4-20 mA basınç sensörü sorunsalı .

Başlatan Maxim, 02 Mart 2006, 09:47:34

Maxim

biraz önce tekrar çalıştırdım .

kemaho

bende  dijital  terazi yapmıştım. aynı  şeyleri  bizde yaşadık.

bu  sorunlar  genelde  şöyle  çözülüyor.tabii sen sensör çıkışını  bir mikroişlemcide işleyeceğin için  yani 0-5 volt arası çalışacaksın.bu yüzden  aldığın sensörün  datasheet inde kaç volt aarsında  çalıştığını  öğrenirsin.  hatta  bence  bu değere  fazla  güvenmeyip   ; her sensör için ayrı ; boşken çıkan  volt ile maximum yükte  çıkan voltu  ölçereke  kendinde  bir  aralık belirleyebilirsin.
 bu  değerler,  kaç bit  a/d  kullanacağına  göre  şekillendirerek 0-5  volta  eşitlersin ve  bu şekilde kullanabilirsin.

tabi  bunun için   tabii  yüksek kazançda  OP07  ler uygun bunlar +-12  volt referans değeri ile salınım önlerler. tbii  aslında  yüksek  kazanç  öngörülüyor sa bu  biraz da zordu. çünkü  oynamalar  fazladır   bunları da  kondansatörler ile  azaltabilirsin.
   aslında  bu işin  püf noktası   A/D   çeviricinin  kaç bit olacağında  saklıdır.  çünkü sen  0-5 arasındaki  kaça  bölüb her  değerrin ne anlama geldiğini anlayacaksın. bu 32  ,64,128/,256 olabilir.burda  kullanacağın işlmeci ye dikkat etmek gerekir.
" HOŞGÖRÜLÜKTE  DENİZ  GİBİ  OL".....MEVLANA

crazy

Merhaba elimde 24DC 4-20mA çıkış veren XX930A3A2M12 tipi sensör var. 0-5V düşürüp  Adc okumak istiyorum. Siyah mavi  renkli uçlarımı ,siyah beyaz arasına  direnç bağlamam gerekiyor.

CaFFeiNe

kahve +24V
mavi GND
siyah/beyaz 4..20mA çıkış

siyah-beyaz arasına 250ohm takarsan uçlarında 1..5V görürsün

not olarak beyazı GND ye bağlama !!! diye belirtmiş

crazy

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 01 Ekim 2016, 16:23:37
kahve +24V
mavi GND
siyah/beyaz 4..20mA çıkış

siyah-beyaz arasına 250ohm takarsan uçlarında 1..5V görürsün

not olarak beyazı GND ye bağlama !!! diye belirtmiş

Teşekkürler hocam  multimetre ile ölçtüğümde siyah uç ile  mavi uç arasında 4-20mA gösteriyordu.O yüzden emin olamadım.

crazy

Belki birinin işine yarar.Resimde ki şekilde bağlantı yapıp arduino uno ile test ettim.Stabil çalışıyor.White(beyaz) uç kullanılmıyor.

void setup() {

Serial.begin(9600);
}

void loop() {

int sensorValue = analogRead(A0);
 int sensorReading = map(sensorValue, 0, 1023, 0,300);// 300 degeri ile oynayarak olculen mesafeyi dogru sekilde ayarliyoruz..
 Serial.println(sensorReading);
 delay(200);        
}

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: Maxim - 15 Mart 2006, 13:50:14
RCV420 diye bir çevirici entegre var ,
bu konuda bilgisi olan varmı acaba ?
250 yada 500 ohm dirençten daha fazla bişey katmıyor. yıllar önce denemiştik. çooook ta pahalı bi entegre. çoook ararsam elimizde olma ihtimali bilem var.

fahri-

rcv420 nin
HIGH NOISE IMMUNITY: 86dB CMR
diye bir özelliği varki endüstriyel gürültülü ortamlarda bunu sağlamak çok zor. Fiyat da burdan geliyor.