Full bridge smps trafo ısınması

Başlatan rayman, 07 Ekim 2020, 22:14:12

rayman

@JOKERAS  bana ilk önce böyle bir çalışma yap ortaya koy. De ki ben senden daha iyi fullbridge smps yaptım. Frekansı bu , Duty si bu. Bu çalışsın kendin emek ver zekanı koy bende sana sorular sorayım bunun 60khz de duty si nedir diye ? Kullandığın transistörlerin iş kapasitesi nedir? Rdson direnç değeri nedir ? Gtd için hangi indüktör kullandın ? Kullandığın indüktörün permabikity si nedir? Hangi gaus u aldın ve primer sekonderi ona göre formule edip sardın ? Bunlarla gel sonra ben sana gerekli soruları sorarım zaten : Buyur orjinal kendi emeğim çalışmam .. Yok yani osilaskop olmadan yapılır demedim. Osilaskop her zaman şart ..

z

Yillarin tecrubesine sahipsin, onca mos yaktin diyod bozdun. Sonucta bu konularla ugrasabilir hale geldin. Jokeras'in ustune fazla gitmiyormusun?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

rayman

Fikir tecrübe vermesi için bu işi yapıp çözmesi , yutması gerekmez mi ?  Ben tecrübesi olmadığım bir konuda teorim bile olsa karşımdakine anlatırım ama sorun değilse başka çözüm üretemem. Ama bana ilkel sorular soruyor :D Osilaskop lazım dilinle yala diyor :D Ben sana desem bir daha benle seviyeli konuşuır musun ? Yani söylkediği şey okadar komik ki ben bilmiyor muyum oslaskop ile bakmaya.. Ama sorun osilaskop ile alakası değil . Birbirlerini etkileyen ısınma var.. Arada seri lamba var akımda çekmiyor.. Bir şekilde anlıyorsun parazit te olsa belli etmezmi nerden olduğu? Eğer etmesse Joker haklı :D
Bak yıllarca tamir almayacağım dedim ama ısrlarla bu ürünü getirdiler.. Ürün okadar kıl ki sorun şu : 2x70 volt geliyor , 2x15 volt geliyor , 12 volt geliyor.. İr2110 driver vede ön tarafında 4 ufak smd transistörler ve diyotlar var.. Comparator u onlarla yapmışlar.. 7555 CMOS bir tanede o var.. Oda aşırı akım çekince ir2110 nun sd ucuna gelip durduruyor.. Şuanda herşey normal. Çalışmıyor tık yok. Ne yaptıysam ne ettiysem açılmıyor. 2 tane var üstünde hala uğraşıyorum artık olmazsa bırakacam.. Sorum şu : Osilaskop olsa bunu çözermisin ?

z

Osiloskop olursa ozellikle de yaptigin isten dolayi izole problarin olursa scopunun tetikleme konusunda da sana cok secenek sunuyorsa scopla sorunu kesin yakalarsin.

Parazit vs soylemlere gicigim.

Bu parazitlerin ne cektigi var yahu bu elektronikcilerden. Her sikintisinin suclusu parazit.

Karnimiz agrisa suclusu parazit.

Bak ya galiba dogru, icimizde de var dimi parazit?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

JOKERAS

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 15:57:30@JOKERAS  bana ilk önce böyle bir çalışma yap ortaya koy. De ki ben senden daha iyi fullbridge smps yaptım. Frekansı bu , Duty si bu. Bu çalışsın kendin emek ver zekanı koy bende sana sorular sorayım bunun 60khz de duty si nedir diye ? Kullandığın transistörlerin iş kapasitesi nedir? Rdson direnç değeri nedir ? Gtd için hangi indüktör kullandın ? Kullandığın indüktörün permabikity si nedir? Hangi gaus u aldın ve primer sekonderi ona göre formule edip sardın ? Bunlarla gel sonra ben sana gerekli soruları sorarım zaten : Buyur orjinal kendi emeğim çalışmam .. Yok yani osilaskop olmadan yapılır demedim. Osilaskop her zaman şart ..

Rayman,O beslemeyi senmi tasarladın?Yoksa İnternetteki Şemaları taklitmi ettin?
Ben Tv tamircisiyim,sen ise Devre yapıp sattığını iddia eden birisin.
Kendi yaptığın sana Münhasır bir tasarımın varmı?Varsa nasıl yaptığını adım adım anlat.

O yaptığın devrenin benzerlerini Lise öğrencileri zaten yapıyor.Hatta Anfi yapan Lise öğrencileri var.
Yaptıkları bir şeyde yok aslında,hazır devreleri Pcb çizip malzeme dizmekten başka bir şey yapmıyorlar.

Videonda Ütü bağlayıp,Krokodille Şerare oluşturduğun yerde bak ne kadar Yüksek akım çekiyor diyorsun.
Orada Akım çekmiyorsun,hani Altın dedektörü mevzuunda konuşmuştuk.Yüklü Bobinin enerjisini kesersen Yüksek voltaj oluşur demiştik.Hah işte o şerare o Şerera.Akım değil.

Videonda ne diyorsun?Kendi çektiğin Videoyu bir daha izle.Bu komürler Dandik diyorsun değilmi?
Biz ne diyoruz peki?Hazır yapılmış Trafo ile çalış.Niye?

Ben Trafocu değilim.Sen Trafocumusunki Trafo sarıyorsun?
Özellikle Yüksek Akım vermesi muhtemel Trafoların her şeyi Özel olarak yapılır,ona göre Kalibre edilir
mühürlenir.Bana inanmıyorsan Trafo imalatı yapan yerlerin Argesine git bak.
Sen ne yapıyorsun.Trafodan 3Tur azalt,5 Tur uzat.Amatörce iş yapıp Profesyonel sonuç bekliyorsun.

PFC entegreleri Sahteymiş.Hadi yaa.
Şu ana kadar sayısız PFC entegresi değiştirmişimdir,Sahte olanına denk gelmedim.Çokta ucuz entegreler.Madem Sahte diyorsun Digikey,Mouser gibi yerlerden al olayı bitir.
PFC devresinde en önemli Nokta Transistör değil Diyottur.

JOKERAS

Alıntı yapılan: z - 18 Ekim 2020, 16:10:26Yillarin tecrubesine sahipsin, onca mos yaktin diyod bozdun. Sonucta bu konularla ugrasabilir hale geldin. Jokeras'in ustune fazla gitmiyormusun?
Rayman hiç Transistör yakmıyordu iddiası oydu.Eski mesajlarında bunu söylüyordu.

Dikkat edersen,şimdi Transistörlerin dandikliğinden,Çok pahalı olduklarından dem vurmaya başladı.Demekki
Çekirdek gibi Transistör yaktı yakıyor:)

JOKERAS

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 16:22:27Fikir tecrübe vermesi için bu işi yapıp çözmesi , yutması gerekmez mi ?  Ben tecrübesi olmadığım bir konuda teorim bile olsa karşımdakine anlatırım ama sorun değilse başka çözüm üretemem. Ama bana ilkel sorular soruyor :D Osilaskop lazım dilinle yala diyor :D Ben sana desem bir daha benle seviyeli konuşuır musun ? Yani söylkediği şey okadar komik ki ben bilmiyor muyum oslaskop ile bakmaya.. Ama sorun osilaskop ile alakası değil . Birbirlerini etkileyen ısınma var.. Arada seri lamba var akımda çekmiyor.. Bir şekilde anlıyorsun parazit te olsa belli etmezmi nerden olduğu? Eğer etmesse Joker haklı :D
Bak yıllarca tamir almayacağım dedim ama ısrlarla bu ürünü getirdiler.. Ürün okadar kıl ki sorun şu : 2x70 volt geliyor , 2x15 volt geliyor , 12 volt geliyor.. İr2110 driver vede ön tarafında 4 ufak smd transistörler ve diyotlar var.. Comparator u onlarla yapmışlar.. 7555 CMOS bir tanede o var.. Oda aşırı akım çekince ir2110 nun sd ucuna gelip durduruyor.. Şuanda herşey normal. Çalışmıyor tık yok. Ne yaptıysam ne ettiysem açılmıyor. 2 tane var üstünde hala uğraşıyorum artık olmazsa bırakacam.. Sorum şu : Osilaskop olsa bunu çözermisin ?

Evet Scop olursa 3-5 Noktaya bakıp Bunu tamir etmek Çocuk oyuncağı.
Ama Smsp tasarlayan arkadaş bunu tamir edememiş.Çok ilginç.

rayman

Jokeras yine güldürdün beni :D Bak diyorsun ki 2 tur azalttın 5 tur arttırdın felan bilmem ne diyorsun.. Bak şimdi hesap yapalım :
Bu devre pfc ile 380 volt veriyor.. Ncp1653a ve sade ncp1653 arasımda frekans farkı var birisi 60khz diğeri 100khz.. Bu devrede standart 15 volt alması gerekiyor.. İçersinde noise clamb var  15 volt olunca çalışıyor 12 volt versen yemiyor.. Bunun için kullanacağın nüve indüctor ne ferrit olabilir kool mu metal gerekiyor.. Çünkü sadece seri bobin için üretilmiş özel nüveler.. Bunlarıda buldum bir kaç tane var.. Yani anlayacağın kendi oluşturacağı 15 volta güvenmyorsun harici 15 voltu dışardan veriyorsun devreyi çalıştırıyorsun patlıyor.. Endüktand bire bir aynı nüven tamamen orjinal.. Ama çalışmıyor vede mr kalıyor entegre patates..
Bak pfc çok basit gözüküyor şunu sadece ac85 voltta çıkıştan dc380 alacaksın giriş ac285 volta yükselse bile çıkış dc380 volt olacak bunu yapacaksın sadece.
Şimdi gelelim bu devreyi ben mi tasarladım ? Bu konuya bile giremeden hayır ben tasarlamadım bunu. Benim tasarlayacağım bunun dışında birşey olamaz neden ?
Şimdi bunu anlatalım :
İlk önce her testte ir2110 gibi mosfet sürücü entegreye 20tl veremem .. Patladığı gibi etrafında nasıl mosfetleride götürdüğü gözükyor..
Burada ilk önce '' yani benim devrede flyback bir çalışma var 16 volt için.. Burada uc3845 işe yarıyor.. Datasheetine baksan sende yaparsın herkes yapar.. Ancak sende aynısını yaptığın için bende aynısını datasheetine bakarak yapacağım için piyasada hazır çizilmiş , layotu verilmiş devreden neden yararlanmayalım ? Şimdi birde flyback traolarda sanken b2 kullandım. Bunlarda air gap olmak zorunda. Flyback ler transistör nüveyi indüklüyor , mosfet deat time geçiyor sonra nüve voltajı oluşturacak gerilimi veriyor.. Çıkıştan alıyorsun fb. te zaten nasıl yapıldığını biliyorsun.. Burada kullanacağın nüve de mutlaka air gap li olmalı.. Bundan 16 voltu alman için salak biride olsa direk laptop adaptörü açar fb. değerini değiştirir 15 volt alır değil mi ? Neyse gelelim sg3525 e.. Bu entegre benim için şuan 60khz de %38 duty vermesi yeterli. Çünkü piyasada bulduğum ferrit ancak bu frekanslarda çalılabiliyor. Oc diye başlayan 3 farklı kodları var.. Bunun Mm2 hesabına göre tel sarıyorsun. Burda formülü vermiştim sanırım. Gaus a göre tekrar formüle ilave ediyorsun oda  şöyle :
Dc voltajın halfbridge ise 155volt fullbridge ise 310 volT.
310 üzeri 8/ gaus 120 alıyorum x 4 sabit x frekans x mm2 etd59 un mm2 si 368 olması lazım. Çıkan sonuç sana kaç spir saracağını veriyor o alana..
Ancak ben pfc yi iptal ettiğim için 310 volt sardım. Şemada 380 volta göre 26 tur sarılmış. 380/26 : 14,62  volt spir başına..
310 volt var ise ? 310/14,6 : 21 tur yapıyor hadi 22tur sar sekonderi ona göre hesapla.. Sonra bunu kaç sefer smps trafo tekniğine göre sarıyorsun . Primer ilk bölüm sekonder + sekonder sonra primer son sargısı.. Bunları izole ediyorsun başlangıçlara dikkat ediyorsun.. Olay bu yani . Daha smps toplojijisi ile ne anlataiblirsin ? Sana son yorum olarak : Şu pfc yi çalıştır test et bana yolla . Parasınıda verip alacam söz..

rayman

Alıntı yapılan: JOKERAS - 18 Ekim 2020, 16:55:25Evet Scop olursa 3-5 Noktaya bakıp Bunu tamir etmek Çocuk oyuncağı.
Ama Smsp tasarlayan arkadaş bunu tamir edememiş.Çok ilginç.
Tamam söyle bakayım merak ediyorum herkes görsün neyini ölçeyim sana göre ? Nereye bakayım mesala bu oyuncaksa ?

power20

Alıntı Yapbir tane skop al
4 tane al aynı anda çok sayıda noktayı izlersin. Çok kanallı skop pahalı olur. Elden düşme çift kanallı sararmış olanlardan 4 tane yeterli olur. Sararmış olması şart.

JOKERAS

Yahu Rayman sen sadece gülüyorsun:)
Sen Full Bridge Smsp'in nasıl çalıştığını anlatmıyorsunki.Anlatman lazım.

Noise Clamp değil o,UVLO var.Under Voltage Lock Out.Yani Diyorki
Voltaj şu seviyeden aşağı olmasın.İngilizcede'mi bilmiyorsun:)

PFC devresinde D3 Diyotunun Orjinal olduğundan emin ol.
Ve iddia Ediyorum sen o Diyotun yerine Başka diyot taktın.Sonra patladı suçu
Parazite veya entegreye attın.Para istemez!Hediyem olsun.

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 17:13:39Tamam söyle bakayım merak ediyorum herkes görsün neyini ölçeyim sana göre ? Nereye bakayım mesala bu oyuncaksa ?

Sen Smps tasarlayan birisisin,eğer Smps tasarlıyorsan senin içinde oyuncak olmalı.
Devreye enerji verince ne hareket yapıyor bunu uzaktan bilme şansım yok maalesef.
Muhtemelen o devre çalışıyordur,ama hata olduğu için Protect olmuştur.Bunu gözlemlemen gerekiyor.
Nasıl gözlemleyeceksin?Ben Scopla bakıyorum,bu işle iştigal eden herkes istisnasız Scop kullanır.

rayman

Alıntı yapılan: JOKERAS - 18 Ekim 2020, 18:11:38Yahu Rayman sen sadece gülüyorsun:)
Sen Full Bridge Smsp'in nasıl çalıştığını anlatmıyorsunki.Anlatman lazım.

Noise Clamp değil o,UVLO var.Under Voltage Lock Out.Yani Diyorki
Voltaj şu seviyeden aşağı olmasın.İngilizcede'mi bilmiyorsun:)

PFC devresinde D3 Diyotunun Orjinal olduğundan emin ol.
Ve iddia Ediyorum sen o Diyotun yerine Başka diyot taktın.Sonra patladı suçu
Parazite veya entegreye attın.Para istemez!Hediyem olsun.

Sen Smps tasarlayan birisisin,eğer Smps tasarlıyorsan senin içinde oyuncak olmalı.
Devreye enerji verince ne hareket yapıyor bunu uzaktan bilme şansım yok maalesef.
Muhtemelen o devre çalışıyordur,ama hata olduğu için Protect olmuştur.Bunu gözlemlemen gerekiyor.
Nasıl gözlemleyeceksin?Ben Scopla bakıyorum,bu işle iştigal eden herkes istisnasız Scop kullanır.
Ve iddaa ettiğin diyot 60a 600v devredeki orjinal desi60-06 . Ve o diyot orjinal çünkü şuandakş fullbridge diyotunun çıkışında kullanıyorum . İşte gördük ne kadar emin olduğun ama yanıldığını :D

JOKERAS

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 18:16:50Ve iddaa ettiğin diyot 60a 600v devredeki orjinal desi60-06 . Ve o diyot orjinal çünkü şuandakş fullbridge diyotunun çıkışında kullanıyorum . İşte gördük ne kadar emin olduğun ama yanıldığını :D
Yahu Rayman valla ne diyeceğimi şaşırdım artık:)Dostum ben senin yaptığın devreye sanal olarak fikir ve tecrübelerimi yazıyorum-ruz,ne önümde devre var ne bir şey,sen Tutmuşsun bana ne kadar Emin olduğunu gördük diyorsun.Şaka gibisin:)

rayman

Yok yukardaki amfi içinde dedin ki çocuk oyuncağı bu ya.. Basit püf noktası vardır sen görmüyorsun dedin değil mi? Dsp diye birşey duydun mu sen ? Yazılım gitmiş. Amfide oradan referasn voltaı ile açılıyor..Yok osilasop ile yazılımıda yapardın sen :D

JOKERAS

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 19:35:41Yok yukardaki amfi içinde dedin ki çocuk oyuncağı bu ya.. Basit püf noktası vardır sen görmüyorsun dedin değil mi? Dsp diye birşey duydun mu sen ? Yazılım gitmiş. Amfide oradan referasn voltaı ile açılıyor..Yok osilasop ile yazılımıda yapardın sen :D

Yaa gerçekten Şaka gibisin:)
Sen bana Besleme resmi gösterip bunu tamir edebilirmisin diyorsun.Bende diyorumki Evet ederim.
Sonra diyorsunki hadi et:)

Neymiş efendim DSP(Digital Sinyal Process) varmış.
O Dsp'ye sor bak bakalım kendini çalıştıracak yazılımını nerede Saklıyormuş.
DSP yazılımının saklandığı EEprom veya herhangi bir hafıza varsa ve o yazılımı bulabilip yükleyebilirsen çalışır.

Demekki neymiş, beslemede bir sorun yokmuş.Sadece Resimden bile beslemede bir Problem olmayacağını Protect olduğunu anlamışım.Taktir et!:)