Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

satır bölme problemi

Başlatan CaFFeiNe, 25 Şubat 2006, 22:23:25

CaFFeiNe

bunun gibi içerisinde uzun bir string olan satırı nasıl bölerek iki satır halinde yazabilirim?

CCS de \ karakteri line continuation karakteri ama stringi ortadan ikiye bölmedi

Ziya

Alıntı yapılan: "CaFFeiNe"(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

bunun gibi içerisinde uzun bir string olan satırı nasıl bölerek iki satır halinde yazabilirim?

CCS de \ karakteri line continuation karakteri ama stringi ortadan ikiye bölmedi
Sen nasıl yapmıştın ve nasıl ortadan bölmediğini anladın?

basit bir öneri
Char const text[2][46]={"bu birinci","bu ikinci"}
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

CaFFeiNe

char const text[91] = {"hadi bakalim ben forumda nette aradim\
bulamadım varmidir bir yolu yoksa bosunami ugrasiyom"};

gibi denedim ama olmadı

dediğin gibi yaparsam ozaman olur :)
ben bu uzun stringi döngülerle LCD de kaydırıyorum verdiğin şekilde 2 string ile yaparsam biraz kodlama değişecek ama başka türlü olmazsada dediğin gibi yaparım

teşekkürler

kurumahmut

ters sılaş ile bölme her C editöründe uzun satırlar ya da matrisler güzel görünsün diye yapılır. parçalara ayırma gibi bi anlamı yoktur... Arkadaşın önerdiği gibi bir yol izleyebilirsin... Ya da yeni bir string açarak bölme yap kod yapısında değişiklikten ziyade ekleme yaparsın...

CaFFeiNe

zaten amacım kodun güzel gözükmesi iki adet stringe ihtiyacım yok

bu şekilde yapınca oldu

char const text[93] = {"hadi bakalim ben forumda nette aradim\
bulamadım varmidir bir yolu yoksa bosunami ugrasiyom"};

aslında string 90 karakter ama ya sonunda NULL var yada ilk karakter
string boyunu gösteriyor ve text[91] yazmadan kabul etmiyor
aynı şekilde \ ile satırı böldüğüm zamanda en az text[93] yapmam gerekiyor demekki ekstra 2 karakter daha giriyor işin içine