yi @ipek inde bahsettiği gibi tarama işlemi için örnek vermiştim.

Mekanik ızgara tasarımını kolaylaştırmak için
hatları hem high hem low yapabileyim
diye düşünüyorsun sanırım ama
@OG nin dediği gibi yapman devre tasarımında daha kolay olur.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Sadece LowSide sürmede dediğiniz gibi kolay. Ama aklıma yatmayan birkaç nokta var. Diyelim 160V DC gerilim bir şekilde elde ettik. Sıkıntı yok burada. Siz diyorsunuz ki 160V DC gerilimi pull'up dirençleri ile C1, C2, C3 ve C4 olmak üzere bütün girişlere uygula. Daha sonra mosfetlerle C1, C2, C3 ve C4 bütün satırları sırayla GND'ye çekerek tara. Bur da pull-up dirençlerinin değeri çok önemli, 160V için için herhangi bir kanalı mosfet ile GND'ye çektiğimde Ordan geçen akımı sistemin karşılayabilmesi gerekir. Bu şekilde yapılırsa ters bir tarama olacak

Örneğin C1 satırını Mosfet ile GND'ye çektiysem diğer satılar Pasif olacak. Dolayısıyla pull-up dirençleri ile pozitif gerilime çekilmiş olacak. C2 GND'ye çekilmiş ise C1, C3 ve C4 pull-up dirençleri ile pozitif gerilimde kalacak. Tarama bu şekilde yapılacak.

Bu sayede N kanal 4 adet mosfet ile tarama yapabilirim.

Mucit23

12V'u yükseltmek için bu devreyi uygulayan var mı? Bu arkadaş 555 ile yapmış. Sanırım 85-100uH arası bir bobin bağlamak yeterli oluyor. Deneyen var mı?

z

Low side taramayi bosver.

MPSA92 ve MPSA42 ile High side surucu yap. Oteki turlu HV guc kaynagini gereksiz yere yukleyeceksin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Ferhat, yanlış anlamadı isem bu iş tıp deneyleri için,
daha önce ben de tıp fare deneyleri için birşeyler yaptım, öyle ise adam ölçümler ve notlar alıyor,
akımın stable ve doğru olması gerekiyorsa (ölçüm sonuçlarını yayınlıyorlar) ustteki gibi devreler kararlı akım kaynağı için iyi bir secenek değil.

Tarama olayının şeklini dışarı çıkacağımdan dikkatli okuyamadım ve anlamadım

OG

Akım ölçümü hassas ise pullup direncler sıkıntı çıkarır.

Alıntı YapMPSA92 ve MPSA42 ile High side surucu yap. Oteki turlu HV guc kaynagini gereksiz yere yukleyeceksin.

matrix tarama mantıklı (dead time unutulmamalı),
olası kısa devreleri de düşünürsek,

max 2mA akım sınırlayıcı ile kısa devre anında transistorler üzerinde
160 x 0,002 = 0,32 Watt  harcanacak,

MPSA92 ve MPSA42 kurtarıyor ama birazcık daha toleranslı olmakta fayda var.

Mucit23

Alıntı yapılan: OG - 21 Eylül 2020, 16:12:31Ferhat, yanlış anlamadı isem bu iş tıp deneyleri için,
daha önce ben de tıp fare deneyleri için birşeyler yaptım, öyle ise adam ölçümler ve notlar alıyor,
akımın stable ve doğru olması gerekiyorsa (ölçüm sonuçlarını yayınlıyorlar) ustteki gibi devreler kararlı akım kaynağı için iyi bir secenek değil.

Tarama olayının şeklini dışarı çıkacağımdan dikkatli okuyamadım ve anlamadım

Abi şöyle, Fareler koşu bandı üzerinde koşuyor. Hayvan yorulduğu zaman duruyor dinlemeye geçtiğinde koşu bandının arkasındaki elektrikli tellerin üzerine düşüyor. Bu noktada elektrik şoku ile tekrar koşu bandına çıkması gerekiyor. Tel ızgara bunun için var. Aynı zamanda tel ızgaraya doğrudan elektrik vermekte yetmiyor. Teller üzerinde yürüyen ışık gibi elektrik darbelerinin gezmesi gerekiyor. Aksi halde hayvan şoku yediği anda tele yapışıp ölebilir. Bunu bende yeni öğrendim.

Her ne kadar canice gelse de bu işler tıp'ın ilerlemesi için.  ::op