EHT Trafosu 3-5Khz Nereden bulabilirim?

Başlatan ismail kaya, 21 Ekim 2020, 22:16:16

ismail kaya

Bir deney için yüksek gerilime ihtiyacım oldu. Bununu için EHT(Televizyon trafosu) kullandım yaklaşık 11-12khz aralığında verim alabildim. Birde CO2 tüp trafolarından kullandım, o da 20khz civarı verim aldım (Ark oluşturdum). Daha sonra arabalardaki ateşleme bobini kullandım o da 3khz de sürüp, ark alabildim fakat voltaj yükseltme çarpanı düşük olduğu için girişteki 24v yetmedi (ateşleme bobini en fazla 60-70v a dayanabiliyor) çıkışta düşük kv aldım.  Kullanacağımız deneyde 3-5khz (10Kv) voltaj gerekli bunun için hazır flyback tranformatörü var mı yada nerede sardırabilirim. Teşekkürler.

OG

Alıntı YapBununu için EHT(Televizyon trafosu) kullandım yaklaşık 11-12khz aralığında verim alabildim.
15KHz civarı çalışır ama yanında harmonik filtreler falan kullanılır, ayrıca trafo sonrası voltaj katlayıcılar kullanılır. Çok eski siyah beyazlarda voltaj katlayıcı kullanmayanlar vardı, bulması zor.

Neon trafoları 10KV, 20KV gibi neon metrajna göre voltajda hazırlanıyor.

eski tip piyasa dili ile "mekanik" dedikleri 50 Hz, aslında demir nüveli normal trafo

bir de elektronik olanlar var, bunlar sürücüsü (elektronik devresi) ile beraber, yalnız trafo değil.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ismail kaya

Neon trafoları genelde 20khz çıkış veriyor 10kv 30ma var elimde. 3-5Khz gerekiyor deney için. Neon trafoda işimizi görmedi toplam gücü çok düşük.

fide

https://www.motorobit.com/urun/ark-jeneratoru-atesleme-bobini-400kv

Frekans ve çıkış voltaj değerini bilmiyorum ama güzel ark oluşturuyor. Aklınızda bulunsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

z

Anladığım kadarıyla DC değil 3Khz frekansda HV lazım.

Güçkaynaklarında kullanılan kömür nüveler bu frekansda çok verimli olmaz. Sac nuveler de sıkıntı.

Lazım olan güç kaynağının daha detaylı verilerini vermelisiniz.

Güç ve On süresi mesela.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ismail kaya

Half bridge mosfetleri PS105F6A gate driver ile sürdüm bana lazım olan 2-5khz arası ac 10kv çıkış. Şu anda diğer EHT trafosu (11KHZ) ve CO2 FLYBACK(20KHZ) trafosundan belirttiğim frekanslarda çok güzel arklar alabiliyorum. Bu arklarda çok fazla  uv+ozon oluşturuyor. Deneyde istenen 2-5khz 10kv 500w ac ark. şu şekilde ürünler var 10-50khz aralığında ayarlanabiliyor. 

z

Ne oto ateşleme bobini ne de TV EHT bobini 500W ihtiyacını karşılayamaz.

Elindeki düzeneği 11KHZ de sürerek güzel arklar alabiliyorsan şunu deneyebilirsin;

11Khz ile 2..5Khz sinyalleri AND kapısına gir. AND çıkışın ile de trafo sürücüsünü sür. 

Böylece transformatör kesik kesik sürüleceğinden iyonizasyon şartların değişeceğinden  ark boyuyla  ve gücüyle oynayabilirsin.

ismail kaya

Bülent Hocam peki bu linkteki üründe 1000w nasıl sağlamış 0 ~ 8KV / 1 ~ 8KHZ Burada HV trafonun özelliği mi yoksa sürme tekniği mi farklı?

fay_elektronik

bence 1000w mevzuu yalan röntgenmi yapacak o değerlere sen o değerlerde bir trafo bulman zor yanlış değilsem 100ma bir akım sağlar oda bir seyyar röntgenin verdiği akıma nerdeyse eşit birazda tehlikeli bence

ismail kaya

8Kv = 8.000Vx0.1A=800w yapmaz mı hocam zaten. Ozon güç kaynağı diye geçiyor linkteki ürünler. Benim deneyde en az seviyede ozon üretmem gerekiyor o da frekansla alakalı frekans azaldıkça ozon miktarı da düşüyor. Röntgen için mikrodalga kullanılıyor yanılmıyorsam.

z

Alıntı yapılan: ismail kaya - 22 Ekim 2020, 09:22:16Bülent Hocam ..... bu linkteki üründe 1000w nasıl sağlamış 0 ~ 8KV / 1 ~ 8KHZ Burada HV trafonun özelliği mi yoksa sürme tekniği mi farklı?

TV EHT trafosu ile 500W elde edemezsin dedim. 1000W icin UI90 nuveye transformator sararsan olur. Nuvenin grafiklerine bakmak lazim, UI90 N27 de gene 2..5 Khz de verimsiz olur diye dusunuyorum.

EHT trafolari flyback calisacak sekilde tasarlanir. Eger H bridge ile sureceksen trafonun flyback olarak sarilmamasi lazim.

Ote yandan TV EHT trafolari eskiden diyod icermiyordu. Yenilerde diyodda Trafonun sekonder sargilarinin oldugu polyester bloga gomulu geliyor. Haliyle  bu da yarim  dalha dogrultma demek. Bu durumda trafoyu H bridge ile surmenin mantigi olmayacak.

Sozuak

Röntgen anlık 100-150-200kV larda 10-100mA ile çalışıyor 1000w ile röntgen çalışmaz. Zaten eht trafosu da 100-150w anca verir. Bence 1000W olayı bu linkteki ürün için hikaye. Frekans düşük olacak bir de tv satır frekansına göre. Uçaklarda 400Hz ac kullanılır trafo boyutları küçük olsun diye. 6-8W trafo boyutundan (50HZ ye göre), 400Hz de 100-150W güç alınıyor örneğin.

fay_elektronik

Alıntı YapRöntgen anlık 100-150-200kV larda 10-100mA ile çalışıyor 1000w ile röntgen çalışmaz. Zaten eht trafosu da 100-150w anca verir. Bence 1000W olayı bu linkteki ürün için hikaye. Frekans düşük olacak bir de tv satır frekansına göre. Uçaklarda 400Hz ac kullanılır trafo boyutları küçük olsun diye. 6-8W trafo boyutundan (50HZ ye göre), 400Hz de 100-150W güç alınıyor örneğin.
ben örnek babında söylemiştim bende bu zamana kadar 200kv veren röntgen görmedim max150kv sadece tomografiler o kv değerine çıkabilir benim amacım 1000w o trafoya göre çok büyük olduğunu belirtmekti :D
iyi çalışmalar

ismail kaya

Bülent Hocam siyah beyaz TV trafolarında diyotlardan yoktu geçen Konya sokakta görmüştüm. O zaman onu bir deneyeyim.

z

Kucucuk trafolarla 100KV uretmek bana biraz garip geliyor.

Voltajin atlamamasi icin iyi izolasyoon gerekli. 100kV u kucuk bir hacimde izole etmek kolay is degil.