GÜMRÜK HAKKINDA

Başlatan Erol YILMAZ, 07 Mart 2006, 09:48:30

Erol YILMAZ

100€ luk bi ürün geldi, gümrük işlemi yapılınca
( Avrupa dışından geliyorsa ) %20  = 20€ ilave ödeme kısmını anlıyorum...

Pratikte bu tarz bir durumda istenen ücretler genelde 300-500 TL mertebesinde oluyor.
Problem bu.

Klein

Hiç gümrükte takılan malım olmadı. Daha doğrusu yüksek rakamlı ürünler zaten ticari mallar olduğu için gümrük muafiyetinin dışındaydı. Rahmetli Murat (AYE) bir çok kez 1000€, 500€ gibi rakamları olan ürün getirtti. %20 (Veya %18) ödemesini yapıp teslim aldı. Ancak getirttiği ürünlerin tamamı kişisel kullanıma yönelik ürünlerdi. 1000 tane cpu getirtip bunu kişisel kullanımım diye yutturmaya çalışmadı. Kimse de ondan 300-500 TL istemedi.

MC_Skywalker

Benim 1 defa gümrüğe takıldı 190Tl tutuyordu. gümrük görevlisi %20 oranıdaki vergiyi hesaplayıp git şu vezneye yatır gel dedi. paryı yatırdım dekontumu aldım PTT 2Tl işlem ücreti ver dedi, verdim ve kargomu aldım. Ürün Fluke 15B multimetre

Maxim

hepiniz ptt üzerinden gelen mallar için konuşuyorsunuz sanırım
hele birde dhl , fedex gümrüğünde takılsın görürüm ben sizi  :)

pisayisi

70 euro luk bir farnell siparişim ups sayesinde gümrüğe takılmıştı. Bu bedelin 3 katı kadar bir gümrük masrafı talep edildi. Sonra birşekil gümrüğe telefonla ulaştım takip nosunu verdim amacım neden gümrükte kalmış bunu anlayabilmek. Bir memur pişkin pişkin, sen 10 tane kondansatör getirtmişsin ne bu! ticaretini mi yapıyosun dedi bana. Anlayacağınız akli fukara devlet memuru yarım euro luk  10 kondansatör için o kıymetli kargonuzu gümrükte bırakır ve hiç bir hak talep edemezsiniz...
Murat

jackal183

şimdiy kadar fedex dhl ptt ile sürekli birşeyler getirttim, bunlardan kimisi takıldı kimisi takılmadı. belki yaptığım doğru birşey değil ama, 1500 dolarlık ürünleri 60-70 dolar gibi gösterip aldım. alamadığım zamanlar da oldu tabi. peki bu neye göre değişiyor arkadaş derseniz de, tamamen ilgili memurla alakalı birşey. örneğin mal geldi gümrüğe kadar. burada eğer üzerinde faturası varsa, gümrük memuru ona göre işlem yapıyor. işlemler şöyle:

1. kutunun üzerinde fatura vardır ve 75 euro üzerindedir. hemen kutuyu açar, mal ticari mi kişisel mi bakar. malın ticari olduğunuz düşündüyse eğer, ilgili kargo firması sizi arar, malınızı kaldı gelin alın der. bunun üzerine vergi haricinde, italatçı firma olarak gümrük bakanlığı, müdürlüğü vs.. gibi yerlerde italatçı firma olarak kaydınız olması gerekir. vergiye ek olarak bir de buna ücret ödersiniz.

2. kutunun üzerinde fatura yoktur.  artık tamamen gümrük memurunun insiyatifine kaldınız. eğer kutuyu açar da içindeki malın ticari olduğunuz anlarsa, 1. maddede söylediğim aşamalardan geçmeden onu çıkarmanız mümkün değildir.

3. kutunun üzerinde fatura yoktur. gümrük memuru kutuyu da açmaz. direk gönderir size, hiç bir sıkıntı olmaz.

ben bu 3 aşamanın üçünden de hem fedex hem dhl hem de ptt de karşılaştım.

daha önce bir ürün getirtmiştim 500 adet 90 doların altında fatura kes dedim aldığım yere. hiç birşeyle uğraşmadan ptt kargo getirdi bıraktı. geçen aylarda aynı üründen 400 adet istedim yine, bu sefer ptt kargo getirmedi. ptt yetkilisi beni aradı, kredi kartı ve paypal ekstreni al gel dedi. ne yapıp ettiysem de adamı ikna edemedim. tamam dedim şahsım adına vergisini falan öderim alırım. sonra adam durduk yere kutuyu açıp içinde 400 taneyi görünce bu ticaridir dedi, italatçı işlemleri yapacaksın dedi. biz de mecburen yaptık işlemleri. ürünün toplam fiyatı 1500 dolardı. gümrük müşavirine öde, ona öde buna öde derken 2000 tl daha ödedim. ürünlerimi aldım.

velhasıl kelam, tamamen sizin paketinizi eline gümrük memurunun insiyatifine kalmış bir mesele bu

Maxim

@jackal183 +1
aynen ve size ayak üzeri 100 bin tane geçerli bahane sunabilirler.
bu gümrük mevzuları öyle ucu açıkki, yok şu kanunun bilmem ne paragrafı diye birşey yok.

Elektroemre

Erol hocam bu güncel yönetmelik mi? 5 kez sınırı kaldırılmış diyorlardı bi ara.
Bu yılkı 7. siparişim geldi 8.si yolda sakata gelmeyelim? 9.yu babamın adına getirteyim en iyisi :)

Edit: Evet 5 kez hala devam ediyrmuş;

"Evet, posta/hızlı kargo yoluyla gelen ve değeri 75 Avroya kadar olan eşya için uygulanan muafiyet, yılda en fazla beş kere kullanılabilir. Bu limitlerin aşılması halinde eşyanın ticari mahiyette olduğu kabul edilip buna göre işlem yapılır.

Bu sınırlamanın aşılması halinde, Gümrük Yönetmeliği'nin 169 uncu maddesine göre sözlü beyan usulü çerçevesinde işlem yapılarak, Kararın 62 inci maddesi kapsamında maktu vergi tahsil edilmesi kaydıyla eşya teslim edilir. 2011/23 sayılı Genelgenin yürürlük tarihi olan 19.04.2011 tarihinden önce gönderilmiş olan sevkiyatlar, bu sınırlamaların uygulanmasında dikkate alınmayacaktır."

jackal183

vall ben hiç riske atmıyorum hocam, firmada teknisyeni, sekreteri, aşçısı kim varsa hepsinin adına getirtiyorum

iruraz

Merhaba,

Digikey, Farnell ya da Mouser gibi yerlerden alacağımız malzemeler için gümrük işlerini halledebilecek bildiğiniz-önerebileceğiniz firmaları öğrenebilir miyim acaba (Yıldırım Elektronik gibi)? Firma Ankara 'da olursa işim kolaylaşır. Bir de bu yolla yapacağımız alımlarda ortalama ne kadar bir fark ödenir, örneğin 500$ 'lık malzeme için. Konuyla ilgili tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. İlgilenenlere şimdiden teşekkürler..

yamak

Bildiğim kadarıyla 1000$(1000 € da olabilir) a kadar olan alımlarda eğer avrupa ülkelerinden alıyorsanın aldığınız ürünü %18 i kadar diğer ülkelerden alıyorsanız %20 si kadar gümrük vergisi ödersiniz.Tabi aldığınız ürün 75 € nun altındaysa gümrük vergisi ödemezsiniz.

skara1214

digikeyi özdisan yanlış hatırlamıyorsam %30 üstüne koyarak getiriyor
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Klein

%18 KDV %2 Vergi.
Alıntı yapılan: yamak - 11 Aralık 2013, 11:56:05
eğer avrupa ülkelerinden alıyorsanın aldığınız ürünü %18 i kadar diğer ülkelerden alıyorsanız %20 si kadar gümrük vergisi ödersiniz.
Avrupa ürünlerinde vergi muafiyeti var bu yüzden  %18 KDV ödenir. Diğer ülkelerde %18 KDV + %2 Vergi.

Alıntı yapılan: skara1214 - 11 Aralık 2013, 11:56:42

Gümrükte ödenen tek para vergi değil.  Harçlar, nakliye, gümrükçü vs.. derken maliyetler yaklaşık %30'u buluyor.  Ürünü kendiniz bile getirseniz yaklaşık  +%30 malyetiniz olur.  bu yüzden bu rakamlar normal.

iruraz

Alıntı yapılan: skara1214 - 11 Aralık 2013, 11:56:42

Alıntı yapılan: Klein - 11 Aralık 2013, 16:37:42
%18 KDV %2 Vergi. Avrupa ürünlerinde vergi muafiyeti var bu yüzden  %18 KDV ödenir. Diğer ülkelerde %18 KDV + %2 Vergi.

Gümrükte ödenen tek para vergi değil.  Harçlar, nakliye, gümrükçü vs.. derken maliyetler yaklaşık %30'u buluyor.  Ürünü kendiniz bile getirseniz yaklaşık  +%30 malyetiniz olur.  bu yüzden bu rakamlar normal.

@skara1214, @Klein teşekkürler. Kendileriyle iletişim kuracağım. Gümrük işlerini de hallediyorlarsa %30 makul bir oran. Gümrük işlerini tek başına halletmek benim için imkansız gibi. Mevzuat adına hiçbir şey bilmiyorum. Gerçi mevzuat bilsen bile oradaki memurlarla uğraşmak çok zor. Geçenlerde aldığım 2 tane 3$ 'lık obd2 konnektör yüzünden 75€ 'dan düşük bedelli kargomu ithalat sınıfına soktular. Sebebi de obd2 konnektörün otomotiv parçası olmasıymış. Ne dediysem çare etmedi. Ben de kargoyu olduğu gibi bıraktım.

Mağdurum da mağdurum yani :)

ercan_t

Alıntı yapılan: iruraz - 12 Aralık 2013, 14:04:19

@skara1214, @Klein teşekkürler. Kendileriyle iletişim kuracağım. Gümrük işlerini de hallediyorlarsa %30 makul bir oran. Gümrük işlerini tek başına halletmek benim için imkansız gibi. Mevzuat adına hiçbir şey bilmiyorum. Gerçi mevzuat bilsen bile oradaki memurlarla uğraşmak çok zor. Geçenlerde aldığım 2 tane 3$ 'lık obd2 konnektör yüzünden 75€ 'dan düşük bedelli kargomu ithalat sınıfına soktular. Sebebi de obd2 konnektörün otomotiv parçası olmasıymış. Ne dediysem çare etmedi. Ben de kargoyu olduğu gibi bıraktım.

Mağdurum da mağdurum yani :)

merhaba,

bende yurt dışından bir cok ürün getitirdim fakat az miktarda getirilen ürünlerden daha fazla gümrük masrafı alıyorlar.

en son 23$ ürünü 46$ getiriyorlardı.

yukarıda bahsedildiği gibi %30 değil :(

http://www.sarnikon.net/elektronik-komponentler.html