Ezan Vakti Hesaplama

Başlatan elektroombank, 19 Temmuz 2006, 19:02:31

OG

Kurnaz davranıp,

Vakit hesapla olurmu kardeşim, gözlemle olur gibi bir soru sorarsan savunmaya geçip ispat ederler  :twisted:

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/vakithesaplama.asp

VAKİT HESAPLAMA SERVİSİ

" ALLAH GECEYİ DİNLENME ZAMANI,
GÜNEŞ VE AYI DA VAKİTLERİ TAYİN İÇİN
BİRER HESAP ÖLÇÜSÜ KILMIŞTIR."
(EN'AM 6/96)

Ayet ve hadisler ışığında hesaplamış olduğumuz namaz vakitlerini, bayram namaz vakitlerini, ramazan, ramazan bayramı ve kurban bayramının tesbitini içeren kameri aybaşlarını, 1900 ile 2008 yılları arasındaki dini günlerin listelerini, resmi ve dini tatil günlerini  ve teknik çalışmaları sizlere sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Eleştiri ve tekliflerinizi bekliyoruz.
vakit@diyanet.gov.tr
vakithesaplama@diyanet.gov.tr
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kesmez

Alıntı Yaphadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Cebrail aleyhisselam, bana imam oldu. Fecr doğarken sabah namazını, güneş tepeden ayrılırken öğleyi, her şeyin gölgesi kendi boyu uzayınca ikindiyi, güneş batar batmaz akşamı ve şafak kararınca yatsıyı kıldık. İkinci günü, sabahı, hava aydınlanınca; öğleyi, her şeyin gölgesi kendi boyunun iki katı uzayınca; ikindiyi, bundan hemen sonra, akşamı, oruç bozulduğu zaman, yatsıyı gecenin üçte biri olunca kıldık. Sonra, "Ya Resulallah, namaz vakitleri budur. Ümmetin, beş vaktin namazını, bu kıldığımız iki vaktin arasında kılsınlar" dedi.) [Ebu Davud]

Bu vakitleri nasıl bir formulle bulabilirsiniz.. :idea:  :?:
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

PhD

Selam arkadaşlar,

Mürşit 3.0 ve Mürşit 3.1 diye Kuran-ı Kerim CD leri var (benim bildiklerim bunlar yeni versiyonu çıkmış olabilir :roll: ). Bunların içerisinde de namaz vakitleri var eğer bu CD yi hazırlayan firmaile iritibata geçerseniz size yardımcı olabilirler. Bilginiz olsun... :)

Kolay gelsin.
...hiç...

OG

Alıntı yapılan: "kesmez"Bu vakitleri nasıl bir formulle bulabilirsiniz.. :idea:  :?:
Açık değilmi, güneşin pozisyonlarına göre.

elektroombank

Web sitesinin POst datalarıi yani butona bazığımızda vakithes_namazsonuc.asp  dosyasına aşadaki gibi soru soruyor.

http://www.diyanet.gov.tr/turkish/vakithes_namazsonuc.asp?PostData:sehirler=NAKNEK&R1=AYLIK&ulk=ABD&buton=Hesapla

Bu kadar çok datayı Db de tutamazla.Mutlaka formulle yapılmış. ve bu formül vakithes_namazsonuc.asp dosyasında.

Bu sayfayı bir şekilde edinmek lazım

@OG abi;

"güneşin pozisyonlarına göre."

de anlayamadığım.Güneşin pozisyonunu nası anlayacaz.

PIC in sopasını kaldırıp gölgesinimi ölçecez :D

Şaka bir yana nasıl anlayabiliriz dediğin olayı?

ise

http://www.geocities.com/bartelyoti/alperen/makale/makale.htm
bu link daha verilmişti.
güneşin yönü astronomik olarak hesaplanır. buna göre ezan vakti  dünyanın yeri ve konumu belirlenebilir.  alperen arkadaşımızın yazdığı dll dosyasının  ayrıntılarını kendisi anlatmış.

Kendi yazılımınıza Namaz Vakitlerini ve diğer astronomik değerleri hesaplatmak isterseniz, ALPEREN kütüphanesini  kullanabilirsiniz. Karmaşık kodlama gerektirmeyen bu yöntemle ALPEREN fonksiyonlarını kolayca çağırabileceksiniz.

http://www.geocities.com/bartelyoti/alperen/islev.doc

kesmez

Ezan vakitleri güneşin pozisyonu gölge ve aydınlık , karanlık seviyeleri ile ilgili olduğu için birbirine yakın olmak üzere pek çok zaman tespit edilebilir..
nitekim öylede bazı takvimlerde ezan vakitleri diyenetinkiyle birkaç dakika farklı..
fakat ezanlar camilerde diyanet takvimine göre okundukları için bizimde bu vakitleri değerlendirmemiz lazım..
Bu vakitleri bir formule bağlamak elbette yapılacak cihazlarda kolaylık sağlar ancak yazıkki böyle bir formul yok.. ancak ezan vakitlerini içeren bir database oluşturup bu db kullanarak cihaz yapılabilir..
Önemli olan bu db nin mümkün olduğunca sıkıştırılması , onun içinde daha önceki mesajlarımda önerdiğim gibi veya benzeri bir db oluşturulmalıdır..
Yani sizin kaydırmalı yöntem diye tabir ettiğiniz yöntem..

OG

Yerküredeki bütün coğrafi koordinatları database etme imkanı yohtur.

İyi düşünülmüş matematik formulleri içi çözer.

kesmez

Alıntı YapYerküredeki bütün coğrafi koordinatları database etme imkanı yohtur.
Siz bir noktaya göre database hazırlarsınız ..
van 10 dakka önce çorum 5 dakka sonra ...
dolayısıyla bütün şehirleri hesaplayabilirsiniz..

OG

Evet aslında bu fena bir çözüm değil gibi. Bir günün vakitlerini depolamak çok kaba bir yapı ile sıkıştırma uygulanmasa 10 byte yer tutar.

Yani her vakte 2 byte gider. Saat bilgisi 1 byte, dakika 1 byte.

365 gün için 3650 byte ki bir eeprom için önemli değer sayılmaz.

Referans aldığınız noktaya göre diğer koordinatları hesaplamak değil de şehir bilgileri girmek de olsun ki 1000 byte. Yeryüzünde kullanılabilir 1000 şehir var kabul ettik. Bu da birşey değil.

İlçeler için de - veya + sapma ayarı verilir. Olay çözülür.

Yanılıyormuyum?

kesmez

elektroombank

@OG abi

"Yerküredeki bütün coğrafi koordinatları database etme imkanı yohtur."

Evet buna katılıyorum.Bu yüzden

@kesmez abinin dediği gibi

" bir noktaya göre database hazırlarsınız ..
van 10 dakka önce çorum 5 dakka sonra .."

aynen bu mantık işte.cihazı 10 ülke için yaptık diyelim. "Select Case ile izmirse istanbulsa, ağrıysa,parisse, lonraysa +X ekle diyerek hallalolur.

O zaman bize Greenwich veya başka bir noktadaki ezan vakitlleri lazım.
Sadece bu liste bile çok tutar.He eeprom lar genişledi ama ne gerek varki.

ALPEREN arkadaşımız 2099 yılına kadar olanları hesaplamış.Sadece bir noktayı bile referans alsa büyük bir db yapar.Ki programının boyutuna bakarsanız böyle birşey olması çok zor.

Dolayısıyla yol Matematikten ve Coğrafya dan geçiyor.Fakar Coğrayfya araştırdığımda pek bir bilgiye ulaşamadım.Diyanetin çalışmaları daha çok.

Diyanette veya İlahyatta okuyan bir tanıdığı olan varsa bu şekilde hocalara ulaşarak bir sonuca ulaşabiliriz.

Hatta bir ara bir Üni öğrencisinden duymuştum.Bu konu ile ilgili tezler yapılıyormuş.

Konu şu "Dünyada her saniye ezan okunuyor"

ve gerçektenden doğru.

Birde @ise arkadaşım.O Aprene abinin yapmış olduğu çalışmayı kullanamayız.Çünkü bir visual basic çalışması.Biz bunu PİC için yapacağiz
ve zaten DLL yapmış.Yani derlenmiş kriptolanmış bir formul.Faydalanabilmemiz için alperen abi den ordaki formulü istemek lazım.

Ben mail atmıştım ama cevap gelmedi.

elektroombank

Önmüzdeki 90 yıl için heesaplayacağımız düşünürsek

365*90=32.850

evet bunun tutacağı boyut bile az ama ben bu 90 yıllık listeyi nerden bulcağım.Bu 90 yılı bulmak için yine formül gerekiyor.

elektroombank

DumrulBey

Alperen ile irtibat kurarsanız size yardımcı olacaktır. Zamanında (90'lı yıllar) 8051 ile yaptığı bir devre var. Bir ara bana bunlarla ilgili belge göndermişti. Kendisine e-posta ile irtibat kurunuz.
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)