DAQ Cihazı Tavsiyesi

Başlatan Bünyamin Tamar, 21 Eylül 2020, 14:55:34

Bünyamin Tamar

Merhaba,
Daha önce bir DAQ cihazı kullanmış olan var mı? Profesyonel bir cihaza ihtiyacım var.
Tabi ki bana şunu soracaksınız:  ;)  Hangi özelliklere sahip olacak?

Aslında ben marka araştırıyorum şu an. USB ile PC'ye bağlanabilir olması önemli.

Bünyamin Tamar

Firzen

Merhabalar Profesyonel seviyeden kastınız nedir?

Ben myDAQ kullanıyorum ayrıca myRIO da. National Instruments ürünlerini tavsiye ederim.
Kararsız...

Bünyamin Tamar

NI'nin sitesine girdim. Ürün kataloglarına ulaşamadım. Bi tane bile tıklanabilecek buton vs. yoktu. Ama myDAQ ve myRIO için tekrar bakayım. Gerekirse support ile iletişime geçeyim.

Bünyamin Tamar

Alıntı yapılan: BT - 22 Eylül 2020, 23:09:49Bi tane bile tıklanabilecek buton vs. yoktu.

Datasheet'lere ya da kataloglara ulaşmayı kastetmiştim. Yoksa şu sayfaya kadar gidiliyor:

https://www.ni.com/en-tr/shop/hardware/products/compactdaq-controller.html

mufitsozen

Alıntı yapılan: BT - 23 Eylül 2020, 08:08:42Datasheet'lere ya da kataloglara ulaşmayı kastetmiştim. Yoksa şu sayfaya kadar gidiliyor:

https://www.ni.com/en-tr/shop/hardware/products/compactdaq-controller.html

Google'da "myDAQ manual" yazinca ilk cikan link "NI myDAQ User Guide" pdf dosya linki.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Firzen

MyDaq en basiti ayrıca hocam link atmamın sebebi technical specs leri vermelerinden. Siz tam olarak ne iş için kullanacaksınız?
Kararsız...

Bünyamin Tamar

Özel bir proje olduğu için açıklayamıyorum. 4 adet ses girişi ve sayısını tahmin edemediğim kadar dijital girişler olacak. Ses alma bizim için önemli. 24-bit çözünürlük ve en az 50 kS/s örnekleme özelliği önemli. myDAQ'ı inceledim. Analog girişleri bize yetmiyor. Ama listeme kaydedeceğim. Measurement Computing'den WebDAQ ürünlerine de bakıyorum. Başka marka tavsiyelerini de değerlendireceğim.

Bünyamin Tamar

Şu ürünleri kullanan var mı? Nasıllar sizce?

mccdaq.com'dan

WebDAQ 504
E-1608  (16-bit. Ama iş görür)

Bir de şunu soracağım: AudioDAQ ile normal DAQ diye bir ayrım mı var?
Çok iyi resolution ve sample rate'e sahip bir DAQ, aynı zamanda AudioDAQ olarak kullanılamaz mı? Bu konuda kafam karışık ve ayırt etmem lazım.

Şuraya yazdım. Fakat hiç cevap gelmedi: stackexchange

z

AudioDAC da normal siradan bir DACa kiyasla gurultu seviyesi cok cok dusuk.

Ayni durum ADC ler icin de gecerli.

Bir ara gitar icin efect devresi yaparken farkettim diger kaynaklardan da teyid ettim.

MCU'nun kendi DAC ve ADC sini kullandigimda sesde yanma dedigimiz  (FM radyolardajki tislama benzeri) ses oluyordu.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Bünyamin Tamar

Alıntı yapılan: z - 24 Eylül 2020, 15:04:02AudioDAC da normal siradan bir DACa kiyasla gurultu seviyesi cok cok dusuk.

Yalnız DAC değil DAQ bakıyorum.
Data Acquisition. İçinde ADC'ler ve DAC'lar var.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 24 Eylül 2020, 15:04:02AudioDAC da normal siradan bir DACa kiyasla gurultu seviyesi cok cok dusuk.

Bir ara gitar icin efect devresi yaparken farkettim diger kaynaklardan da teyid ettim.

MCU'nun kendi DAC ve ADC sini kullandigimda sesde yanma dedigimiz  (FM radyolardajki tislama benzeri) ses oluyordu.
Bazı kaynaklar bu tıslama dediğiniz beyaz gürültünün Kozmik ışınımların devreler üzerindeki etkisinden kaynaklandığını belirtmişti.
Kurşun bloklar içine koyarsak yok olur yada azalırmı?
TV lerdeki karlanma da aynı..

z

En basitinden direnc gurultusu bu tislamaya neden oluyor. Bu gurultu  cinko catiya yagan yagmur damlalarininin etkisine benzetilir.

Eger direncden DC akim akitirsan direnc uclarinda AC (noise) gerilim olusur. En buyuk tislama sebeplerinden birisi budur.

Yariletkenlerin kendi gurultulerini de unurmamak lazim.

Birakin DAC ve ADCyi audio opamplar bile endustriyel opamplardan ayridir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Bünyamin Tamar

Alıntı yapılan: BT - 24 Eylül 2020, 14:34:11Şu ürünleri kullanan var mı? Nasıllar sizce?

mccdaq.com'dan

WebDAQ 504
E-1608  (16-bit. Ama iş görür)

Bir de şunu soracağım: AudioDAQ ile normal DAQ diye bir ayrım mı var?
Çok iyi resolution ve sample rate'e sahip bir DAQ, aynı zamanda AudioDAQ olarak kullanılamaz mı? Bu konuda kafam karışık ve ayırt etmem lazım.

Şuraya yazdım. Fakat hiç cevap gelmedi: stackexchange