4-20 mA basınç sensörü sorunsalı .

Başlatan Maxim, 02 Mart 2006, 12:47:34

Maxim

0-10 bar 4-20 mA basınç sensörü çıkışı ile şase arasına 250 ohm direnç bağladım .
Girişte basınç yokken yani aslında atmosfer basıncı 1 bar olduğunu biliyoruz 0.975 volt çıkış alıyorum ,
Her 1 bar basınç artışında bu değer 0.4 volt artıyor ,
yani 1 bar basınçta 1.3 volt
2 bar da 1.7 volt
.... diye gidiyor ,

Bu basınç transmitterin çıkışını nasıl 0-5 volta çevirebilirim ?
0 barda 0 volt ,
10 barda 5 volt ..

timpati

bazı ısı sensörleri de Kelvin'e göre (mutlak sıfır: -273 derecedir) çıkış verdiğinden, 2.73Voltluk bir referans gerilimi sisteme  negatif katsayılı olarak eklemek gerekir; bunu da genelde, simetrik gerilim kaynağı kullanarak ve bir zener diyottan alınan gerilimle referans noktasını 0 Volttan uzaklaştırarak yaparlar.

yapacağın opamplarla basitçe bir toplama devresi yapıp buna bir referans diyodundan (örneğin LM336-2.5) alınan gerilimi negatif olarak eklemek. simetrik kaynağın yoksa opamplı devreni toplama değil de fark alıcı şekilde yapacaksın. sonra çıkışı sabit bir katsayıyla çarparak amacına ulaşırsın. yani kuvvetlendirici öncesi elde ettiğin gerilim 0 bar için 0V, 10 bar için 4V olacak. bu değeri de 1.25 ile çarpman gerekiyor. yani opamplı kuvvetlendiricide, geribesleme direncinin giriş direncine oranı 1.25 olacak. Rf direncini, bir direnç ve seri bir trimpot biçiminde oluşturursan çıkışını hassas olarak ayarlayabilirsin.
why mr. anderson, why ?

Veli B.

16f819 gibi ucuz ve küçük bir pic vasıtası ile yazılımsal olarak çevirebilirsin veya daha ekonomik ama tam değerleri vermeyen bir çözüm ise germanyum(~200mv)+silisyum(~700mv) diyotları seri bağlayarak olur.Diyot değerlerine bağlı olmakla birlikte takriben 0-4 volt gibi bir çıkış elde edebilirsin.Analog çözüm ise Sevgili Timpatinin bahsettiği gibi opamp grubu ile olur.


CaFFeiNe

@maxiboost

arkadaşların yazdığı yöntemlerle bu işi yapabilirsin yalnız senin modifiye projen vardı sanırım eğer bu işte kullanacaksan 4..20mA den elde ettiğin 1..5V tu 0..5V aralığına getirmeye gerek yok bence istediğin dönüşüm işini yazacağın kodlarla halledebilirsin 1V=0bar, 5V=10bar gibi
ayrıca böylece sensör kablosunun kopması gibi bir durumuda tespit edebilirsin 0V geliyorsa sensörde problem vardır yada kablosu kopmuştur vs.
belkide 4..20mA gibi bir standardın sebebi bu olabilir

(4..20mA çıkışlı 0..300mbar basınç sensörleri ile PLC kullanarak seviye kontrol sistemi yapmıştım kablolar 30-40 metre vardı PLC programında dediğim kablo kopma durumlarınıda algılayacak şekilde yazmıştım yaklaşık 5 senedir tık demeden çalışıyor.)

Maxim

Timpati arkadaşım ,
evet söylediğin mantığı anladım ve dün akşam sabah 3 e kadar devre ile uğraştım ,artık benmi beceremedim ,biryerlerde hatamı yaptım nedir ,isis simulasyonunda lm324 kullandım ve 0.4 volt un altına inmeyi başaramadım ,resmen kafayı yedim diyebilirim .

Caffeine arkadaşım ,
dediğin doğrudur ,aynı projede kullanıcam ,fakat yazılım olayınıda beceremedim ,zaten önce onu denemiştim olmadı .O iş çok uzadığı için de fazladan pic yazılımı için arkadaşlara artık şunuda yapalım bunuda yapalım demek istemiyorum ,özellikle fsan 'a birşey söylemeye yüzüm kalmadı denebilir .

Bir de ,250 ohm direnç bağlayınca (bu direnç %1 toleranslıdır) bu sensörün çıkışına ,voltmetrede 1 volt görmem gerekiyor fakat ben 0.975 volt görüyorum ,acaba bu basınç farkından olabilirmi ? oturduğum ev deniz seviyesinden yukarıda (ne kadar bilmiyorum ) yoksa alıp elime sensörü sahilemi insem :)

Veli B.

sensör hakkında bilgi verebilirmisiniz.
marka model ve fiyat gibi?

Maxim

Alıntı yapılan: "katana"sensör hakkında bilgi verebilirmisiniz.
marka model ve fiyat gibi?


tabii ,
Huba control ,0-10 bar ,4-20 mA çıkış ,
besleme voltajı 11-33 volt arası
Fiyatı biraz uçuktu zira alalı en az 3-4 ay oluyor yanlışım yoksa 70-80 ytl gibi birşey ödemiştim .

Maxim

bu devreyi tasarladım ,

simetrik besleme ile böyle birşey yapmak kolay ,lm336 -2.5 volt referans diyodu ile ikinci opampa sabit bir giriş sağlıyorsunuz ,sol taraftaki trimpot sensor çıkışındaki 0 basınçtaki 1 voltu 0 volta çekmek için kullanılan ayar ,sağdaki trimpot ise tam basınç altında yani sensör çıkışı 5 volt iken yapılan ayar .Bu sayede çıkışımız 0 barda 0 volt 10 barda 5 volt oluyor .Besleme için +- 8 volt kullandım .

Ama benim +- beslemem yokki ,ne yapıcam ?
Biraz araştırdım LMC7660 diye bir entegre buldum ,bu - voltaj üretiyor galiba bunu kullanmam gerekecek devremde ,fakat bu entegrenin çıkış akımı yukarıda verdiğim devreyi beslemeye yetecekmi onu bilemiyorum .

Maxim

RCV420 diye bir çevirici entegre var ,
bu konuda bilgisi olan varmı acaba ?

dundarh

RCV420 analog entegeresini kullandım. Kullanımı çok basit ama yurt dışından getittirmiştim yaklaşık 8 euro maliyeti. Pahalı olduğu için artık kullanmıyorum.

Maxim

proteus un azizliğine uğradığımı keşfettim ,
arkadaşlar aslında ben tek beslemeli çevirici devreyi 20 kere yapmışım önceden ,fakat program saçmalıyor ,0.4 volt çıkış veriyor en az diyordum ya size işte olay bu ,aslında çıkış 0.04 volt .
Şemayı en kısa zamanda eklerim ,şu an yanımda yok .

Maxim


fatihgns

@maxiboost
Yaptığın bu devreleri 4-20ma -> 0-5v'a çevirmek için nasıl kullanıyorsun?
Devreyi proteusta yaptım ama resimlerdeki gibi çalışmadı!
http://rapidshare.com/files/9041589/4-20ma.zip.html

Maxim

Alıntı yapılan: "fatihgns"@maxiboost
Yaptığın bu devreleri 4-20ma -> 0-5v'a çevirmek için nasıl kullanıyorsun?
Devreyi proteusta yaptım ama resimlerdeki gibi çalışmadı!
http://rapidshare.com/files/9041589/4-20ma.zip.html


Yukarıda da yazdığım gibi ,proteusa güvenmesen iyi edersin .
Lm324 opamp entegresinin proteus içerisinde 3 versiyonu var ,muhtemelen ondan kaynaklanıyordur ,en doğrusu devreyi fiziksel olarak yapmak .