Start Stop Mantığı Hakkında?

Başlatan Endorfin35+, 25 Eylül 2020, 09:36:31

Endorfin35+

Aklıma değişik bir start stop yöntemi geldi ama bir sakınca olurmu diye yorumlarınızı almak isterim.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bağımsız iki adet No kontağı olan bir start butonu kullansak,
Kontaklardan biri üzerinden ac220 yi SMPS e ulaştırsak. Butona bastığımız anda smps çalıştı çıkış verdi. MCU ya 5 volt gitti. MCU nun kodunun en başında hemen bir çıkışı aktif ettik ve bu çıkış ile bir röle çektirdik. Bu çektirdiğimiz röle ac220 verdiğimiz kontağa paralel bağlı. Yani mühürleme işlemini mcu üzerinden gerçekleştirdik. Hatta ışıklı buton olsun röle ile aynı anda butonun ışığınıda yaktık.

Şimdi bu kadar zahmete girmenin ne avantajı olacak derseniz istediğimiz zaman kendi bacağımıza sıkacaz :)
İşlem bittiği zaman MCU röle çıkışını kapatacak ve sistemin enerjisi komple kesilecek. Stanbyda kalma vs yok...

Ayrıca botun üzerindeki diğer bağımsız kontaktan 5v geçirerek yine MCU ya gireceğiz. çalışırken butona tekrar basılır ise mcu ya giden sinyal ile yine röle çıkışını kapatacağız.

Ben bölye bir kullanım görmedim. Acaba pratikte herhangi bir sakıncası olurmu ?

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

muhendisbey

Bu sistem low power sistemlerde tercih edilebiliyor. Yalnız röle mcu dan fazla harcayacağı için transistör kullanılır.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Endorfin35+

Röle Kullanmam zaten triyak kullanırım.

Fikri birazcık daha olgunlaştırtım. Smps çalıştıktan sonra dc voltaj ile anında röleyi kitleyeceğim. Böylece mcu zaman kaybı devreden çıkacak. Sonrasında mcu kitleme sistemini boşa çıkaracak... Biraz kötü anlattım sanırım :)

Toparlamaya çalışayım. Röle(ssr triyak neyse) ile kitleme işi analog ve dc taraftan yapılacak. Gerektiğinde mcu dc taraftan kitleme devresini bozacak.
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

muhendisbey

Bu sistemin sakıncaları şunlar:
Uzaktan kumanda ile kontrol edilememe ve reset anında enerjinin kesilmesi.
Veri bozulması (enerjiyi kestiğinizde brownout durumlarında ya da harmoniklere bağlı)

Kodda ve oluşturulan devrede planlama o nedenle iyi yapılmalı. Enerjiyi kestiğinizde yeni bir işleme başlamamalı, başlanılan işlemler bitirilmeli. Reset/Restart alırsa kesme sistemi gecikmeli olarak devreye girmeli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Endorfin35+

Ani Kesinti ile ilgili mcu kodlama / seneryo tarafinda sikintim yok.

Normalde bu sistem yerine minik bir pako salter var. Onda da elektrik cart diye kesiliyor. Onu iptal edip bu sisteme gececegim. Gormedigim bir sey oldugundan salakca bir durum var mi onu anlamak istedim sadece. Ciddi bir itiraz gelmedigine gore Ciddi bir sikinti yok o zaman. Aklima yatti deneyecem ben bu sistemi.

Hatta genel elektrik kesintisi haric olmak uzere kapatma isleminde extra avantajlari var. Buton uzerinden kapatma talebi gelir ise kiritk islemi bitir oyle kapat gibi.. 

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: tacettin - 25 Eylül 2020, 21:17:46[url=https://hizliresim.com/GXYviv][/url]

el tipi mini rf kumandaların şematiği bu şekildedir.Bir zamanlar uygulamıştım bu şemayı.