güç çekme problemi

Başlatan merve damar, 23 Eylül 2020, 14:13:22

merve damar

selamlar, flybackta bir devre deniyorum. efd20yle 30Wlık güç çekmeye çalışıyorum. trafoyu kendim sardım, önce efd25le denedim. gerilimi verdi ama istediğim gücü vermedi. RS direncim ilk olarak 1.5ohmdu. efd25le istediğim gücü vermedi. Sonra 0.75 ohm yaptım. yavaş yavaş güç vermeye başladı. sonra 0.50ohm yaptım. efd25le güç çekebildim. ama amacım efd20yle güç çekmekti. Aynı devreden efd25i söktüm efd20yi monte ettim. Güç vermiyo. Benim bu devreden güç çekmem lazım başka ne yapabilirim?

merve damar

direnci daha da düşürsem ne olur kestiremiyorum

marecrisium

Anahtarlama frekansını arttır.

merve damar

entegreyi mi değiştireyim? tasarım mı değişsin

apsis

Güç anahtarlama frekansına göre değişir. EFD20 den alabileceğin güç 200kHz'de 26W frekans düştükçe bu da düşer. EFD25'de 50kHz'de 30W alabilirisin. Tabi trafoyu ne kadar iyi sardığına bağlı değişebilir.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

merve damar

Trafo sarmayı öğrenmek istiyodum. çalışan devre üzerinde denedim, yaptırdığım bi trafoyu söktüm baktım aynısını sardım. Sonra farklı gerilimde sardım 36V için. efd25te güç çekebildim. aynı sarımları efd20de yaptım. çekemedim çekemiyorum. frekansım 60khz. 0.375ohm yaptım denedim, sunubber, mosfet, entegre bide sigorta gitti. şimdi düzelttim 36V çekiyorum ama güç çekerken 22Va düşüyo.

marecrisium

Yaptığın tasarımda çıkış gerilimi*çıkış akımı ne çıkıyorsa senin limit gücün yaklaşık odur. Frekansı değiştiremiyorsan yapacağın tek şey trafoyu tekrar tasarlamak. Bir de "güç çekebildim" demenden bir şey anlaşılmıyor. Sayısal değerler paylaşmalısın.