.: USB Koruma Devresi :.

Başlatan e3, 29 Haziran 2006, 17:43:55

PhD

Teşekkürler @thief kardeş. PFC hakkında güzel bir kaynak vermişsin. Cevaplar için diğer arkadaşlarada teşekkür ederim.

Birşey daha sormak istiyorum ben şu anda SMPS lerin mantığını anlamaya çalışıyorum ve eğer anlarsam basit bir uygulamayıda kendim hesaplayarak kurmak istiyorum. Acaba SMPS ler ile ilgili baştan hesapları ile falan anlatan güzel bir kaynak var mı?

Çünkü gerçekten hayranlıkla bakıyorum bu SMPS lere. Bir keresinde 12V ve 24V 20A çıkış veren bir güç kaynağı yaptırmak istedik. İzmir'de bir firma ile anlaştık bize kocaman bir trafolu bir sistem yaptılar (lineer mantıkla doğru ve o kadar büyük olacaktı o konuda eleştirmiyorum kimseyi...). Daha sisteme 10A bile yüklemeden sistem göçüyor 3V lara kadar düşüyor ve çok ısınıyordu. 6-7ay kadar İzmire gönderdik durduk  :evil: sonuç sıfır hiç bir şekilde alet bir sefer bile çalışmadı. Sonra geçenlerde SMPS leri araştırdım hazır iki tane SMPS aldım 12V 300W ve 24V 350W olmak üzere ve yaptırdığımız trafolu sistemin parası ile nerdeyse aynı ve çok küçük hafif ve mükemmel çalışıyorlar. O günden sonra SMPS lere hayran kaldım. 8O Bu yüzden yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. :roll:

Hepinize tekrar teşekkürler. :)

Kolay gelsin.

NOT: Farklı bir konu açmak istemedim eğer yanlışsa silelim ve yeni bir konu açalım.
...hiç...

kesmez

Çömlekçiler demişki...
Alıntı YapArkadaşlar, bu entegre ne işe yarıyor anlatacak var mı?

sorduğunuz   entegre herhalde mc34063 ...
buck, boost, inverting regulatör, veya step down, stepup, invertingde denir..

Şekildende görüldüğü önce bir anahtar görevi gören transistörle bobin üzerinden Power switch loop akımı geçirilir , daha sonra transistör kesime sokulur bu durumda bobin üzerinde depolanan enerji rectifier loop akımı olarak akar.. Yani bobin enerji ile yüklenir ve daha sonra verilen bu enerji geri alınır.. Bu işlem pwm kullanılarak yapılır.. Enerji yükleme süresi pwm "1" süresi artırılırsa deşarz anında pwm "0" alacağınız enerji de artar..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

kesmez

Timpati arkadaşımız akım sırlama devresi vermiş ancak hata vardı.. oradaki pnp transistörün emiteri kollektörden daha düsük potansiyelde olacağı için çalışmaz..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)