Pic de belleğe kayıt

Başlatan Aeron, 16 Temmuz 2006, 20:42:51

Aeron

arkadaşlar yeni başladım pbp'ya
projemde 4 bitlik 4 tane sayıyı (1010 gibi..)
4 porttan girecem porta.0.....porta.3 e kadar yani
yalnız bu verileri arka arkaya nasıl girebilirim ve de okuyabilirim yardımcı olursanız sevirim

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "Aeron"arkadaşlar yeni başladım pbp'ya
projemde 4 bitlik 4 tane sayıyı (1010 gibi..)
4 porttan girecem porta.0.....porta.3 e kadar yani
yalnız bu verileri arka arkaya nasıl girebilirim ve de okuyabilirim yardımcı olursanız sevirim

girmek istedigin sayilar hangi sayilar o 4 tane sayiyi yazarsan ii olur. ya da projeni biraz daha acarmisin kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Aeron

şu şekilde

4 bitlik bir sayı A portuna girecek şu şekilde

porta.0---porta.1---porta.2---porta.3 'e

1                      1                  1                             1

1                      0                  1                            0

0                      0                  1                             1

bunları sırayla kaydedecem sonra istediğim sırayla okutacam
bir nevi kayıt defteri yani   ;)   ama   sırayla girecem sonra istediğim gibi okutacam

bu işi komutlarla halledilebilirmiyim?

vale9

Hepsini aynı portta sıralı kullanırsan (örn. portb.0,portb.1,portb.2 ve portb.3) tek komutla alabilirsin. Döngü kurup bu 4 bitlik verileri sırayla aldırabilirsin. Daha sonra eprom'a kaydedersin. İstediğin zaman epromdan okutursun.

X VAR BYTE
Y VAR BYTE
Z VAR BYTE

FOR X=1 TO 4
    Y=PORTB & 00001111    ;portb'nin ilk dört bitini y'ye at
    WRITE X,Y                    ;y'yi epromun x nolu byte'ına kaydet
NEXT X

;okumak için (ÖRNEĞİN 1 NOLU VERİYİ)
READ 1,Z                          ;EPROMDAKİ VERİYİ Z'YE KAYDET
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

Aeron

arkadaşlar sağolun
işe yarayacak gibi....

tnen

Bence pic ile pic portundan okuyacagın data arasına pic ile kontrol edecegin latch kullanman gerekir.Sebebi sen girisleri degiştirmeden pic cevrimini tamamlar ve senin tum dataların aynı olur. pic ile latch ı kontrol edersen ve bu kontrole baglı olarak datalarını alırsan daha verimli olur. Sistem bence soyle olmalıdır. Dataları latch girişine verip pic ile latch aktif edilmeli ve bilgi porttan okunmalı.İkinci bilgi porta yerlestireilmeden latch pasif yapılmalı ikinci bilgi aktif yapılmalı ve ikinci bilgi alınıp latch üçüncü bilgi için hazırlanmalı.

vale9

tnen'e katılıyorum, eğer veriyi ne zaman alacağına sen karar veriyorsan ona göre program yazarsın. Arka arkaya geliyorsa latch kulllansan iyi olur.
Hayat 1'ler ve 0'lardan ibarettir.

Aeron

tnen dediğin doğru...
senkronize çalışması gerekiyor diye düşünmüştüm.yani datalar gelince pic aktif olmalı ve veriyi kaydetmeli.

bildiğimiz en temel latch i yoksa başka bir parça mı kullanmalıyız mesela d FF gibi?