proteusta çalısan prog. bord da calısmıyor(ccs ile yazı

Başlatan krian, 10 Ağustos 2006, 14:10:14

krian

slm millet benim sorunum ccs ile yazdıgım lcd uygulama programı proteus similasyonunda çalışırken borda kurduğumda çalışmaması programın dogru yüklendigine eminim.lcd baglantılarında da sorun yok.test ekranını görebiliyorum  D4 D5 D6 D7 data yolları sabit 5 v volt yani lcd yi sürmüyor.sizce sorun nedir.. yardımlarınızı bekliyorum

Ziya

Bir logic probe yap (direnç ve led ile) ve lcd data hattına bağla. İşlemci veri alışverişini yapıyorsa led yanıp sönecektir. Tıpkı Proteusta bacaklar üzerinde veri alışverişinde görünen kırmızı renkler gibi. Bu gerçekleşmiyor ise kristal bağlantını kontrol et. Pic'i tekrar okutarak (verfy) hex dosyasının düzgün yüklendiğinden emin ol. En son besleme hattını tekrar kontrol et.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

OG

Board kullanırken Xtal osc çalışıyorsanız ve frekans 20MHz gibi yüksek ise osc sapıtabilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

freewalks

bu sorunun aynısı bende de var

osiloskop ile giren çıkan dataları kontrol edebiliyorum ama ekranda görüntü yok..

eğer lcd bozuk diyorrsanız, hiç ihtimal vermiyorumm..

:(

rree

1-Mikro denetleyicinin besleme uçları arasında 100nf bağlımı ve ayakları çok kısa olması gerekir.
2-Lcd configirasyondan sonra 100ms bir gecikme komutun varmı
  bunları kontrol et.

Veli B.

Lcd nin kontrast ayarını yap.
Bazı lcdlerde,  44780 uyumlu olmasına rağmen pin sıralaması(backligt ve lcd besleme) farklıdır.Backlight bazılarında 1-2 nolu iken bazı lcdlerde 15-16 dır.Eğer regüle kısmın ısınıyorsa muhtemelen beslemeleri yanlış veriyorsun.