Ucuz + ülkemizde bulunabilir + ARM7 + USB

Başlatan bunalmis, 13 Haziran 2006, 15:23:27

picusta

Arastirdigim kadari ile en uygun (fiyat ve uygulama) deneme kiti Aduc7020MK.  Abisi 7026'ya göre dijital giris çikis sayisi düsük; 4 tane 12bit analog çikis, 5 tane 12 bit analog giris. PLA vs..

DIP40 boyutunda olmasi breadboard üzerine kolayca monte olmasini sagliyor.
Acaba elinde bu kitin CD'si olan varmi (herhangi 702X kiti de olur)?

Bu kitin PCB'sini bulabilecek veya çizebilecek arkadas varmi (sema internette var, ayrica olimex'te bir PCB yapmis)?

PIC USB Picprogrammer Projesi gibi olabilme ihtimali var mi (talep varsa tabii)?

Herkesin Regaip kandilini kutlar, hayirlara vesile olmasini dilerim.

ise

bu kitin hazır hali pdf formatında miniboard klasöründe ftpsinde mevcuttur.
ftp://ftp.analog.com/pub/MicroConverter/
buradan yayınladığı cdleri,örnek kodları ,sch ve  pcbleri bulabilirsin
seriport bağlantı kablosunun iç yapısıda aduc702x.pdf içerisinde verilmiştir.

picusta

Link için tesekkürler. Kablonun yapisini bulmak için pdfleri epey bi karsitirdim, meger islemcinin datasheetinde imis.
Kit elime dün geçti, yaptigim uygulamalari burda paylasacagim. Siteden buldugum Keil derleyici kullaniyorum, ayrica Keil'in ARMler için RTOS'u ARTX kullanicagim.

ARTX Link:
http://rapidshare.de/files/28186941/ARTX.rar.html
http://www.hemenpaylas.com/download/1312850/ARTX.rar.html

Ise ve Ahmetu'ye tesekkürler.

picusta

Konunun basligina dönersek, USB'li Atmelin AT91SAM7 ARM'si var (S32 ile biten hariç). fiyat uygun. Ayrica interrupt vektör kontrolörü var ve En önemlisi DMA (Philips gibi sadece USB için değil) ayrica iletisim konusunda marifetli çevre birimleri var.
Su an sitelerinde güzel bir olay var : yazilirsaniz gelisitirme kiti kazanma ihtimali var (belki düsük de olsa).
Neyse bugünlük Atmel reklamimizi bitirelim.  PIC konulu bir foruma Atmel pek yakismiyo.

mp3dragon

Alıntı YapSu an sitelerinde güzel bir olay var : yazilirsaniz gelisitirme kiti kazanma ihtimali var (belki düsük de olsa).

Atmel'in tr desteği yok denecek kadar az. maillere cevap yazma gereği bile duymuyorlar. Bakkallarda satılmaya başlamadığı sürece elime sürmem. Kısaca o kitin tr ye gönderilme ihtimali sıfır.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.

picusta

Madem Atmel Türkiyede yok diyorsunuz bende ebay sitesinde rastladigim bir ebay linki vereyim :
Iste burda
Satici Türk 3,2 Euroya satiyor islemciyi ( S32 en küçük islemci USB'si yok yalniz S321 veya daha yukarisinda var S64 vs..).
Benim fikrimce LPC2148'e çok iyi alternatif USB'si ve birçok faydali çevrebirimi var. Buna ufak bir gelistirme karti yapmayi düsünüyorum Sema var PCB yok.

CoşkuN

Analyzer

Selam,

Evet usb için hangi mcu'yu kullanacağız? LPC2148, STR711 hangisini tercih ettiniz? Proteus ve Keil, Philips'in LPC ailesine daha fazla önem veriyorlar.. LPC2148'i kullanacağız gibi görünüyor.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mp3dragon

@Analayzer,

USB için LPC2148 en mantıklısı, buluruz inşallah yakında  ;)

picusta

Kendi fikrimce Coskunun Deney seti ni LPC21484e tercih ederim. LPC2148 için daha çok örnke kod bulunabiliyor, bu bir gerçek. Fakat kagit üzerinde Atmel'in arm7'lerini daha üstün görüyorum.
Bu kitin pedagojik getirisi LPC'kinden daha çok olabilir (kurcalayacak birçok islmeci mekanizmasi var).
Bazen düsünüyorum da acaba Microchip ile atmel arasinda anlasma mi var? Su ülke senin, bu ülke benim gibi.
Bulunabilirlik de tabii önemli. Fakat madem yurt disindan istenilen getirtiliyor, neden olmasin.

picusta

AT91SAM7S256 için şöyle bir kit var fiyatı da 69$ .Ne dersiniz acaba?

Bu deney seti ile software MP3 decoder (özel çipsiz) yapabilrisin. Sadece bu islemci USB-Flash disk, MP3, MP4-çalar yapilabilir.
http://www.mikrocontroller.net/articles/ARM_MP3/AAC_Player

Not: USB bootloader özelligi baska ARM7'de varmi?.

z

Olimex LPC2148 ve  STR-H 711 kartlarini alali nerede ise 1 sene oldu ve hala elimi suremedim. Bir zamanlar niyetlenip arkadaslarin onerileri dogrultusunda derleyici ve programlayici icin yazilim ve devre semalarini makinama indirmistim. Ancak zaman yoklugundan her biri PC nin bir kosesinde unutuldu gitti.

Olimex LPC2148 yada STR-H711 kullanicilarindan bir istegim var.

Bu kartlardan herhangi biri ile basit bir led yakip sondurmek icin gerekli yazilim ve donanim kurulumunu aciklayabilirmisiniz?

Hic seri porta girmeden dogrudan USB uzerinden program yukleme sansim varsa tercih ederim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mp3dragon

@bunalmış,

1. direk USB üzerinden her iki kartı da programlayamazsın. LPC2148 için USB bootloader mevcut, ama onuda seri porttan atman lazım içine. Ve usb pc tarafındaki program kısıtlı sürüm olduğundan 4 saate bir resetlemen lazım PC yi. (kırık yok) STR için bildiğim kadarı ile J-Tag gerekmekte. Seri bootloader da yok içerisinde.
2.Keil kullanırsan içerisinde bol bol örnek kod bulursun. Olimexin sitesinde de elindeki kart için örnek kod olmalı.(kart ile beraber örnek kodları barındıran CD gelmedi mi?)

Keil kullanmak son derece kolaydır. Kısa sürede halledersin. Zaten özellikle LPC de donanım ayarları çok kolay.

Kolay gelsin.

z

Hayir CD vs gelmedi sadece kartlar var. Kartlar minik karton kutularinda geldi.

O halde;

Olimex karti pinheader turu konnektorlerle delikli pertinaxa monte etmem,
Besleme devresini kurmam, Seri Port baglantisi icin Max 232 ile basit bir interface devresi yapmam gerekecek galiba.  JTAG devresi icin hangisini yapayim?

Bana zaman kazandiracak hazir sema vs varmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mp3dragon

Hımm sendeki kartlar, header board.
O yüzden basit bir rs232 board yapman lazım.Gerekli şema keil ve olimex sitelerindeki deneme boardlarında var. LPC için philips sitesindeki "LPC2000 flash utility" programını indirmen gerekli.

http://www.keil.com/mcb2140/mcb2140-schematics.pdf

burdan bakabilirsin.

edit:Jtag için http://hjtag.blogspot.com/ sitesine bir bak.
embest jtag da sende olmalı (ISE göndermişti sanırım)