Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

pic'e kod yüklemek

Başlatan cramer, 12 Ağustos 2006, 17:21:35

cramer

arkadaşlar bir kitaptan hazır bir proje yapıyordum. Kitap hex kodunuda yazılımıda vermiş ve hexi direk pic'e yükleyebilirsiniz demiş.
Benim sorum şu pic'e bu hexi nasıl yazacam.
Elimde pic16F84A var. + progralamlayıcısı var. +programlayıcıdan çıkan ICPROG programı var.
Programı kurdum. fakat nasıl yazacağımı çözemedim.

OG

Programlayıcınız için gereken bağlantıları yapmanız gerekir. Data ve voltaj besleme. Bazı programlayıcılar data hattından (USB-seri port) gibi voltaj beslemesini sağlar.

Ayar dipswitch falan varsa kullanacağınız pic'e göre ayar yapacaksınız.

ICPROG'u kuracaksınız.

ICPROG'dan programlayıcıyı ve kullanacağınız PIC'i sececeksiniz.

Enerji kesik iken PIC'i programlayıcıya doğru şekilde takacaksınız, enerjiyi vereceksiniz.

ICPROG a gerekeb hex dosyasını yükleyip startlıyacaksınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cramer

"ICPROG a gerekeb hex dosyasını yükleyip startlıyacaksınız."
işte ben bunu soruyordum nasıl yükleteceğim. Kitapta hex kodları tek tek yazılmış. toplam 3 sayfa. Ben bunları elle tek tek girecekmiyim. gireceksem nereye gireceğim onu bulamadım programda?

OG

ICPROG başlattınız. Sağ üstte pic seceneğini hallettiniz. Sol üstte Dosya resmini tıkladınız, AÇ sayfası geldi. Hex dosyası PC nizde nerede ise buldunuz ve sağ alttaki AÇ tıkladınız. Hex dosyası ICPROG ekranında belirdi. Üst ortalarda yıldırım işaretli buton ile programa başlatırsınız.

Hex dosyası ayrı ayrı 3 sayfa olmaz. Tek dosya olur ve uzantısı .hex dir.

Ayrı dosyalar ayrı PIC içindir veya ayrı versiyondur falan.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cramer

hmm anladım. Benim dediğim 3 sayfa gerçek kağıt olarak 3 sayfaydı. yani kitapta hex kodunu işte 1001A.... diye 3 sayfaya yazmıştı.
Ozaman ben programı yazıp pic c lite ile hexe çevirtip dediğiniz yapıyım. yardımınız için teşekkürler.

teknikelektronikci

@cramer eger bahsetigin kod türü

:100000002828A301A200FF30A207031CA307031C9A
:1000100023280330A100DF300F200328A101E83E90

gibi ise pic c lite a yazip hexe cevirmene gerek yok zaten bunlar hex kodu oluyor sen bunlari bir editörde yazip kaydetikten sonra ic-prog da acabilirsin yani pic c lite da tekrar hexe cevirmene gerek yok zaten sanirim hata verir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

cramer

Evet aynı belirttiğin gibi kodlar. Ben bunları yazmaktansa yazılımı yazıp hexe çevirmek daha kolay olur diye düşünmüştüm . olmaz sa tek tek hexi yazarak denerim ;)

teknikelektronikci

eger programlama dilin var ise tabi kendin yazarsin cok daha ii olur hata devrenin mantigini biliorsan hic sorun değil
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ahmetyld

Anladığım kadarıyla yeni başlıyorsunuz dememe kızmazsınız. Amacım yardımcı olmak.
1-IC prog programını yükleyin
2-Hangi PIC e yükleyecekseniz o PIC i seçin
3-Dosya aç kısmından .hex (sizdeki dosya) dosyasını seçin
4-PİC i tümünü programla seçeneği ile yazdırın Bu sırada yeşil led yanacaktır.
5-IC prog 98 de ve XP de çalışan sürümleri vardır. Bence ilk kullanıyorsanız 98 de deneyin. XP ise sürücülerini yükleyin.
6-Kablo seri porta takılacak
(Hex dosyası derlenmiş dosyadır. Not defterinde veya bir editörde yazılır. MPASM gibi bir derleyiciyle derlenir. IC progla yüklenir. Tavsiyem bu işler adım adım anlatan bir kitap edinmenizdir. JAL programlama kitabını tavsiye ederim.
Biz ÖSS de istediğimiz yeri mi seçtik, ÖSS bizi istediği yere mi seçti?