Gps olmadan insansız hava araçları uçup hedef vurur mu?

Başlatan mir_as82, 09 Ekim 2020, 16:39:52

berat23

@Sozuak

hocam abd isterse keser, kendi selective availability ile devam eder biz kullanamayız. ancak kesmek anlattığım gibi pek işine gelmez. yani kolay kolay kesmek istemez ki gps yoksa glonass var.

askeri ekipmanda bir uyumluluk yok, saasm lı gps i almanız ITAR'a tabi. dünya genelinde kullanılan ise sivil GPS.

saate dokunmadan konum bilgisine dokunmak diye bir kavram yok aslında. konum ve zamanı aynı veriden hesaplıyorsunuz desem çok yanlış olmaz.

kendilerinde çalışan bir versiyonu var demiştim, bkz:saasm

elbette sivil gps'lerde irtifa, hız ve ivme gibi kısıtlamalar var. ancak mesela hız limiti 515m/s, yani burada bahsedilen İHA'ların limitlerinin çok üzerinde. şimdi sivil-askeri gps arasında doğruluktan ziyade başka farklar var. yoksa SBAS correction ya da DGPS-RTK benzeri çözümler oldukça yüksek doğruluklu ki RTK inşaat-haritacılar tarafından kullanılan bir sistem. özetle askeri gpsin sivilden farkı, spoofing korumalı ve sivil kapatılsa bile devam edebiliyor olması denilebilir.

@mrtymy

gps gayet abd malı, anahtarı abd de olan bir sistem. hacking yöntemleri ise yazdığım gibi, jamming ve spoofing denen yöntemler. yine anlattığım gibi de bunların çözümlerinin bazılarına tm dünya, bazılarında da abd sahip.

birkan

Şimdi size bir koordinat veriliyor. Koordinatın olduğu yerde GPS olacak. Bu mecburi. Yoksa oraya gidemezsin. Yani uçuş ekranında o koordinatı göreceksin ki orada olduğunu bileceksin. Eee koordinat ekrana nereden düşecek?

Vurmaya gelince, yine birilerine koordinat veriliyor ki, adam (İHA) oraya gidiyor, ekrandan görüyor. Silah varsa vuruyor. Eğer yoksa lazerle işaretliyor, siha veya F16 işarete roketi çakıyor.
Bu arada, İHA'da halk tipi GPS yeterli, askeri GPS'e gerek olmuyor. Yani 16 metre sağdan soldan gitmiş, bir sıkıntı yok. Vururken de zaten görerek vuruyor.

40 yıl yaşadığın kendi memleketinde bile eğer daha önce orada uçmamışsan aradığın yeri bulamıyorsun. Eve dönüş yapamıyorsun. Ama daha önce uçmuşsan, bazen, GPS'siz gideceğim uleynnn diyip manuel kontrole geçiyorsun.

GPS olmadan İHA-yer hızını da alamazsın. İha'nın içinde olmadığın için hissetmen de zor olur.

İha-hava hızını hava basınç tüpü alır, yüksekliği barometre alır vs.

İHA'da kamera genelde yeri gösterir. Alçak uçuşta GPS olmazsa sistem seni uyarmaz, dağa çakılabilirsin.

GPS iptal olur ama yer-İha bağlantısı sağlamsa pilot bir şekilde iha'yı geri getirmeye çalışır. Eğer getirmezse bölgeyi bilen bir operatörden yardım ister.
 En azından Türk topraklarına düşürmeye çalışır. Eğer bağlantı kopmuş, GPS de gitmişse İHA sizlere ömür. 1 km lik alanda önceden ayarlanmış irtifada daire çizer ve yakıtı bitene kadar GPS veya bağlantı gelmezse düşer.

mufitsozen

16 Ekim 2020, 16:08:32 #62 Son düzenlenme: 16 Ekim 2020, 17:17:50 mufitsozen
Alıntı yapılan: birkan - 16 Ekim 2020, 01:49:21Şimdi size bir koordinat veriliyor. Koordinatın olduğu yerde GPS olacak. Bu mecburi. Yoksa oraya gidemezsin.
Maalesef dogru degil. GPS olmadan da Dunya uzerinde verilen belirli bir noktaya gidebilirsiniz, hemde 1960lardan beri.

Duzeltme:
1960lardan beri tanimi yanlis olmus. Bir dostum ikaz etti.
18 yy son ceyreginden beri Dunya uzerinde verilen belirli bir noktaya GPS olmadan da gidebiliriz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.