GÜMRÜK HAKKINDA

Başlatan Erol YILMAZ, 07 Mart 2006, 09:48:30

Mucit23

Bakıyorum. Ama orada almanca yazıyor.

CL602084251DE takip numarasıyla PTT ile de bakılabiliyor. Gümrük vs işleriyle PTT ilgilendiği için daha net bilgi elde ederim diye düşündüm.

Maxim

hocam senin mal DHL fakat deuches posta yani alman devlet postası ile gelmiş
yani bildiğimiz DHL değil
dhl olsa mesela geçen hafta italyaya dhl express ile birşey yolladım çarşamba öğleden sonra, perşembe teslim edildi!

ve senin paket gümrükte takılmış
birkaç gün daha bekleyeceksin
şimdi sana ne kadar vergi çıkacak? veya hiç gelmeyecekmi? onu bilemiyoruz
öyle bu gümrük işleri
belki 2.5tl vergi çıkar gelen postacıya kapıda ödersin, belkide 70tl bilinmez!

edit:
adrese yaman yazılım şirketi yazmışsın
o paket sana hiç gelmeyebilir söyleyeyim eğer ticari mal statüsüne sokarlarsa.

diot

Arkadaşı vermiş olduğun CL602084251DE  kodu ile baktım. şu an başakşehir postanesinde orada gümrük işlemleri içn 1-2 gün bekler. Bütün paketler orada kontrole alınıyor. Şimdiden kasma kendini büyük bir ihtimalle gümrüğe takılmadan gelecek. 1 veya 2 gün içinde bağlı bulunduğun ptt işyerine gelecek (eğer ptt ile yoluna devam ederse). veya geri dhl kargoya verirler. Sanırım Elazığdasın oranın postahanesin 2-3 gün içinde ulaşır.  ptt den kontrole devam et.

Mucit23

Evet sanırım dediğiniz gibi olacak. Ben vergi çıkarmalarını da bekliyorum açıkçası. Şimdi Torba Kapandı diyor. Sanırım kontroller bitti yola çıkacak.

F.T

Peki vergi malzeme fiyatından daha yüksek olursa malzemeyi almadığımızda sorun oluşurmu.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

z

Bu konuya Alexpress'de satıcının sayfasında değiniliyor.

GÜmrük vs konular alıcının sorumluluğunda deniyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

diot

ptt de öyle çok bir vergi olmuyor sanırım malzemenin türkiyedeki satış fiyatının %20 sini kesiyorlar. yan komşu mini quat kopter aldı ve 20 tl vergi çıkarmışlar.

fbkaya

Kıbrısta gümrük işleri nasıl yürüyor Biliyor musunuz ? Türkiye ile aynı mı  ?

Mucit23

1 haftadan fazla Türkiyede bekledikten sonra kargo bugün Elazığa ulaşıp dağıtıma çıkabilmiş. Henüz gelmedi bakalım kutudan neçıkacak

diot

evet bende sabah gördüm. sanırım 2 defa gümrüğe takılmış. istanbul ve malatya gümrüklerine. 60 kuruş gümrük gözüküyor , alınca nekadar vergi ödediğini yazasan biz de bilgi edinmiş oluruz.

Mucit23

60 kuruş ile kurtarırsak çok iyi

t2

toplam 2 lira civarı olması lazım. vergi 60kuruş gerisi kutuyu açıp bakma parası. Makbuzu da var. adam kafadan istemiyor :)

Mucit23

Bügün ilgili PTT şubesine gidip paketimi aldım. Almanya daki firma adresi yanlış girdiği için PTT getirememiş. Gerçektende kapı numarasını yazmamışlar.

Aldığım paket budur.

Motosikletim için birkaç parça sipariş etmiştim Almanya dan. Kırılacak parçalarda vardı. Paketi görünce dedim hapı yuttuk! Kesin kırılanlar vardır. Ama çok şükür korktuğum gibi olmadı.

Toplamda 0.60TL ödeyerek paketimi aldım. Başka ücret çıkarmadılar.

kantirici

Kısmetin varmış. Hayırlı olsun.

diot

1 lira verip üstü kalsın diyeydin. :)  Baksana sağ salim postayı teslim etmişler. ..