uzakdan programlama

Başlatan refik1, 12 Temmuz 2006, 19:03:49

OG

Refik kardeş, iyi güzel ama akustik link için ahizelerin çok temiz yakınlaşması gerekir. Diğer taraftan GSM'in parazitleri audio devresinde hissedilebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

refik1

elbetde haklısın ama başka bir yöntem henüz bulamadım

artık gönderilen bilgi birkaçkez karşılaştırılır doğrulanır öyle işleme alınır
yada arkadaşların önerilerini bekleyelim bakalım.

aYe

Selam,

OG hocam olası sorunların neredeyse tamamına değinmiş.

Peki buna benzer birşey daha önce yapılmışmı?
Yoksa bu bir ilk mi olucak?
Hem donanım hemde yazılım kısmı başlı başına bir dert gibi geldi bana.
Gavurun yapmasını bekleyip, kopyalamak lazım.
Şu haliyle pek uygulanabilir gözükmüyor.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

refik1

Alıntı YapGavurun yapmasını bekleyip, kopyalamak lazım.

kıymetli kardeşim bence bu sitede onu beklemeye gerek yok ama nedense aykadaşlar ilgisiz kaldılar  :))

illada böyle olsun demiyorum bu soruna alternatif çözüm gelmedi.

OG

Alıntı Yapaykadaşlar ilgisiz kaldılar :))
Bildiği kadarını anlatmışlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

refik1

og kardeş umarım alınmamışındır sana nekadar teşekkür etsek azdır.

ben ilgisiz kaldılar derken bu işin gerçekden uzmanları olduğuna inanıyorum formda

yardımların için tekrar teşekkürler .
yöneticimiz affetsin :)

Klein

bağlantı için konnektör kullanmayacaksan , yani akustik kublaj olacaksa en uygun çözüm AFSK olur sanırım. 1200 baud da işini görür. telefon ile de aktarırsın.

mhk

Yıllar önce üniversite bitirme ödevi olarak, bilgisayar kontrollü, rf ile model araba yapmıştık bu arabanın üzerinde 2 adet dc motor vardı. O zamanlar böyle pic vs mikroişlemci imkanlar da yaygın değildi. Sistemi de tamamen bizim tasarlamamız gerekti. Sistemi tamamen analog ( Bilgisayar kontrolü hariç ) tasarlamıştık.

Şöyleki; arabanın ileri gitmesi için 1 Khz lik osc 'yi aktif hale getiriyorduk. Bu olduğu gibi mikserden geçip verici ile yollanıyordu. Alıcı bu sinyali alıp BGF ( Bant Geçiren Filtre ) ye uyguluyordu. 1 Khz lik BGF den geçen sinyal arabanın iler yönde gitmesini sağlıyordu. Eğer aynı anda 2 hareket yapılacaksa yani, hem ileri ,hem sağ , bunun için 1 Khz ve 3 Khz osc ler aktif yapılıyordu. Yine sinyal mikser ile karıştırılıp verici ile yollanıyordu. Alıcıda bu sefer 1 Khz ve 3 Khz BGF ler aktif oluyor ve sistem çalışıyordu. Bu kadar yazmamın nedeni sistem hakkında bilgi vermekti. Aslında biz o zaman kablosuz 4 bit paralel haberleşmeyi yapmıştık. Bu sistem 4 bit ( paralel )veri haberleşmesidir. Bu 8 bite çıkarılabilir. Telefon ile bu şekilde paralel hızlı veri taşınabilir diye düşünüyorum. Veya bu sistemi tek bir osc ve tek bir BGF ile seri haberleşmeye uygun hale de getirilebilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

refik1

mhk kardeş
bu sistem dtmf ye benziyor
ama sanırın dtmf den hızlı olur demi ?

mhk

Denemekte yarar var. Önemli olan osc ve BGF nin kararlı çalışması. Bizi en çok zorlayan Bu ikili oluşturdu. BGF hesabı önemli . Aynı zamanda bant genişliğide önemli. Lakin tek bir sistem yapıp, seri haberleşme ile sistemi çözmek daha mantıklı gibi geliyor. Yani tek bir osc. tek bir BGF vs vs.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana