Full bridge smps trafo ısınması

Başlatan rayman, 08 Ekim 2020, 01:14:12

rayman

Etd59 için  310 volt ta primer  31 tur sardim  y0khz ve 100khz arasinda ne denediysem ısındı. DAHA SONRA trafodan kaynaklıdır diye ee55 kullandım  spiri 24 e çıkardım  yinede isinma var. Nedir bu problem  ?

raymanNormalde 380volt dc ile pfc çalışıyor. Ben 310 voltta çalıştırmak için spir azalttım. Yani 310 volt için 21 tur yaptım. Acaba spiri arttırmak mı gerekiyor? Yanlış mı yaptım bilemedim .

Mehmet Salim GÜLLÜCE

Trafoda verim dışı kayıplar sebep olabilir.
%50 Duty ile sürmek bu kayıpların sebebi sayılabilir.
%35 40 Duty ile dene diyceem ama senin devre ona müsait değil.
iki arı trafo ile sürmen gerekir.
Sende sürücü trafo tek trafoda çoklu sekonder war.
Dolayısıyla devreyi tadil etmeden yapma şansın yok gibi.

z

Bir de 100Khz de primer icin 11 tur dene.

rayman

Çözdüm olayı.. 54khz 41 duty ile. Ancak başka problem vardı.. Türkiye deki nüveler maalesef 85khz i bile yemiyor. Duty 30 a düşüyor..  Ve çok ısınıyor..

rayman

Pardon yaptım diye yanılmışım.. Yarım saat sonra başlıyor trafo ve mosfetler ısınmaya.. 20N60C3 bir çok marka var 2 tanesi farklı ondan mı yapar bilemedim. 40-85KHZ ARASINDA herşeyi denedim duty değerinide yükselttim ve düşürdüm maalesef ısınma neyden kaynaklanıyor çözemedim..

Acaba mosfetlerden kaynaklı olabilir mi ?

JOKERAS

Rayman,ısınmanın Transistörlerden olması İmkansız.Sen o Smps bu yöntemlerle yapamazsın.
Aha buraya yazıyorum.Yaptım zannedersin hiç Ummadığın yerde Patates olur.
Trafo bu işin canı ciğeri.Heleki Yüksek akımlar istiyorsan.
Hazır Trafo ile çalış.İptidai yöntemlerle olacak işler değil.

Pcb deliklerin çok küçük olmuş.Muhtemelen Malzemeler zor girecek veya girmeyecek.


rayman

Alıntı yapılan: JOKERAS - 17 Ekim 2020, 00:12:48Rayman,ısınmanın Transistörlerden olması İmkansız.Sen o Smps bu yöntemlerle yapamazsın.
Aha buraya yazıyorum.Yaptım zannedersin hiç Ummadığın yerde Patates olur.
Trafo bu işin canı ciğeri.Heleki Yüksek akımlar istiyorsan.
Hazır Trafo ile çalış.İptidai yöntemlerle olacak işler değil.

Pcb deliklerin çok küçük olmuş.Muhtemelen Malzemeler zor girecek veya girmeyecek.


Yaw Joker güldürdün beni ya :D:D:D Benim kafama koyupta yapamayacağım birşey göster diyeceğim onuda bilmiyorsu ki :D Bir kere sana izah edeyim bu işin %90 ı %100 gtd nin geçirgenliği .. Gtd yi sürmek için arada boostrap transistörleri bile yok direk sg3525 ile sürüyorum o  derece düşün ve bu devreyi 100khz de çalıştırdım gayet iyi videosuda var.. Bundan ziyade transistör vardı 1000voltuk 4a onu denedim ısı ortadan kalkktı ve %100 powee transistörlerinden kaynaklı olduğunu gördüm sorunun.. Ancak malzeme alamıyorsun ki 47n60 4 tane lazım. Çok pahalı Türkiye de.. Haliyle trafonun primer ve sekonder kesitlerinide ince telden sardım . videoda kısa devre ediyorum korumaya geçiyor alet :d Sen bana yapamamışsın diyorsun :D Bu iş için ne programlar var. Ne hesaplar yaptık yani herggün uğraştığım iş. Ayrıca tek sorun pfc şimdi. Oda ncp1653 ler patates. Alsan pahalı , transistörü pahalı gerekli test bile yapamıyorsun.

JOKERAS

Alıntı yapılan: rayman - 17 Ekim 2020, 00:55:55Yaw Joker güldürdün beni ya :D:D:D Benim kafama koyupta yapamayacağım birşey göster diyeceğim onuda bilmiyorsu ki :D Bir kere sana izah edeyim bu işin %90 ı %100 gtd nin geçirgenliği .. Gtd yi sürmek için arada boostrap transistörleri bile yok direk sg3525 ile sürüyorum o  derece düşün ve bu devreyi 100khz de çalıştırdım gayet iyi videosuda var.. Bundan ziyade transistör vardı 1000voltuk 4a onu denedim ısı ortadan kalkktı ve %100 powee transistörlerinden kaynaklı olduğunu gördüm sorunun.. Ancak malzeme alamıyorsun ki 47n60 4 tane lazım. Çok pahalı Türkiye de.. Haliyle trafonun primer ve sekonder kesitlerinide ince telden sardım . videoda kısa devre ediyorum korumaya geçiyor alet :d Sen bana yapamamışsın diyorsun :D Bu iş için ne programlar var. Ne hesaplar yaptık yani herggün uğraştığım iş. Ayrıca tek sorun pfc şimdi. Oda ncp1653 ler patates. Alsan pahalı , transistörü pahalı gerekli test bile yapamıyorsun.

Gülmek iyidir,sen gül.Son Gülen iyi Güler:)

Valla Rayman neyi ne için dediğini Anlamıyorum.

Diyorsunki Trafo ısınıyor.Sonra yaptım diyorsun.Frekansı ayarladım tamam diyorsun.
Sonra Yaaa olmamış, bu yine ısınıyor diyor,Transistörlerden olurmu diyorsun.
Sonra diyorsun Transistörleri değiştim oldu diyorsun.
Sonra Bobinleri ince sardım düzeldi diyorsun.
Sonra Alakası olmayan Koruma da yapıyor haa diyorsun.

Yukarıdaki Siyah mesajın.Çok gördüm o hayalle yaşayan Ama sonları pek yaman oldu:)

Sen Önce bir tane Scop al kendine:)rayman

Joker skop al diyorsun ve bu işin skop ile olacağını düşünüyorsun. En mantıklı olanıda bu. Peki devre analizi bilmeden , neyin neyden nasıl etkilendiğini bilmeden  skopla paraiztin ve sinyal eğrilerinin dışında ne görebilirsin ? Tabikide gerekli. Ama bendeki devredeki , sorun skopla izlenecek yoldan gidilen bir sorun çıkmadı bu sefer ne yapacağız? Mesela 16,4 volt olan flyback li uc3845 ten kaynaklanan bir parazit var yada 2 smps pwm frekansı birbirini bozuyor. Neden diyeceksin ? Dışardan trafolu regüleli kaynaktan dc16 veriyorum soğutucu ısınmıyor yani transistörler ama normal orjinal devreyi kuruyorum flyback smps li 16 voltluk devreyi ısınıyor.. Hatta gittim igbt aldım 40a 650v luk. Hani hepsi eşit olsun diye meğerse bir önceki 20n60c3 lerde iyi çalışıyormuş. Söylesene bu osilaskopta nasıl görecektin ?

ahmetbudak

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 13:22:41Joker skop al diyorsun ve bu işin skop ile olacağını düşünüyorsun. En mantıklı olanıda bu. Peki devre analizi bilmeden , neyin neyden nasıl etkilendiğini bilmeden  skopla paraiztin ve sinyal eğrilerinin dışında ne görebilirsin ? Tabikide gerekli. Ama bendeki devredeki , sorun skopla izlenecek yoldan gidilen bir sorun çıkmadı bu sefer ne yapacağız? Mesela 16,4 volt olan flyback li uc3845 ten kaynaklanan bir parazit var yada 2 smps pwm frekansı birbirini bozuyor. Neden diyeceksin ? Dışardan trafolu regüleli kaynaktan dc16 veriyorum soğutucu ısınmıyor yani transistörler ama normal orjinal devreyi kuruyorum flyback smps li 16 voltluk devreyi ısınıyor.. Hatta gittim igbt aldım 40a 650v luk. Hani hepsi eşit olsun diye meğerse bir önceki 20n60c3 lerde iyi çalışıyormuş. Söylesene bu osilaskopta nasıl görecektin ?
Mesela osiloskopla 16.4 vollt olan beslemenin parazitli olup olup olmadığını gözlersin. 😉😉
Bak osloskop yine işe yaradı.

pwr_24

Osiloskop olmadan güç elekrtoniği olmaz. Ripple voltage, harmonikler, gate PWM , Drain Voltage daha birçok veriyi bilmeden bu devre çakışıyor diyemezsin. Çalışsa bile diyemezsin. Onun için bir tane scoop şart

rayman

Parazit var tabi. Yoksa niye ikisi etkilensin.. Ancak 16,4voltun çışında soft start rölesi var. Röle bu smps nin çıkışına bağlanmış. Bana göre , 16,4 volt yüksek frekansta tam filtre olduğu gözükse bile orada röle bobini pulse darbesi uygulanmış gibi emk geri geliyor ve sg3525 i etkiliyor.. Ancak röle ye seri diyot vede paralel diyot kullandım bobin uçlarına yine düzelmedi. 7812 ilave ettim araya ferrit 100uh bobin koydum yine düzelmedi.. Eğer bende osilaskop olsa orada hâlâ parazit var o kısımı gerçekten yapamamışımdır.. Ama buna rağmen '' laptap adaptörünü komple söktüm o kısımı öyle yaptım ozaman o adaptörde parazitli çalışıypr.

JOKERAS

Alıntı yapılan: rayman - 18 Ekim 2020, 14:39:44Parazit var tabi. Yoksa niye ikisi etkilensin.. Ancak 16,4voltun çışında soft start rölesi var. Röle bu smps nin çıkışına bağlanmış. Bana göre , 16,4 volt yüksek frekansta tam filtre olduğu gözükse bile orada röle bobini pulse darbesi uygulanmış gibi emk geri geliyor ve sg3525 i etkiliyor.. Ancak röle ye seri diyot vede paralel diyot kullandım bobin uçlarına yine düzelmedi. 7812 ilave ettim araya ferrit 100uh bobin koydum yine düzelmedi..

Rayman,

1).Soft Start rölesi ne?Röle ile Soft Startmı olur:)

2).Enerji yüklenmiş Role bobini Emk üretmez,Bobin enerjisini kestiğin an Emk üretir.Onun için de Diyot koyulur zaten.

3).Harici besleme ile normal çalışıyor olması Sana ip ucu veriyor aslında.

Sorun, 16Volt Harici veya dahili besleme değil,Sorun Beslemenin kendisinde.Olmadım ben diyor.
Sana söylüyor.

Scop benim işimi görmez diyorsan,Ölçü aletlerine de gerek yok o zaman.Dilinle veya hislerinle kontrol et:)

rayman

Dil atmayı başka yerde kullanıuyorum ben :D Ben ustalıktan geliyorun sen yanlış yere dil ataraj başlamışsın.. :D
İşin esprisi dışında ;
Harici 16 volt regüle ile çalışıyor ama röleye smps nin 16 volt girişi vede sg3525 i verince olmuyor işte diyot koysanda. Onu demeye çalışıyorum.