15v 1000A Redresör Kontrol Devresi Hakkında Destek

Başlatan zeyneld, 16 Mart 2006, 16:49:22

zeyneld

Arkadaşlar Bir işletmenin bilgi işlemindeyim ve eletronik tekniker diploması sahibiyim.

Bu güne kadar redresör üretimi yapan bu firma bir üniversitede bir hocadan bu kontrol kartlarını satın alıyorlarmış devre bir pic16f876 ile kurulmuş neyse bunu benden kopyalamam istendi.

Ama etik olarak bunu yapamayacağımı ama isterlerse oturup kasıp yeni bir devre tasarlayabilceğimi en azından deneyebileceğimi söyledim.

Devre çok karışık değil ama redresör nasıl çalışmalıdır sorusuna cevap veremediğimden apışıp kaldım.

Ayrıca anladığım kadarıyla sayın hocamda devreyi bir öğrenciye yaptırmış çünkü kartın işçiliği beni öğrenci tasarladı diye bas bas bağırıyor. Nu nedenle ve picte korumalı olduğundan yazılımı inceleyip sonuç çıkarma şansım kalmadı.

Buradan bana yol gösterecek ve bilgi verecek herkese şimdiden teşekkürederim.

Saygılarımla.

zeyneld

Beyler Yardım Lütfen !

Sanırım yanlış anlaşıldı ben nasıl yaparımı değil arkadaşlar bir redresör nasıl çalışırı soruyorum bunu anlamazsam kontrol devresini yapmam da mümkün değil !!!

Ama sanırım koca sitede kimse konu hakkında bir fikir sahibi değil..
!

refik1

kardeş elektroliz mi yapılıyor redresörle

zeyneld

Aynen öyle refik kardeşim.

Eloksal,Kromaj işleri için kullanılıyor.

refik1

kardeş sanırım sizin sistemde o dediğin 1000A 15v  trafo olması lazım
sen o trafonun giriş kısmını kontrol edeceksin oda büyük ihtimal 3 fazdır
yani 3 faz tristor kontrolü yapacaksın.

zeyneld

Teşekkürler Refik1 kardeşim haklısın trafolarıda biz yapıyoruz ve doğru 3 faz tristör kontrolü yapılması gerekiyor peki sitede bu konuda bir yazı varmı hiç gözüne iliştimi ben göremedimde ?

Klein

Kromaj işleminden ve nasıl çalıştığından anlamam ama , anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla zero cross faz dilimleme işlemi yapılıyor. Bildiğiniz lamba dimerlerinin 3 fazlısı. aynı mile bağlanmış 3 adet pot ve bunun kontrolündeki 3 dimerden oluşur.   eğer anlattığınız sistemi yanlış anlamışsam lütfen uyarın.  Eğer doğru anlamışsam ; kopyalanması da etik değerlere saygısıslık olmaz. çünkü kimseye ait bir devre değildir. en bilinen metoddur. Kolay gelsin.

refik1

Kardeş sitede varmı bilmiyorum ama 3 faz dc motor kontrol larını incele
sadece tristor bağlantıları değişiyor
pic lede yapabilirsin veya eskiden verdı şimdi emin eyilim ua145 tca785
gibi faz kontrol entegreleri vardı bunlardan 3 adet bağlaman erekiyor.

şimdilik kolay gelsin bi araştır genede elimden gelen yardımı yaparım.

zeyneld

Öncelikle devrede yüksek güçlü diyotlarla doğrultma işlemi yapılıyor doğrultulan gerilim güç trafosunun 3 adet sarımına giriyor. çıkışlarında tristörler bağlı ve bununla çekilecek olan akım sınırlandırılıyor (bu akım değeri (0 - 1000A) bir pot ile ayarlanabiliryor.)

Dediğiniz gibi dimmer devresini andırıyor sanki onu daha detaylı inceleyeceğim.