160V 0-2ma ayarlı kaynak

Başlatan Mucit23, 19 Eylül 2020, 21:46:52

ipek

Telecom standardı Otocoupler LCA110 4 tane diz.transistor vs ığraşma paraya kıy ,opto kısımlarını MCU'ya gir ve tara.Live kısımlarına polarite farketmez 160 voltu daya ,optonun diğer pinlerini ızgaralara bağla en basit işlem,günahı vebali sana...

z

Alıntı yapılan: OG - 21 Eylül 2020, 18:38:20olası kısa devreleri de düşünürsek,

max 2mA akım sınırlayıcı ile kısa devre anında transistorler üzerinde
160 x 0,002 = 0,32 Watt  harcanacak,

MPSA92 ve MPSA42 kurtarıyor ama birazcık daha toleranslı olmakta fayda var.

Gerek yok. akim sinirlayici devresi + besleme hattina ayri bir transistorle yapildigindan MPSA lar zaten surekli ya kesimde ya doyumda calisacaklar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Mucit23

Alıntı yapılan: ipek - 21 Eylül 2020, 23:51:35Telecom standardı Otocoupler LCA110 4 tane diz.transistor vs ığraşma paraya kıy ,opto kısımlarını MCU'ya gir ve tara.Live kısımlarına polarite farketmez 160 voltu daya ,optonun diğer pinlerini ızgaralara bağla en basit işlem,günahı vebali sana...

Bu LCA110 Nasıl çalışıyor? Bağlantı şeklini anlatabilir misiniz? Işık ile iletime geçtiği için polarite farketmiyor anladığım kadarıyla doğru değil mi?

Mucit23

Alıntı yapılan: ipek - 21 Eylül 2020, 23:51:35Telecom standardı Otocoupler LCA110 4 tane diz.transistor vs ığraşma paraya kıy ,opto kısımlarını MCU'ya gir ve tara.Live kısımlarına polarite farketmez 160 voltu daya ,optonun diğer pinlerini ızgaralara bağla en basit işlem,günahı vebali sana...

Hocam bu LCA110'un uygun olduğuna emin misin?

Şimdi mantıken benim Opto'nun çıkışında 5 nolu pini alıp tellere bağlamam lazım 6 numara V+'ya, 4 numara V-'ye bağlı olacak. Ama aklıma yatmıyor. Mantık olarak içeride bir adet P kanal 1 Adet N kanal mosfet olması lazım. Diğer türlü sadece Tek bir LCA110'u nasıl yarım köprü sürer gibi kullanacağımı anlamadım.

ipek

birinci konfigurasyon hem A hem DC için geçerli ,ikinci konfig ise sadece DC ama akımı paraleleme imkanı doğuyor,

şimdi bir kör gözlüğü tak ve bunun bobin yerine içindeki LED vasıtası ile uyarılan bir röle olduğunu düşün,
gereken sadece LED kısmının akım sınırlama direnci hepsi bu..

Mucit23

ipek hocam yanlış anlamayın dediğinizi anladım. Orada sıkıntı yok. Normal röle gibi çalışıyor burası tamam. Fakat ben tek bir LCA110 ile aşağıdaki gibi bir yapı nasıl kurarım. Bu kafama yatmadı.

LCA110'daki alt kuldaki mosfetin polaritesi kafamı karıştırıyor. Normalde  akım Drain Source arası akar. Yada biz öyle kullanırız. Ama sanki burada mosfet ışıkla iletime geçtiği için ve mosfetin aslında bir direnç olduğu için Drain veya source arası ilişkinin bir önemi kalmıyor. Normal pasif bir direnç gibi davranıyor. Sanırım anladığım kadarıyla durum bu şekilde.

M.Salim GÜLLÜCE

Bi
Alıntı yapılan: Mucit23 - 23 Eylül 2020, 11:30:34ipek hocam yanlış anlamayın dediğinizi anladım. Orada sıkıntı yok. Normal röle gibi çalışıyor burası tamam. Fakat ben tek bir LCA110 ile aşağıdaki gibi bir yapı nasıl kurarım. Bu kafama yatmadı.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

LCA110'daki alt kuldaki mosfetin polaritesi kafamı karıştırıyor. Normalde  akım Drain Source arası akar. Yada biz öyle kullanırız. Ama sanki burada mosfet ışıkla iletime geçtiği için ve mosfetin aslında bir direnç olduğu için Drain veya source arası ilişkinin bir önemi kalmıyor. Normal pasif bir direnç gibi davranıyor. Sanırım anladığım kadarıyla durum bu şekilde.

bir mosu alıp Gate ini şarj ettikten sonra bunu test edebilirsin.
Her iki yöndede iletime sıfır dirençle geçtiğini ölçebilirsin.