GÜMRÜK HAKKINDA

Başlatan Erol YILMAZ, 07 Mart 2006, 09:48:30

VFR

Sparkfundan freeday kapsamında cep osiloskopu aldım.
26 şubatta Los Angeles'taymış kargo.
Kargo takip numarasından bakıyorum , en son 26şubatta los angeleste olduğunu yazıyor.
Acaba kargom gerçekten los angeleste mi bekliyor yoksa Türkiye'ye geldi de gümrüğe mi takıldı?
Bunu nasıl öğrenebilirim?

skara1214

valla ben subat 27 yada 28 de 98 dolar gibi bir mebla ile sipariş verdim 2 hafta sonra elime geldi.Adamlar üstüne 10 dolarmı ne yazmışlar (herhalde direk kargo ücreti) yani gümrükte takılma ihtimali yok
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

VFR

Aynı tarihte sipariş veren diğer arkadaşımın siparişi geçen hafta geldi ama benimki hala yok.
Gümrüğe takılmasından korkuyorum.

Erol YILMAZ

[İlgili Mevzuat: 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (Madde: 71)]
Bununla birlikte, Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen,
bedeli (kargo ücreti dahil edilmeden) gönderi başına toplam 75 Euro'yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır.
Bu muafiyet hakkından bir takvim yılında 5 kere yararlanılabilmektedir.
Eşya bedeli (yine kargo ücreti dahil edilmeden) 75 Euro'dan fazla ise fakat 1500 Euro'yu geçmiyorsa,
Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 oranında
ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.
Yukarıda belirtilen eşyaya ilişkin gümrük işlemlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında posta idaresi ile
belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir.
Yetkilendirilen posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin, takip edip sonuçlandırdıkları
gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında ilave ücret alamayacakları ilgili mevzuatta hüküm altına alınmıştır.
Bu itibarla, BİMER başvurunuzda da belirtilen 80 € tutarındaki eşyanın gümrük masrafları, geldiği
ülkeye bağlı olarak, 14.4 veya 16 € 'dur. Bunun dışında kalan ücretler veya bedeller gümrük hizmetleriyle
ilgili olmayan ücretlerdir ve kargo taşımacılığı yapan şirketler arasında da farklılık göstermektedir.

[İlgili Mevzuat:
2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (Madde:45, 62, 63, 126, 127)
06/07/2011-2011/39 tarih-sayılı Posya-Yolcu İşlemleri Genelgesi]
Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi ile diğer şart ve koşullar için lütfen
http://www.gumrukticaret.gov.tr/
sitesinde GÜMRÜK menüsü altında bulunan BİREYSEL bağlantısıyla ulaşacağınız
POSTA İŞLEMLERİ alanını ziyaret ediniz.
http://www.gumrukticaret.gov.tr/altsayfa/icerik/82/179/posta-hizli-kargo-esyasi-muafiyeti.html

gareven

peki arkadaşlar bu yurtdışından gelen siparişleri yılda kaç kere yapabiliriz?

örneğin aldığımız şeyin ücreti düşük olduğu için gümrüğe takılmıyordur fakat yıllık veya aylık belli bir limitin üstüne çıktığımız için gümrüğe takılma durumu var mı?

sigmoid

gümrük mevzuatına göre 2 ayda 1, yılda en fazla 5 ürün getirtebilirsiniz.

muuzoo

Alıntı yapılan: sigmoid - 16 Mayıs 2012, 19:50:58
gümrük mevzuatına göre 2 ayda 1, yılda en fazla 5 ürün getirtebilirsiniz.

2 ayda bir şartı sonradan kaldırıldı diye biliyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

gareven

benim 20 oldu bu yıl ama pek değerli bi şey yok 5-10$ şeyler

kasif

Arkadaşlar aynı üründen 2 den fazla olmaz diyorlar ama bazı arkadaşlarımız 20-30 tane geldi diyor.

çinden(ali expres) 2 tane LCD kiti ve 4-5 tane enc28j60 kit almayı düşünüyorum. toplam yaklaşık 2x20 + 4x7 = 68 dolar gibi bir rakam oluyor. Tecrübeli arkadaşlar sizce bu listede sorun olur mu. Ürünlerin 2 adetten fazla olmaması tavsiyesi var bu durumda 2 LCD 2 enc kit mi almalıyım yoksa 1+1 e mi düşürmeliyim?

gareven

aldığın ürünün değeri düşükse birden fazla ve bir kaç kez alabilirsiniz yani alabilirsiniz derken buna göz yumabiliyorlar

Erol YILMAZ

Hergün lazım olduğu için tekrar gönderdim.
Lütfen okuyunuz...

Bilimsel alet, cihaz ve malzemelerin, bedeline bakılmaksızın, muafiyet kapsamında getirilmesine olanak sağlanmıştır.
Ancak, söz konusu muafiyet hakkından esas olarak eğitim veya bilimsel araştırma ile uğraşan özel kuruluşlar ve
kamu kuruluşları ile bu kuruluşlara bağlı birimler faydalanabilmektedir. Bu itibarla, bu kapsamda,
kişiye özel bir muafiyet hakkı tanınması mümkün değildir.

[İlgili Mevzuat: 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı (Madde: 71)]
Bununla birlikte, Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen,
bedeli (kargo ücreti dahil edilmeden) gönderi başına toplam 75 Euro'yu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır.
Bu muafiyet hakkından bir takvim yılında 5 kere yararlanılabilmektedir.

Eşya bedeli (yine kargo ücreti dahil edilmeden) 75 Euro'dan fazla ise fakat 1500 Euro'yu geçmiyorsa,
Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20 oranında
ve kıymeti üzerinden tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

Yukarıda belirtilen eşyaya ilişkin gümrük işlemlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında posta idaresi ile
belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir.

Yetkilendirilen posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin, takip edip sonuçlandırdıkları
gümrük işlemleri için verilen hizmet karşılığında ilave ücret alamayacakları ilgili mevzuatta hüküm altına alınmıştır.

z

Alıntı YapYetkilendirilen posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin, takip edip sonuçlandırdıkları

Böyle bir madde varsa;

Forumda arkadaşlar, getirttikleri bazı kargoların gümrüğe takıldığını ve gümrük ücretinin yüksek oluşundan dolayı malzemelerini gümrükten çekmeyip gümrüğe bıraktıklarını yazmışlardı.

Bu durumda kargo firmaları sorumluluklarını yerine getirmiyor diye anlıyorum. Kargoyu getirip gümrüğe takıldığında başınızın çaresine bakın mı diyorlar?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: z - 31 Mayıs 2013, 13:27:52
Böyle bir madde varsa;

Forumda arkadaşlar, getirttikleri bazı kargoların gümrüğe takıldığını ve gümrük ücretinin yüksek oluşundan dolayı malzemelerini gümrükten çekmeyip gümrüğe bıraktıklarını yazmışlardı.

Bu durumda kargo firmaları sorumluluklarını yerine getirmiyor diye anlıyorum.
Kargoyu getirip gümrüğe takıldığında başınızın çaresine bakın mı diyorlar?

Hocam tebrik ederim, dikkatli insansın.

Alıntı YapYetkilendirilen posta idaresi ve hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketlerin, takip edip sonuçlandırdıkları

Burada hızlı kargocuların ilave ücret istedikleri tecrübelerle ortada...
Fakat BIMER e-mailinde ilave ücret almayacakları hüküm altındadır. diyor.

O halde hızlı kargocular ilave ücret talep ederek kanunsuz ve hükümsüz iş yapıyorlar.

Klein

Tam olarak öyle olmuyor.
Eğer Gelen eşya bu kanundaki şartları karşılıyorsa , zaten ekstra bir ödeme yapmıyorsunuz. Kargo firması gümrük işlemlerini yapıp çıkarıyor zaten. Bunun için de ayrıca para talep etmiyor. eğer mal gümrükte kalırsa, zaten bu kanunun bahsettiği muafiyet kapsamı dışında demektir. Bu durumda malı çekmek için normal gümrük işlemlerinin yapılması gerekiyor ki , bu da ekstra ücrete tabi.

Maxim

Alıntı yapılan: Klein - 31 Mayıs 2013, 15:31:20
Tam olarak öyle olmuyor.
Eğer Gelen eşya bu kanundaki şartları karşılıyorsa , zaten ekstra bir ödeme yapmıyorsunuz. Kargo firması gümrük işlemlerini yapıp çıkarıyor zaten. Bunun için de ayrıca para talep etmiyor. eğer mal gümrükte kalırsa, zaten bu kanunun bahsettiği muafiyet kapsamı dışında demektir. Bu durumda malı çekmek için normal gümrük işlemlerinin yapılması gerekiyor ki , bu da ekstra ücrete tabi.

o da 450 tl ile 650 tl arasında bir şey demek oluyor ?