pc de V-I egrisi

Başlatan a.zorba, 21 Şubat 2006, 09:25:18

a.zorba

pc ses kartlarından yapılan skop ları farklı bir uygulamada kullandım ve mükemmel olmasada iyi sonuçlara aldım bu devre ile
a) devre elemanlarının saglamlık testini
b) devre elemanlarının gerılım frekans a göre nasıl davrandıklarını görebilecekler
c)devre pc ses kartını kullandıgından dikkatli olunmalıdır
d) devreyi X-Y özeliği olan herhangi bir skop da kulanabilirler
e) http://www.sillanumsoft.com/   daki programla ve wınscop la denedim

http://www.hemenpaylas.com/download/225271/pc_de_V-I_egrisi.rar.html
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

elektro_ery

eyw sağol da bunu biraz açarmısın yani neresinde ölçüp yapıcaz hangi aralıklarda ölçüm yapar vb...
[/URL]

mavi

Tahmin ediyorum pc nin portları mertebesinde ölçüm yapar.

devreye baktım ama tam olarak anlayamadım .
kanal a ve kanal b girişleri hangisi orada bişiler yazıyor ama x y diyor....

programı mixer girişi ile denedim bayağı hoş oluyor.gelişmişliğide iyi. ancak ara devre frekans bölücüsü grilim sınırlayıcısı vs..iyice incelemek lazım.

kardeş devre hakkında biraz aydınlatırmısın.

Telecommander Monster Of Network

a.zorba

ordaki kanal a ve b herhangı bır skop un kanal a ve b si devre esas itibari ile bir testere dalga urtecı  ordınat duzlemının x kısmı gerilimi y kısmı akımı gosterıyor x+y (iki kanalı birleştirdiğim zaman )devre elemanlarının karekterıstıgını verıyor eger elimizde saglam bir tane varsa saglamlık testını de yapabılırsınız bu devre ile kondansator trafo acık ve kısa devre yi ğüzel ğördum pn yapıları net olarak goremedım onuda gerılım degiştirerek net olmasada gorunuyor ben denemelerımde ısa 16 bit ses kartı kullandım aşagıda genel v ı egrılerı var giriş gerılım ve frekansı ses kartının sınırlarını aşmamalı  linkdeki skop lada aynı anda giriş ğerilimi frekansı  aynı anda gorebılinıyor
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

mavi

o zaman out tringle bilgisayara girecek diğer  B-y b analı
A-X a kanalı olarak kullanılacak test composant yazan  yerede ölçülecek parça takılacak s1 s2 s3 anahtaları 3 konumlu kalibrasyon için kullanılacak anlamaışmıyım?
Telecommander Monster Of Network

a.zorba

vouıe A-X  seskartının L
vouıe b-Y  ses kartının R
test compasent  kontrol edılecek devre elemanı dıyot kondansator vb
sw  anahtarı frekans belırlıyor iki kademeli
out trangle üçgen dalga cıkışı

-----

ses kartı derken ses kartının mıkrofon gırışı

a.zorba

aşagıdaki linkde v /ı arıza aramanın teknıklerını anlatan bir pdf var konu ile ilğilenen arkadaşlar için   türkçe

http://rapidshare.de/files/16926081/DT_1000_Kullanici_Dokumani_6.rar.html