ÇALIŞAN BİR KAYAN YAZI DEVRESİ VE PROGRAMI

Başlatan picman, 20 Temmuz 2006, 00:17:02

vatandas30

arkadaşlar. programlarınızı inceledim. bende 6 aydır kayan yazı ile uğraşıyorum. sanırım sütun tarama yapıyorsunuz. 6 ay önce bende ilk olarak 80 sütun bir yazı yapmıştım.(sütun taramalı) isiste çalışıyordu. ama gerçekte yazı neredeyse görünmüyordu. ne yaptımsa parlaklığı fazla artıramadım. sonra satır tarama yöntemi ile yapmayı başardım. aradaki parlaklık farkı ek bir malzeme istemeden kıyaslanamayacak kadar fazla idi. sütun taramada, sütun sayısı arttıkça tarama frekansı ve parlaklık düşüyor. parlaklığı arttırmak için ek olarak uln2003 gibi entegreler ilave etmek gerekiyor 74164 veya 74595 lerin çıkışına. ama satır taramada 74hc595 verdiği akım yeterli parlaklığı sağlıyor. bu yüzden size tavsiyem sütun tarama ile hiç uğraşmayın. satır tarama yapın.  sorularınız olursa elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım. hepinize kolay gelsin.

Gerok

@vatandas30  Haklısın satır tarama daha iyi olur ama burda zaten @Picman arkadaşımızın verdiği bir örnek üzerine eklemeler yapılarak gidildi.
Satır taramalı bir örnek vermen mümkünmü? böylece iki şekilde işlenmiş olur.

Saygılar.
Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

vatandas30

kendi bilgisayarımdan bağlandığım zaman örnek program ve devre göndereceğim.

sapkaliamca

@ETE  hocam harflerin tanımlamasını anladım teşekkür ederim artık 8x8 ve 16x8 lik frontları bile çıkarabiliyorum küçük harfleri çıkarıyorum 5x7 formatında bitince yayınlayacağım çok teşekkür ederim.
ŞAPKALIAMCA MUTLULUKLAR DİLER

POWER

ETE hocam son verdiğiniz linkte bir sorunmu var acaba? Çok deneneme rağmen dosyayı indiremedim.
TB6BKG

Gerok

Mum başka bir mumu yakmakla ışığından birşey kaybetmez...

vatandas30

arkadaşlar
linkte ilk yaptığım satır tarama devresi ve kodları var. gerçek ortamda da çalışıyor. umarım işinize yarar.
http://rapidshare.de/files/26879436/satirtarama.rar.html

sapkaliamca

Sevgili arkadaşlar öncelikle regaip kandilinizi kutlarım. Üzerinde çalıştığımız devrede alfabedeki tüm küçük harfleri ve bazı karakterleri 7x5 formatında oluşturdum ancak büyük harfler ile küçük harfleri aynı anda yazdıramadım bunun sebebi ise;

TABLO: bölümündeki LOOKUP OFSET komutuna 256 sütun bilgisinden fazla tanımlama yapamıyormuşuz bunu nasıl aşarız ekte küçük karakterleri yaptığım şemayı ve bas dosyasını yolluyorum birde bu karakter çözümlemelerini 24c32 gibi bir eepromdan okutursak 16f628 bile işimizi görmez mi saygılar.

http://rapidshare.de/files/27198067/kyaz__96_suetun_kue_uek_harfli.rar.html

picman

zaten ben de öyle yapmayı düşünüyorum ama denemelerimda olmadı 24c16 yada 32 epromdan okutmayı başaramadım aslın da komut basit ama proteusta yaptığım denemelerde olmadı bu devreye birde seri eprom bağlayım deneme yapan var mı varsa forma gönderirse sevinirim saygılarımla
Bilgi paylaştıkça artar..

ete

@vatandas30,

Satır taramalı sistemlerde matriks sayısı artınca döngü sayısı bayağı artıyor ve isis de nerede ise yazı yürümüyor. Önce 12 matriks sonrada 24 matriks yaptım. 24 lü olan nerede ise duruyor. 20 MHz de biraz olsun yürüyor.
Merak ettiğim konu şu, sen gerçekte acaba kaç matriksli olarak bu sistemi yaptın. Hız ne durumda idi?.

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sapkaliamca

Arkadaşlar büyük harf ile küçük harfleri aynı devrede nasıl kullanacağız sorunu çözen yada bilen yok mu dediğim gibi TABLO: bölümündeki LOOKUP OFSET [  buraya ] bölümünde büyük haarflerin devamına küçük harflerin bilgilerini devam ettirdim en fazla 256 sutun bilgisi alabileceği uyarısını veriyor

ete

@Sapkaliamca,

Bu işin yolu 2 adet lookup tablosu oluşturmaktır.
Diyelimki 1. sine Tablo1 , ikincisine Tablo2 dediniz.
Karekterleri ASC değerlerine bağlı olarak sıraya sokmak lazım. yine diyelimki 35 ile 100 arasındakileri tablo1'e 100-255 arasındakileri ise tablo2 ye koyalım. (tablo muhteviyatına bağlı olarak dengeli bir yerleştirme yapılabilir )

Programda ORT_ISLM etiketinde Gosub Tablo şeklinde bir komut var;
Bu komut yerine;
if Karekter<100 then
 gosub tablo1
else
 gosub tablo2
endif

şeklinde değiştirirseniz sorun hallolmuş olacaktır.

ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

sapkaliamca

@ ETE
    Sayın hocam dediğinizi anladım deneyeceğim bittiğinde buraya koyarım saygılar bu arada karakter çıkartmayı kaptım 8x8 karakterleri çıkarıyorum 16x8 de çıkaracağım teşekkürler ete hocam

sapkaliamca

Evet @ETE ustam dediğini uyguladım ve oldu aşağıya linki koydum tüm 7x5 formatında tüm karakterler var ve denedim tamamı çalışıyor. Ama bunları herhangi bir 24Cxx içine yazarsak hem 16f628 işimizi görücek hemde  daha iyi olacak gibi bu konuda bilgisi bulunan arkadaşların yardımını bekliyoruz. Saygılar  

http://www.hemenpaylas.com/download/1272410/TUM_7X5_KARAKTERLER_MEVCUT.rar.html

picman

sapkaliamca arkadaşımızın dediği gibi seri eprom ile karakterleri yazdıra bilirsek çok güzel olucak beyler ben denemeler yaptım ama proteusta çalıştıramadım bunu başaran varsa lütfen bizimle paylaşsın arkadaşlar
ayrıca arkadaşların hepsine teşşekkürler projeyi baya geliştirdiniz hepinize çookk ama çookk teşşekkürler .....
herkese kolay gelsin .....
Bilgi paylaştıkça artar..