9-12 volt mini amp. devresi

Başlatan trinitrotoluen, 07 Haziran 2006, 19:47:56

trinitrotoluen

Selam,
Ben mp3 playerımdan çıkan sesin 3-4 metre kare genişlikteki bir ortamda rahatça duyulabilmesini istiyorum.Buna benzer sistemlerin çeşitli firmalar tarafından üretildiğini biliyorum ve bende bu tarz da bir sistem yapmak istiyorum.Sistemin beslemesinde 9 voltluk pil kullanmakistiyorum.yaklaşık 1  -  5 W lık bir ses elde etmek istiyorum,ama 9 volt luk pilin bu iş için yeterli olmayacağını biliyorum;sonuç olarak bu tarz da çalışabilecek bir devre şemasına ve her türlü tavsiyeye ihtiyacım var.

Yardımlarınızı bekliyorum,

İyi çalışmalar,

"Gelecek, bu günden gelecek."

timpati

standart bir AAA batarya (kalem pil) 1.5V/0.5Ah kapasitelidir, PP3 ise 9V/0.180Ah. diyelim, amplini 5W olarak yaptın ve %100 verimle çalışıyor, bu durumda PP3'le beslersen Pb=9x0.18=1.62Wh yani en iyi durumda
1.62/5=0.324h=19 dakika sonra pilin biter!.. :? yani 5 parça dinledikten sonra pil değiştirmen gerekecek.

PP3 yerine 6 adet kalem pil kullanırsan sözkonusu süre 3 kat uzar.
kuru akü diye bilinen bataryaları kullanırsan örneğin 6V/4Ah kapasiteli "ışıldak aküleri" hem ekonomik hem de iyi performanslıdır, fazla yer de kaplamaz. aynı hesapla bunlar yaklaşık 5 saat gider.
bulacağın devrenin beslemesi 12V olursa bu akülerden iki tane alıp seri bağlayabilirsin. istenilen süre çok değilse, kibar 12V'luk kuru aküler de var ama biraz pahalı gelebilir.
why mr. anderson, why ?

diot

Bence 3-4 metre karelik alan için 5 watt fazla.
0.2w-0.5w yeterli olacaktır.
Devre yapmana gerek yok bence. Bilgisayarlar için satılan kolonlar bu iş için uygun. Kabinin içini açıp şarjlı pil takarak sistemin hem pille hemde elektrik ile çalışması sağlanabilir. Ayrıca elektrik ile çalışır iken pilleri şarj edebilirsin.

kolay gelsin.

trinitrotoluen

öncelikle 5W benim için yeterli ve kuru aküleri alabilirim. Peki elinizde bu sistem için uygun 12v ile çalışan stereo amp. devresi var mı?bunun dışında 5w lık stereo amplifikatörle maksimum kalitede ses elde etmem için kullanmam gereken kolonların büyüklükleri empedansları ve kaliteleri nasıl olmalı?

cevaplarınız için teşekkürler...

iyi çalışmalar...

ozansevinc

ARkadaşım elimdeki 8 WAtt Amplifikatör şemasını aşağıdaki adrese upload ettim.buradan indirebilirsin.5 WAtt'lık bulamadım.fazla mal göz çıkarmaz.  :lol:
8 watt amp
winrar dosyası bu.winrar'la açacaksın.indiremezsen ozan_sevinc@yahoo.com adresine bir mail atman yeterli.bana ulaşabilirsin.internette birçok devre şeması var.
ha unutmdan bişey daha.bu şema sadece bir kanal ses içindir.yani mesela sadece sol stereo için.sağ stereo için aynısından bir tane daha yapacaksın.o şekilde.girişleri de right speaker, left speaker (sol hoparlör, sağ hoparlör) diye bağlayacaksın.hoparlörlerin ohmaj değerleri şemada belirtildiği gibi 4 ohm ile 8 ohm arasında olabiliyor.iyi çalışmalar dilerim.
saygılar. :lol: