74HC164 İLE YAPILAN KAYAN YAZI MANTIĞI NEDİR?

Başlatan akkuzu1969, 26 Mart 2006, 19:05:50

akkuzu1969

74HC164 ile kayan yazı devresi yapmak istiyorum. ancak basit örnek bir uygulama devresi ve programı gerekiyor.Bu konuda bilgisi olan ustaların
yardımını bekliyorum.Saygılar. 8)

stlg

Sevgili akkuzu1969

Kardesim asagıdaki siteyi bir incele pc kontrollu ama kolayca pıc ve benzerlerine uyarlayabilirsin kolay gelsin

http://www.antrak.org.tr/gazete/102002/metin.htm
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

tevfik_kadi

@akkuzu1969

74HC164 bir kaydırmalı yazmaçtır. Bu yazmaç içerisine veriyi seri girersin ve ekranın sonununa kadar uzunluğu neyse basarsın bunu. Kaydırmalı yazmaçlara satır tarama yada sutun taramayı hangisini düşünürsen ona göre veriyi aktarırsın (Tarama ve kaydırmalı yazmaç kullanmanın amacı kullanılacak port sayısını azaltmak sadece. )

Tarama işlemini de kod çözücüler ile yapabilirsin

Örneğin satır tarama için 8 satır ve XX sutun olan bir display yaptığını düşünelim:

3x8 kod çözücüyüyle satırları tararken her bir satırın bilgisi için kaydırmalı yazmaçlara veriyi seri olarak girersin (bir shift reg. ın çıkışı -yüksek anlamlı biti- diğerinin girişine bağlanacak şekilde ekranın sonuna kadar ulaştırırsın bitleri... )

Forumda kayan yazı ile yeterince bilgi kaynak var bence bir incelemeni tavsiye ederim aynı zamanda...

Kolay gelsin...

akkuzu1969

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"@akkuzu1969

74HC164 bir kaydırmalı yazmaçtır. Bu yazmaç içerisine veriyi seri girersin ve ekranın sonununa kadar uzunluğu neyse basarsın bunu. Kaydırmalı yazmaçlara satır tarama yada sutun taramayı hangisini düşünürsen ona göre veriyi aktarırsın (Tarama ve kaydırmalı yazmaç kullanmanın amacı kullanılacak port sayısını azaltmak sadece. )

Tarama işlemini de kod çözücüler ile yapabilirsin

Örneğin satır tarama için 8 satır ve XX sutun olan bir display yaptığını düşünelim:

3x8 kod çözücüyüyle satırları tararken her bir satırın bilgisi için kaydırmalı yazmaçlara veriyi seri olarak girersin (bir shift reg. ın çıkışı -yüksek anlamlı biti- diğerinin girişine bağlanacak şekilde ekranın sonuna kadar ulaştırırsın bitleri... )

Forumda kayan yazı ile yeterince bilgi kaynak var bence bir incelemeni tavsiye ederim aynı zamanda...

Kolay gelsin...

Sevgili kardeşim "Tevfik_kadi " vermiş olduğun değerli bilgilerden dolayı sana teşakkür ediyorum.Anladığım kadarıyla örneğin; 7 adet satır ve 16 adet sütun varsa öncelikle satır taraması yaptırmamız gerekiyor.örneğin 1. satır
taraması anında 74164 'ün 1-2 nolu uçlarından bilgiyi seri basıyoruz.ve bastığımız bilgi mesela;10010000 byte'lik bilgiyi 1.satırda görürüz.2.satır taramada ise yine;mesela,11101110 bilgisini 74164 ten basarız.olay bir döngü halinde devam eder.ancak anlamadığım olay,taramalı sistemde
kaydırma nasıl olacak? Bu konuda biraz daha bilgi verebilirmisin?
şimdiden ilginden dolayı sana teşekkür ediyor,konu ile ilgili biraz daha
aydınlatıcı bilgiler vermeni bekliyorum.

tevfik_kadi

Selamlar

Ekranın boyutu ne kadarsa yatayda (satır tarama yaptığını varsayıyorum
... ) o kadar biti basıyorsun kaydırmalı yazmaçlara sonra diğer satır
ve yine sütun sayısı kadar bilgi basıyorsun sutunlara örneğin 16 sütun
olsun birinin en yüksek anlamlı biti diğerinin en alçak anlamlı bitine
gelecek şekilde diziyorsun kaydırmalı yazmaçları sonra veriyi seri bir
tarafından giriyorsun 16 sutun için 16 bit veri XX sutun için de XX
adet veri basıyorsun ...

Kolay gelsin...
Saygılarımla

aynı msj ı bir çok kere farklı kanallardan göndermiş oldum ama alınma :) sende bir çok kanaldan sormuşun :)

akkuzu1969

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"Selamlar

Ekranın boyutu ne kadarsa yatayda (satır tarama yaptığını varsayıyorum
... ) o kadar biti basıyorsun kaydırmalı yazmaçlara sonra diğer satır
ve yine sütun sayısı kadar bilgi basıyorsun sutunlara örneğin 16 sütun
olsun birinin en yüksek anlamlı biti diğerinin en alçak anlamlı bitine
gelecek şekilde diziyorsun kaydırmalı yazmaçları sonra veriyi seri bir
tarafından giriyorsun 16 sutun için 16 bit veri XX sutun için de XX
adet veri basıyorsun ...

Kolay gelsin...
Saygılarımla

aynı msj ı bir çok kere farklı kanallardan göndermiş oldum ama alınma :) sende bir çok kanaldan sormuşun :)

;***********************************************************
Sevgili tevfik kardeş; peki clock palsini nasıl,nezaman,göndereceğiz.yazdıklarından konuyu tam olarak anlamak üzereyim.senin sayende olacak inşallah.biraz daha bilgi istiyorum. sana kolay gelsin.. 8)  8)

tevfik_kadi

Shift registerlara clock uygularken beklemene zaten gerek yok çünkü zaten senin işlemcin 1 komut işleyecene kadar üüüü demek lojik bir devre için neyse 74hc164 ün datasheet ini incelediğin zaman göreceksin her seferinde girişindeki sinyali bir kaydırması için bir darbe ye ihtiyacı vardır. Yani bir darbe (clock) bir bit girişindeki veriyi kaydırarak sona kadar iter en sonunda sanki bandın sonu gibi kaybolur veri... (bir kanala damyalan su gibi yani her bir damla bir diğerinin ilerlemesine sebep olur ve saat darbesi = damlayan suyun frekası biraz karmaşık oldu sanırım :) yani ama ....  :D )

Kolay gelsin...

akkuzu1969

Alıntı yapılan: "tevfik_kadi"Shift registerlara clock uygularken beklemene zaten gerek yok çünkü zaten senin işlemcin 1 komut işleyecene kadar üüüü demek lojik bir devre için neyse 74hc164 ün datasheet ini incelediğin zaman göreceksin her seferinde girişindeki sinyali bir kaydırması için bir darbe ye ihtiyacı vardır. Yani bir darbe (clock) bir bit girişindeki veriyi kaydırarak sona kadar iter en sonunda sanki bandın sonu gibi kaybolur veri... (bir kanala damyalan su gibi yani her bir damla bir diğerinin ilerlemesine sebep olur ve saat darbesi = damlayan suyun frekası biraz karmaşık oldu sanırım :) yani ama ....  :D )

Kolay gelsin...

Tevfik kardeş anladım ki sen , bildiklerini öğretmeye çalışan fedakar bir insansın.Galiba bu formu paylaşan insanlar bir melek! insanın yardımına bıkmadan usanmadan bildiklerini aktarma ve öğretme gayretini güdüyorlar.helal olsun sizin gibi insanlara diyorum. istersen konuya biraz
teknik yönden irdeliyelim.örnek kodlar nasıl olmalı ?aşağıya yazıyorum.acaba doğrumu?kendim yazmadım.bu siteden alıntı.galiba senin yazdıklarınla örtüşüyor.Tabi konu ile ilgili basit bir örnek sen bize gösterirsen sevinirim. mesela;A harfini nasıl yazar ve kaydırırız.7x16 'lı düzende.pic ilarak 16f84 ve shift regıster olarak 64164 olsun.ve Yazabilirsen,assemler dilinde olsun.gerçi sana zahmet lacak ama anlatılanları pekiştirmek için iyi olacağını düşünüyorum.Kardeş...

Kod:

movlw   .8
       movwf   Var1    
Loop    
       rlf   Var,f
       btfss   STATUS,C
       bcf   Data    
       btfsc   STATUS,C
       bsf   Data    
       bsf     Clock    
       nop
       bcf     Clock
       decfsz  Var1,f    
       goto    Loop
       ;---------------------------

SAYGILAR.YORUMLARINI BEKLİYORUM..

sifirzero

Ustam ccs c de kaydırmali registerda 2 tane  segment display kullanimi örnek varsa yardimci olabilirmisiniz. Nette aradim bulamadim kendin yapmata denedim 2 display birlikte yaniyor
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

polleme

MAX7219 tavsiye ederim. Alternatif MCP23017. Bence shift register kullanımı biraz karışık.

sifirzero

Çok saolasinda taktım bu aralar. Başarmadan bırakmicam bu işide. Birturlu yapamadim 2 displayde sayi goremedim simulede sayiyir ama ekran bazen gelip gidiyor gercekte calisirmi acaba
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir