ccs de 4051 i kullanmak veya 74hc595 kullanmak

Başlatan sagamen, 17 Temmuz 2006, 11:40:49

sagamen

arkadaşlar önce hepinize kolay gelsın
pic den  74hc595 e pwm nasıl yollayabilirim veya datanın içine pwm i nasıl yönlendirebiliriz
herkEse kolay gelsin

XX_CİHAN_XX

Arkadaşım çok sayıda pwm elde etmek istiyorsan ya analog çoğullama yapıcaksın buda 4051 ile mümkün(tavsiyem budur)
yada cok sayıda pwm çıkışı olan hazır üniteler kullanıcan (bu cok pahalıya gelecegınden tavsıye etmem)
74hc595 lojik çalısır dolayısıyla pwm olusturamazsın.Gerçi çıkıslarına dac entegrelerı baglıyarak olusturursun ama buda cok sacma olucaktır cunkus senın cok fazla analog cıkısa ihtiyacın var.
Dolayısıyla en ucuz ve kolayı 3 ayrı 4051 grubu ile 3 ayrı pwm i cogullamaktır(tabi r-g-b çalısmak ıstıyorsan)ben sadece pwm cogulluyacam dıyosan 4051 ler ile dogrudan cogullama yaparak cok sayıda analog cıkıs elde edebılırsın.
Kolay Gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

sagamen

ama sonuc istediğim gibi olmuyor 4051 ile  4051 in bütün cıkıslarını aynı anda veya onu bırak 3 bacağini aynı anda kullanamıyorum pic den binary kodlarını gırdığim zaman 4051 in üç bacağından birisini ve ikisininin pwm ini düsürecem  nasıl olurda ben bunu en uygun şekilde yapabilirim
herkEse kolay gelsin

XX_CİHAN_XX

Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

sagamen

arkadaşım  once teşekkür ederim o şemaya daha önce  bakmıstım sorunum  şema değil sorunum yazılımda  sadece 4051 in cıkıslarını aynı anda kontrol edememem sorunumu bir onceki sayfamda  yazmıstım  
 ilginize teşekkürler
herkEse kolay gelsin

XX_CİHAN_XX

evet 4051 in cıkıslarını aynı anda kontrol edemezsın.Ancak kayan yazıdakı gıbı tarama mantıgı kullanmalısın.eger 3 farklı analog cıkısa ıhtıyacın varsa(r-g-b gibi) ozaman 3 adet ayrı 4051 kullanarak 3 adet analog cıkısı aynı anda elde etme ımkanın olur.4051 in 3 adet kontrol ucu vardır buradan verdıgın bcd kod ile analog girişte bulunan degerı ilgili cıkısa aktarırsın yanı her zaman tek bır cıkıs elde edersın. budurumda sırayla tarama yaparak dıger cıkıslarıda guncelleyerek bır analog cıkıstan 8 adet cıkıs elde edeceksın tam olarak nerede takıldıgını yazarsan belkı yardım edebilirim...
Kolay gelsin.