diyod seçerken...

Başlatan mcguiverali, 10 Eylül 2006, 13:50:06

ipek

1n400x serisi uzerinde .7 volt dusme soz konusudur 1n58xx serisinden kullanir isen .5 veya .3 gerilim dusumu vardir eski switchmode guc kaynaklarinin sekonder kismindan temin edebilirsin voltajin dusuk oldugu durumlarda 1n4002........1n4007 gibi diyodlardan kacinmalidir elinizdeki step motor 100 volt'un altinda oldugu icin elinizdeki en ideal diot 1n4001'dir  dolduracagin tek olmalidir birkac farkli kondansator ic direncleri farkli olacagi icin siz kullanmadan bosalabilir ..cok eski 50'li yillardan kalma bir ericsson elle cevirmeli telefonun mekanigine epson printer hurdasindan cikma 48 volt stepper motoru baglayarak 10000mf 63v kondansator ile epey cevirdikten sonra sony portable radyoyu 3 dakikadan altinda calabiliyorum enerji kinetik değil onca kalori degmez eger su yada ruzgar gucu değil ise soz konusu olan en iyisi marketten pil almak........

mcguiverali

asıl amacım önceden bahsettiğim gibi rüzgar enerjisini depolamak(6v / 1.5A lik bir aküde) ve bunun şarjı için 12 v a ihtiyacım var sarj devresinde onun gibi bir kaynaktan söz ediyor..bu 12 v u adım motorundan saglamayı düşlüyorum..adım motoru en iyi çare gibi sizce ? ikinci sorum 12 v üretebilirmiyim acaba..?
Düşünmeden öğrenmek beyhude, öğrenmeden düşünmek, tehlikelidir.....

z

Gücü uygun olmak kaydıyla istediğin elektrik motorunu kullanabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibrsel

Neden bir dinamo kullanmayı düşünmüyorsun..

mcguiverali

dinamoda olabilir nden olmasın ama adım motorlarının daha verimli olabilecegini akumuşdum bi  yerde... dinamo bildiğimiz dc motor değilmi içnde doğrultucu devre falan yok sanırım..

ibrsel

http://img144.imageshack.us/img144/7415/bisikletdinamogu7.gif

Basitçe şekilde gösterildiği gibidir dinamoun yapısı..Hareket enerjsinden elektrik enerjisi elde edebileceğin bir motor türü diyebiliriz..

mcguiverali

evet normal dc motordan bi farkı yok gibi görünüyor..

z

Bisiklet dinamosu soylendigi gibi dinamo değil alternatordur. DC elde etmek icin cikisini dogrultmaniz gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ibrsel

Evet hocam,acele ile cevap verirken bu ayrıntıyı atlamışım..Tşk..

mcguiverali

rica etsem 4 veya 6 uclu adım motorlarını dogrultucu devre hakkında bilgi(link,şema,vb..) verebilirmisiniz..

KAZIMUGUR

Ufak şarj dinamoları bu tip işlere ideal.
Tofaş gurubu ucuz.
Yatlarda 10-20A lik olanları 50-70cm kanatlarla iş görüyor...

kobrasalar

aslında hepimizde rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi elde etme fikri var. Ben elektrik üretmek için farklı bir yöntem kullanmayı düşünüyorum yanlız biraz maliyetli olacak.
Başlangıç olarak elektrik jeneratörü yerime pnömatik komprassör kullanmayı planlıyorum. elde ettiğim basınçlı havayı bir tankta toplayarak akü gibi ama aküden daha uzun ömürlü bir depolama yapmak istiyorum.
daha sonra bunu istediğim elektrik çeşidine istediğim jeneratör tipiyle(senkron asenkron DC gibi) elektrige dönüştürecegim.
veya sırf evde kullanmak KAyseri üsülü ekonomiye yanlış diyip arabaya koyacagım. İlgili link:
http://www.theaircar.com/
ondan sonra al boşa salla; sağdan dogru seyret.
şimdi bana oluşturacagımız beyin fırtınasında ki  enerjiyi faydalı güce dönüştürecek bir pervane lazım.
Yakında muhteşem fikirlerle dönecem
Boru yapacam çift okey vuracam:)