3 Kademe 2 Buton Özelliğinde Komponent

Başlatan SB7, 22 Eylül 2020, 23:18:50

SB7

Merhabalar.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi 3 kademeli bir yapıya ihtiyacım var.
0 konumundayken iki çıkış da GND;
1 konumundayken 1. çıkış +5V, 2. çıkış da GND;
2 konumundayken 1.çıkış GND, 2.çıkış da +5V
olacak şekilde bir eleman arıyorum.Bu çıkışlar pull-down direnç ile kalıcı tip buton gibi MCU ya bağlanacak. Ancak kalıcı tip buton kullanamadığım için komütatör tarzı birşey arıyorum. 3 kademeli komütatör de bulamadığım içi pako şalter tarzı birşey düşündüm. Tecrübe ve önerilerinizi merak ediyorum. Fikir verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Edit: Resimdeki bağlantı uçlarından
R1-+5V
R2-GND
S1-+5V
S2-GND
şeklinde bir bağlantı yapsam U ve V uçları böyle bir çıkış verir mi? Bu tarz şalterler kullanan var mı?
-SB7

ipek

girişleri puldown yap piyasa tipi plastik 6 yada 12 posizyon komitatörler mevcut,bunlar limitlenebiliyor,
3 posizyona limitle bir kaç diyotla BCD mantığında matrix kur,bitti gitti...her halde şemaya gerek yok..

SB7

Hocam devre kurmama imkan olsa basit bir pic devresi yapıp 2 pull down bağlı butonla çözebilirdim. Ancak o şekilde birsey istenmiyor benden. 3 4 6 12 kutuplu rotary switchleri yazmadan önce incelemiştim. Girişlere baktığımızda 5V olan uçlar hep 5v gnd olanlar hep gnd veya boşta oluyor. Benim istediğim 2 pinin de 5v ve gnd durumunun değiştirilebilir olması. Yani aynı pin hem 5v hem gnd olabilmeli.
@ipek hocam benim edit kısmında söylediğim bağlantı hakkında ne düşünüyorsunuz?
-SB7

M.Salim GÜLLÜCE

2x3 konumlu swiçle neden halledemiyorsun onu anlamadım.
2 tane SPDT kullanacaksın tek kumandayla kontrol edilecek ama 3 konumlu olacak.
2 tane röle ilede yapabilirsin.
Düşüncene bağlı tamamı.

SB7

@Mehmet Salim GÜLLÜCE Hocam bu yapı bir asenkron motoru kontrol edecek. Sizin dediğiniz gibi iki switch kullanırsam adam motoru durdurmak veya ters yöne döndürmek icin iki butonun da konumunu değiştirecek. Bunun yanında kullanımı zor olacak. Fabrika ortamında çalışabilecek paket şalter tarzı birsey yok mudur? Kullanıcı 3 kademeden sorumlu olacak. Sağa döndürme sola döndürme ve durdurma
-SB7

ilyas KAYA

Schineider 0 1 2 anahtarından alin. Bunların kontaklarina üst üste ekleme yapabiliyorsunuz. Nc veya no kontaklarla ile hangi kademede nereye ne vermek isterseniz rahatça yaparsınız. Genelde fabrikalar da bu şekilde kullanılıyor.

asma

Komütatör iş görür.
https://www.direnc.net/3x4-komutator
3 kademe ve 4 kontağı var. Size 2 kontak yetiyor. 2P3T rotary sw gerekiyor ama 4P daha kolay bulunur.

Ayrıca endüstriyel ortamda selektör switch türleri kullanılır. 3 konumlu olanlar kalmalı ya da yay geridönüş lü olarak anılır. Kalmalı tip kullanıp NO kontaklarla (1+1 adet) 5V bilgisini gönderebilirsiniz. Girişleriniz pull down olması yeterli.

SB7

Cevaplar için herkese çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Elektrikçiye gidip  bu pako şalterin uçlarını ölçüp istediğim çıkışları verip vermediğine baktım.Tam istediğim gibi . Sorun çözüldü bu yapı işimi görüyor.

https://youtu.be/7O0yqftBXaU
-SB7