30 VOLT Gerilimi "7812" entegresi 12 volta indirir

Başlatan skylink_ktef, 27 Nisan 2006, 12:22:44

skylink_ktef

Herkese Merhaba

Elimde 220 voltu 30 volta düşüren trafo var. Ben bu 30 voltla bir tane fanı kontrol ediyorum ve bu 30 voltu 5 ve 12 volta düşürerek PIC in beslemesinde ve kontrol de kullanacağım. 30 voltu 7812 entegresi 12 volta düşürebilrimi ???

ismetelk

aslında 7805 in max giriş gerilimi 12 7812 ise sanırım 20 volt
ama 7812  30 volt girişle de çalışır tabi fazla güç kaybı olacak buda yuksek akım çekmesine ve aletin fazla ısınmasına sebep olur. sağlam bi soğutucu lazım bide trafonun max çıkış akımı biraz yuksek olsun
yinede tavsiyem gerilimi  başka yollarla düşürmen.
örneğin 2x15 volt trafo kullan

aster

Benzer bir konu için bkz,
Picproje Forum Ana Sayfası > Püf Noktası Tecrübeler > 7805 ile ilgili bana 4-5 saat kaybettiren bir tecrübe!!!

skylink_ktef

7812 nin önüne 20 volta düşürecek bir direnç koysak 12 voltu elde etmiş olmazmıyız ?

bunun için nasıl bir direnç koymamız gerekir ???

CaFFeiNe

timpati

78 serisi IC'lerden 24V çıkışlı olanı 40 volta kadar, diğerleri 35volta kadar girişi kabul eder, ancak çekeceğiniz akıma göre de uygun bir soğutma yapmalısınız.
why mr. anderson, why ?

stlg

Sevgili skylink_ktef

Kardes hic ugraşma lm317 kullan alt tarafı iki direnc fazla baglayacaksın hele birisine trimpot baglarsan tadından yenmez ,hemde 1,5 A, cıkış voltajındanda ne istersen onu alırsın kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

TR-3X

Yüksek Voltaj ile 78XX Serisi entegrelerin verimi çok düşer ve ısınır ayrıca çekebileceğiniz akımda normal çalışma şartlarına göre düşecektir..
elinden hiç bişey gelmiyorsa seri diyotlarla gerilimi düşürmeni öneririm 78xx serisi için en ideal giriş voltajı çıkış voltajının +2.5 volt fazlasıdır yani 7805 kullanacaksan girişine 7,5 volt vermelisin en uygun çalışma bu şekilde olur.. yoksa çok regülatör yakarsın böyle...

OG

220/30 trafo çıkışını doğrulttuğunuzda 40V'lara ulaşan DC gerilim olur bunu da dikkate alın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

p_rof

arkadaşım diyelimki giriş gerilimin 30 volt ve 7812 kullanıcan voltajı düşürmenin bir yolu bunu hemen hemen herkes bilmez açıklayım:fixin girişini 15 volt olarak düşünürsek geride kalan voltaj 15 volt yani30-15=15 voltdur
fixin şase bacagına 15 voltluk 1 amperlik zener seri baglarsan fixin çıkışı otomatik 12 volt olur.unutulmamalıdırki fixin çıkışına 1000 mf kondansatör baglamayı unutma aynı uygulama 7805 için geçerli.giriş 90 volt olsaydı7812 kullanalım.fixin girişini 15 volt kabul edelim 90-15=75volt olur.fixin şase bacagına seri 75 volt 1amper zener girersen olayı çözersin kolay gelsin saygılarımla :roll:
FEDAKARLIK OLMAZSA ZAFER'DE OLMAZ (soundimpacttechnology@windowslive.com)

muratxxx

p_rof  paylaşımın icin sagol  bunu bu şkilde bilmiyodum.ama 78 srsi  ve diger LM 338 LM 317 SERSİ LİNEAR regülatörlerle calışırken mutlaka yetri miktarda sogutucu kulanın. buda 200 mA icin 3x1.5 cm sogutucu yeterli olmuyo.basit buna cok dikakt etmek lazım.Ama siwiç mod da bukadar ısı problemi yok.LM  Serisi siwiç mod lar pek fena değil. KOLAY GELSİN HERKESE
(Rigol DS 1102E)-(UNI-T UT804)-(Unisource c3100)-(Unisource 8110)-(Unisource P-3625T)-(TT T-ECHNI-C VC2002)-(LAP32128U-A)

harti212

Arkadaşlar yedek güç kaynağım var trafo 15V X 2 lik , 0 ı kullanmayıp direk 30V u LM7812 ye denedim 1dk kadar, çıkış düzgün de LM7812 aşırı ısınıyor ,soğutucu taksam da işe yaramayacağını düşünerek , diğer kabloyu söküp sıfıra lehimleyip 15V versem daha iyi olacak galiba.
2sc1971 i beslicektim bu merete akım az geldi tutukluluk yapınca akımı çoğalmak için böyle bir niyete girmiştim ama burdaki yazıları okuyunca vazgeçtim, sağlam entegreden olmaktan iyidir.