kristalleri biraz açabilirmiyiz?

Başlatan platana, 18 Temmuz 2006, 02:48:24

OG

Bir dizi kondansatör olarak , kaynağı da bilim teknik dergisi olarak hatırlıyorum. İnternette de okumuştum.

Edit,
Burada birşeyler var.

http://www.emo.org.tr/resimler/ekler/1931a6925d3de09_ek.pdf?tipi=2&turu=M&sube=6
Alıntı YapSıradan bir yıldırımın enerjisi 40-50 kWh'tir. Enerji bedeli olarak değeri (tutulup kullamlabilseydi)
3 $ kadardır. Ancak böyle bir enerjinin mikrosaniyeler mertebesinde açığa çıkmasının yaptığı
tahribat onbinlerce $'dır (Teçhizatlar-daki hasar,yenisinin yerine konulması için geçen
zaman,müşteri mağduriyeti gibi birçok sıkıntı yaratır.).

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=4&soru_id=3198

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=20&soru_id=1560

http://www.forumfor.biz/showthread.php?t=47372
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

platana

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=20&soru_id=1560
adresinden alıntı ...

Alıntı Yap
Gerçekte bir yıldırım enerjisinin çoğunu ısı, ışık ve ses olarak yolda kaybeder ve yere ancak 10 milyon juldan daha az bir enerji bırakır. Bu enerjiyi hemen kullanmaz isek başka bir forma çevirmemiz gerekirdi (elektrik enerjisi ancak başka formlara, örneğin pillerdeki gibi kimyasal enerjiye çevirilirse verimli olarak saklanabilir) ve bu da çeviri sırasında daha fazla kayba sebep olacaktı. Ayrıca bunun için gereken ekipmanı bir eve sığdırmak da oldukça zor.

yıldırımın bi işe yaramadığı anlaşıldı :) ... forumun bu bolumu için, yani ses frekansı için bişeyler yapmaya gelince; ses bir enerji türü ve hiçbir enerji kaybolacak yok olacak değil elbet. "enerji hal değiştirir ama yok olmaz" ortaokulda öğrndiğim en değerli şeylerden biriydi heralde... peki biz bu ses enerjisini arada uygun elemanları kullanarak elektrik enerjisine nasıl cevirebilirz. kristal başlıklı konuyu açmamın nedeni buydu kristaller (belki yanlış bi kelime kullanıyor olabilirm) ses enerjisini elektirk enerjisine çeviriyor ama biz bu elemana ek elemanlar birleştirerek  amacımıza uygun elektrik üretmek istesek başarmamız teorikte de olsa mümkünmü yüksek gürültülü pardon ses enerjili :) yerlerde

OG

Ses, bir enerji türü değildir, bir hava basıncıdır. Yanılmıyorsam bu da mekanik enerji sınıfına girer. Mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmenin malum türlü usulleri vardır. Uygun ortam ve yeterli potansiyel varsa neden olmasın.

platana

Alıntı yapılan: "OG"Ses, bir enerji türü değildir, bir hava basıncıdır.
hocam sesin oluşturduğu basınç ile bi türbin döndüremeyiz sanırım benim dediğim daha elektronik bi olay... mekanik aletler işin içine girerse zaten forumda bi arkadaş yazmıştı bizim yapmaya çalıştığımız sinekten yağ çıkarma işine benziyo mekanik aletlerin atalet lerini geçmemiz imkansız olur.. işi elektonik olarak paralel, seri, uygunlaştırıcı, yükseltici kullanarak yapmamız sanırım daha kazançlı olacaktır. bunun peşindeyiz teori bile olsa çok şey şimdilik...

hocam ayrıca teşekkür edemedim üstteki adresler çok işime yaradı sağol...

kesmez

Bir hoparlörü mikrofon gibi kullanarak sesten sinyal veya enerji elde edebilirsin.. Ancak elde deceğin enerji genelde az olacaktır.. Jeneratör kabinlerinin içine dominant frekansta titreşecek hoparlör benzeri bir çevirici yaparsan belki biraz enerji elde edebilirsin.. Bu nasıl bir düzenek olur onuda fizikçiler , makinacılar bilir.. Ama her halikarda ekonomik enerji üretemezsin..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

platana

düzenli ve temiz olarak titreşim elde etmek için kristal mikrofon kullansam çıkışta beliren ufacık elektriği bi yükselteçle yukseltebilirmiyim..

OG

Yükseltmek istediğinde yükselteç de bir kaynaktan enerji harcayacaktır. Üstelik kayıplar ile beraber düşünülünce üreteceğim derken israf edilecektir.

platana

üreteceğimiz enerjinin sürekliliği esas alınırsa bu kayıpları karşılayabilmemiz mumkun olmazmı gerçi bu işlemi ne şakilde yapacağımız konusunda henuz herhangi bi teori ortaya atamadık..

murbay

Bir kova kömürün yanarak ortaya çıkaracağı ısı enerjisi bir enerji dönüşümünü gösterir. Burada olmayan bir enerjiyi başka bir enerjiye çeviremezsin. Doğanın dengesine aykırı. Otomobilin motorunun yüksüz olarak üretebileceği güç bellidir. Otomobil üreticisi motorun gücünü olumsuz yönde etkileyen etkenleri ortadan kaldırarak performansı artırır sadece. Örneğin şanzuman sistemini öyle bir tasarlar ki motorun gücü tekerleklere daha iyi yansır.
Gelelim konuya, arkadaşın biri söylemişti "sinekten yağ çıkarmak" diye. Bu sizin dediğiniz sinekten 1kg yağ çıkarmaya çalışmaktır.
Bu ise mümkün değildir...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

platana

şimdi etrafımızda dönüp duran bu gurultuyu zabıtaya bildirmeye devammı edelim... bu kadar araba gurultusu uçak gurultusu şehirdeki bunca hengame bi enerji sayılmazmı bunu kullanılabilir kılmak hiç bir şekilde mümkün değilmi... ??  bu çok çaresiz bi cevapmış gibi geliyo bana az da olsa elde bişey edebiliriz ha.  tamam kabul ediyorum belki olayı gerçekleştirmek için harcadığımız enerji kazanacağımızdan fazla olabilir ama bunu nasıl yapıcaz? soru bu ...

murbay

platana,
Tabii ki, bilim insanı olaylara olmaz diye yaklaşmaz. Düşüncende haklısın. Benim ki sadece yüksek sesle düşünmekti.
80'li yıllarda bile kitaplarda maddenin en küçük parçasının atom olduğundan bahsedilir di. Atomun parçalanmasından yıllar geçmesine rağmen...
Biliyorsunuz şu an nano teknoloji ile uğraşılıyor.
Bilim adamları atmosferden nano parçacıklar toplamaya çalışıyor.

Olayı biraz somutlaştıralım...
Bence siz bu teorinizi prototip bir deneyle kanıtlayın...
Onlarca mikrofondan elde ettiğiniz ses sinyallerini opamplı bir toplayıcı devre ile toplayın. Elde edilen sinyali regüle edin. Bu sinyal ile de bir ledi yakın.
Opampların beslemesini sonra halletmeye çalışırsınız....
İlk adım bu olsun
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

serkan21

bana bir çakmak manyetosu devresi lazım yalnız bu klasik çakmak manyetolarından biraz daha güçlü olsun .lütfen bana yardım edin yalvarırırm benim bu devreyi kesinlikle bulmam lazım google de arattım siz çıktınız hadi yardım edin so tenks