21 Ekim 2020, 03:04:14

Haberler:

Picproje Facebook Sayfası:  https://bit.ly/2pUitll


Ekran kararması

Başlatan CoşkuN, 21 Nisan 2006, 01:37:39

CoşkuN

Bir arkadaşımın bilgisayarının monitörü zaman zaman kararıyor.Ancak tam bir karar ma değil soldan sağa rüzgar etkisi gibi sadece ışığı azalıyor.Ancak bir kaçkez üzerine vurunca düzeliyor.Bu neden olabilir acaba?

conavar

soguk lehim yada belki horizontal transistörleinde problem olabilir....
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

haciman

Evet conavar arkadaşımızın dediği gibi soğuk lehim problemi gibi. Gerçi belli olmaz başka bir arızada olabilir.

Yüksek gerilim trafosunun bacaklarında da soğuk lehim olmuş olabilir. Böyle bir vaka ile karşılaşmıştım staj yaparken. Bizim servis elemanı trafo bacaklarını lehimledi ve sorun çözüldü. Dediğim gibi başka bir arıza da olabilir.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)

CoşkuN

Belki problemi tam olarak anlatamamış da olabilirim.Ekran kararması derken,laptoplarda ekranın ışığı gitmiş gibi düşünün görüntü görülüyor fakat karanlık bir biçimde.

aster

Video veya chroma devresinde bir sorun olabilir, araştırmak lazım

CoşkuN

Arkadaş tamire götürecek ama eğer öyle basitçe yapılabilir birşeyse bakayım diyordum.Ama monitörü açmayı da gözüm yemiyor,bir ara kendiminkini açarken epey uğraşmıştım dişleri felan epey sorun çıkarmıştı.Ya da benim beceriksizliğim  :oops:

conavar

garantisi varsa ugrasmaya degmez..ama yok ise bence kurcalayabilirsiniz..İlk açışda olur böle şeyler hocam ;) özgüvenini kaybet.Bunu acarsın bence ;) cok buyuk bir sorun oldugunu da sanmıyorum acıkcası..bana hala soguk lehim yada bir catlak falan gibi geliyo...belki de bir temassızlık söz konusu olabilir..
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]