16F1847 işlemcinin PORTA.5 pinini çalıştıramıyorum.

Başlatan ACM, 26 Eylül 2020, 18:17:07

ACM

1: Pini çıkış yapıp toggle veriyorum , değişme yok
2:Pini çıkış yapıp pull up drenç bağlıyorum , toggle yapıyorum , değişim yok
3:Pini giriş yapıyorum , 5V sonra gnd veriyorum , programla kontrol ediyorum , değişim yok
4:Pini giriş yapıp pullup drenç bağlıyorum , pinin girişinden 5V sonra gnd veriyorum , programla kontrol ediyorum değişim yok.

Bu pin open kollektör olarak geçiyor , pullup ile çalışması lazımdı.Config yada başka bir ayarla ilgili olabilirmi

İşlemcinin çalışmasında , diğer pinlerin algılamasında hiçbir problem yok.Yukardaki sıralamada hangisinin mutlaka çalışması gerekir ?

Yardımcı olabilirmisiniz.

fide

Mclr ile ortak kullanılıyor. Fuses ayarlarından bu pini gpio yapmak için gerekli ayarları yapmanız gerekir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ACM

MCLR ayarı OFF konumunda , başka ayar varsa bilemiyorum fide hocam.

Device = 16F1847
Config1 FOSC_HS, WDTE_OFF, PWRTE_OFF, MCLRE_OFF, CP_OFF, CPD_OFF, BOREN_ON, CLKOUTEN_OFF, IESO_ON, FCMEN_ON
Config2 WRT_OFF, PLLEN_OFF, STVREN_ON, BORV_LO, LVP_ON

ahuramazda

Çıkış yapamazsınız ama giriş olarak kullanabilirsiniz.

ACM

Alıntı yapılan: ahuramazda - 26 Eylül 2020, 21:11:00Çıkış yapamazsınız ama giriş olarak kullanabilirsiniz.

Dediğinizi yaptım , üçüncü ve dördüncü şıklara bakabilirmisiniz.

ahuramazda

Alıntı yapılan: A.C.M - 26 Eylül 2020, 21:17:31Dediğinizi yaptım , üçüncü ve dördüncü şıklara bakabilirmisiniz.

Gözden kaçırmışım, programın tamamını koyabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım

ACM

Alıntı yapılan: ahuramazda - 26 Eylül 2020, 21:35:54Gözden kaçırmışım, programın tamamını koyabilirseniz yardımcı olmaya çalışalım

İlk mesajımdada yazdım , pinlerin kullanımında , dijital yapılmasında yada diğer ayarlarda bir problem yok.Muhtemelen 16F1847 ye ait bir ayar var yada bu pin 1/0 olarak kullanılamıyor.
Pini toggle yapan yada high/low kontrolü yapan basit kodlar.

yas

İyi ama datasheet in 121 inci, 124 üncü sayfasında ve bir çok yerde üzerine basa basa RA5 in sadece giriş olabildiğini belirtmiş.

ACM

Pini giriş olarakda kullanamıyorum

Akış bu
1:MCLR yi iptal et
2:Pİnleri dijital olarak ayarla
3:pini giriş yap
4:pini kontrol et

Başka bir ayar varmı bilmiyorum

yas

Eğer konfigürasyonun yukarıda belirtiğin gibiyse, alternatif pin fonksiyonları sebep olabilir. APFCONx registerlarını kontrol et. RA5 için ss1 özelliği açık olabilir.

Alıntı yapılan: A.C.M - 27 Eylül 2020, 23:07:36Pini giriş olarakda kullanamıyorum

Akış bu
1:MCLR yi iptal et
2:Pİnleri dijital olarak ayarla
3:pini giriş yap
4:pini kontrol et

Başka bir ayar varmı bilmiyorum

Not: mclr kapatmak için lvp set edilmeli. Pullupın porta aktif olması için option_reg registerın 7. biti low, wpua registerının 5. biti set olmalı.

ACM

Alıntı yapılan: yas - 28 Eylül 2020, 00:10:14Eğer konfigürasyonun yukarıda belirtiğin gibiyse, alternatif pin fonksiyonları sebep olabilir. APFCONx registerlarını kontrol et. RA5 için ss1 özelliği açık olabilir.

Not: mclr kapatmak için lvp set edilmeli. Pullupın porta aktif olması için option_reg registerın 7. biti low, wpua registerının 5. biti set olmalı.

APFCON0.5 bitiyle olabilme ihtimaline sevinmiştim ama onunda bir faydası olmadı.Siz LVP diyince birde onu denedim LVP OFF yapınca çalıştı. LVP on olduğunda çalışmıyor.Emin olmak için birçok kere deneme yaptım sonuç kesin.
  Pullup drencini harici bağlıyordum.

"mclr kapatmak için lvp set edilmeli." bilgisi kesinmi ? anlamsız resetlerin bir nedenide bu olabilirmi ?

Teşekkür ederim yas hocam ve diğer arkadaşlara , kolay gelsin.

yas

Alıntı yapılan: A.C.M - 28 Eylül 2020, 00:51:16....LVP OFF yapınca çalıştı. LVP on olduğunda çalışmıyor....

Ne ile derliyorsun bilmiyorum ama muhtemelen derleyici biti ters işliyor olabilir.

yas

Alıntı yapılan: A.C.M - 28 Eylül 2020, 00:51:16"mclr kapatmak için lvp set edilmeli." bilgisi kesinmi ? anlamsız resetlerin bir nedenide bu olabilirmi ?
Datasheete göre LVP set ise MCLR devre dışı kalıyor, eğer LVP off ise MCLR kapatıp input olarak kullanabilmek için MCLRE bitini (yani config1 in 6. bitini) off yapmak gerekli. Anlamsız resetler Brown-Out, Watch-Dog dan kaynaklanıyor olabilir.