Decimal to BCD tuş takımı

Başlatan Logan, 25 Ağustos 2006, 12:12:42

Logan

Arkadaşlar üzerinde çalıştığım projede 12 adet 7 segment display, 20 adet tuş, 8 adet röle ve 37 adet led var.Ayrıca eprom, isi entegresi ve DS1307'de cabası.Kullandığım entegre ise 18F452.Çok fazla malzeme olduğu için bacakları en uygun ve mantıklı biçimde kullanmak zorundaydım.Tuşları kontrol edebilmek için 5x4 keypad mantığı kullanarak sürekli tarama yapıyordum.Fakat bu yöntem programda gereksiz bir kalabalığa yol açıyordu.En sonunda tuşları binary çıkış verecek şekilde bağladım.Biraz karışık oldu fakat çok düzgün çalışıyor. Böylece 20 adet tuşu 5 bacak kullanarak, üstelik tarama yapmadan kontrol edebilme şansım oldu.İşte devre şeması ve download linki.

http://rapidshare.de/files/30682882/decimal_to_bcd.rar.html

Devrenin baskı devresini çizerken SMD diyot kullanacağım.Diyotların çokluğunun fazla bir sıkıntı yaratacağını zannetmiyorum.Hepinize iyi çalışmalar.
İmza.

Eagle_Tim

Bana göre bu kadar uğraşmana gerek yoktu 74147 kullanmanı tavsiye ederim. ben 5 bitlik bir hatla 144 tuşu çok basit bir biçimde 4 bitlik binary koda çeviriyorum. aslında bunu artık kullanmıyorum ama daha önceden skorboard yaparken kurğum bir sistemdi. orda kullanmıştım belki sende bakınca daha rahat tuş takımları yaparsın kolay gelsin..

unutmadan ekleyeyim toplam 5 hatta 144 tuş başka bit harcanmıyor..
Software and Hardware Design...

mhk

Bu tip sistemlerde en büyük problem. Aynı anda , 2 yada daha fazla tuşa birlikte basmakla gerçekleşir. Bu durumda diğer tuşlara atanan işlemler gerçekleşebilir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

aslan_korhan

Bu iş için PCF8574'de kullanabilirsin.
I2C Protokolü ile çalışır.
8 Tane pini var ve bunları istersen giriş, istersen çıkış olarak kullanabiliyorsun.
Bunlardan bir kaç tane ayni anda kullanarak ( 8 Adet ) sadece 2 pin üzerinden 64 port'un olmuş olur.
Proteus'da var. Denemeler yapabilirsin...

Aselsan bunları bazı telsizlerinde tuştakımı ve LED göstergelerinin kontrollünde kullanıyor.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mp3dragon

Alıntı yapılan: "Logan"12 adet 7 segment display
eğer devrende taramalı gösterge kullanıyor isen tuş taramasını da 7 segmentin ortak anod/katod sürücülerini kullanarak yaptırabilirsin. mhk hocamın söylediği gibi aynı anda 2 tuşa basınca oluşacak kısa devre durumunu ise tuşlara seri 1n4148 kullanarak halledebilirsin.
İyilik Yap, Denize At, Balık Bilmezse, Halik Bilir.