Bebek Ağlaması

Başlatan elektroombank, 30 Haziran 2006, 19:25:41

elektroombank

Arkadaşlar ufak bir devreye ihtiyacım var.Bebek alt katta uyuyorken ağladığını duymak için devreler vardı eskiden.Fakato devreler kabloluydu.
Şimdi ise bunların kablosuz halini FM verici ile olan devresi varmıdır?

stlg

sevgili arkadasım

basit bir fm verici ile bu işi cok kolay yapabilirsin
alıcı olarakta basit bir fm radyo kullanabilirsin

sadece bir ornek

http://www.hemenpaylas.com/download/1088925/fm-verici.rar.html
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

kablo (çekmek) istemiyorsanız zaten çekili kabloları kullanmaya ne dersiniz?

sanırım farklı oda/kattan durumu kontrol edebilmek istiyorsunuz, aynı fazı kullanıyorsanız (apartmanlarda üç faz dağıtıldığında aynı sırada değilseniz farklı fazları-RST'den birini- kullanmanız olası) mevcut şebeke (220 priz hattı) üzerinden sinyal taşıyabilirsiniz. yapılacak olan öncelikle basit bir mikrofon anfisi (ıslaklık dedektörü de ekleyebilirisniz) sonra buradan alınan çıkış bir kondansatör ve bir el yapımı, birkaç sarımlık ferrit trafoyla şebeke veriliyor (module edilerek), karşı tarafta aynı frekansa akortlu devreyle de alarm durumunu size bildirecek alıcı olacak. adaptör kutusu benzeri bir cihaz bu-prizden prize haberleşme sağlıyor-

ilginizi çekiyor mu?
why mr. anderson, why ?

elektroombank

elektrikten olan ilgimi çekti ama yine kablolu olmuş oluyor.Önemli olan radyoyu geçtiğim odaya taşıyabilmem..

Dolayısıyla FM daha iyi gibi geliyor.Devreyi kuracağım.Peki FM radyoda hangi frekansta yakalayacak..

microcozmoz

Sevgili Yıldırım_Ak 'ın Akıl defterim adlı çalışmasında istediğin tür bir devre vardı..

Şu anda dosyanın picprojeup1 yahoo grubunda olması lazım..

Eğer yok ise diğer bilgisayardan ben upload ederim.
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

fatihgns

UDEA nın verici ve alıcıları bu iş için kullanamaz mıyız? Udea kullanan arkadaşlar yardımcı olabilir. Ben hiç udea kullanmadım o yüzden tecrübem yok bu konuda.

Eğer kullanılırsa profesyonel olması sebebiyle frekans kaymalarına neden olmaz. Ayrıca 88-108MHz arasında olmadığından binada başkaları tarafından evi dinlemeyede engel olmuş olunur. Fiyat olarakta alıcı veya verici 5$ biliyorum.

http://www.udea.com.tr

teknikelektronikci

timpati üstad yazdığınız yöntem benim acayip ilgimi çekti ve şimdiye kadar böle bi yöntem duymadım gerçi prizden internet paylaşım cihazları var acaba aynı mantık mı bilmiom ama bunun hakında daha fazla bilgi nerden edine bilirim devre şema filan ya da kendimiz mi tasarlicaz :-) teşekürler saygılar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

microcozmoz

Benim bildiğim şebeke üzerinden X10 protokolü ile ev içerisinde kablo çekmeden ışıklar kapatılıp açılabiliyor veya ne istenirse...Ama timpati'nin bahsettiği daha değişik bir olay..

Sevgili timpati konuyu biraz açarmısın?
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

stlg

Bildigim kadarıyla x10 turu devreler ve enerjı kabloları uzerinden haberlesme, analog verilerin tasınması işleminde kullanılması bir hayli zor (a/d ve d/a ceviriciler)  burada istenen  bebek aglaması uygulamasında istenen  cocugun aglayıp aglamadıgını anlamanız , cocuklar uykularında konusabilirler :lol: ve bunu sadece alarm sinyali gonder seklinde yaparsanız (on-off kontrol ) gereksiz yere asagı kata inmeniz gerekebilir en iyisi fm verici ile yapılan sistem radyo yayınlarının olmadıgı bir yere alıcı ve vericiyi ayar edersiniz olur biter kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

timpati

nette bununla ilgili uygulamalar mevcut. yıllarca önce bu tip bir diafon yapmıştım.

x-10'lu devreleri ev otomasyonunda kullandık ama profesyonel devreler olduklarından bize sadece 110V/60Hz'i 220V/50Hz'e dönüştürmek kalmıştı.

şebeke üzerinden datayı yollamak, mevcut parazitlerden arınmanın zor olması yüzünden biraz tırmalatıyor; kaldı ki anahtarlama yapmak kolay (aşırı hassas işler olmadığı sürece tabii).

verici ve alıcı kısımlarda LC bazlı osilatör/filtreler kullanıyorsunuz, şebeke harmoniklerinin zarar veremeyeceği kadar da yüksek bir frekans kullanmak zorundasınız. bobin/trafoları kendiniz yapabileceğiniz gibi hazır radyo arafrekans bobinlerini de kullanabilirsiniz. ikincisi daha kararlı olacağından tercih edilir.

verici ve alıcıdaki tank devresinde, eldeki bobinlerden yararlanılacaksa paralel kondansatörle aynı frekansı tutturacak şekilde bir seçim yapmak gerekecek (buradaki kondansatör 1-3.3nF arasında olabilir) devre üzerinde moyen bobin ayarlarını yaparken dikkatli olunmalı; ne de olsa 220V öldürücüdür.

örnek bir şema vermek gerekirse;

yukarıdaki devre, vericideki butona basmakla (veya herhangi bir anahtarlama sonucu kapanan rölenin kontağıyla) şebekeye 135kHz'lik bir sinüs sinyali yollar. aynı yapıdaki alıcı seçici filtresiyle de bu sinyal bir led'le ışık yakmakta, bir buzzer'la sese dönüşmekte veya bir röleyi çektirmekte kullanılabilir.
why mr. anderson, why ?

fatihsatir

Bebeğın kaldığı odaya bir adet verici koyabilirsin ve odanızdada fm alıcıyla bu işi çözebilirsiniz.....
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

trademy

sevgili timpat
peki bu bahsettiğiniz yöntemi  diafon devresine dönüştürmek mümkünmü
apartmanda katlar arası görüşme yapabilmek için...

timpati

diafon olarak kullanılıyor zaten ama aynı fazda olmaları koşuluyla.
why mr. anderson, why ?

OG

Diafon için vericide bir modulasyon alıcıda da demodulasyon yapılması gerekir, bu tip cihazlar piyasada var. Yukarıdaki devrede bu durum yok. Yalnızca taşıyıcı bir sinayali üretip gönderiyorsunuz. Alıcı bu sinyali görürse DC çıkış veriyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.