elektrik kesintisi icin fikir?

Başlatan krian, 20 Eylül 2006, 12:16:20

krian

merhaba arkadaslar

benim sorunum şu. elektrik kesildigi an devreyi en azından 1-2 sn besleyebilecek bir devre kurmak(eprom yedeklemesini yapacak süre kadar). yüksek degerli kondansatorler ile denemelerim oldu fakat bi sonuc alamadım.devre fazla  akım cekmiyor.pil röle ikilisini denedim fakat kontakların degisim zamanı büyük oldugu icin anlik gerilim düsümü pic i resetliyor sizce bu sorunu nasıl cözebilirim fikirlerinizi bekliyorum

OG

1-2 Farad 5.5V kondansatörler var. Denedinizmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Göktuğ

Pili bir diyot uzerinden beslemeye bagla. Beslemeyide bir adc ucuna gir. Pil seviyesini gorursen elektrik kesildigini anlayıp uyku moduna gecersin.

krian

goktug  güzel fikrin icin teşekkür

stlg

Sevgili krian

Ben sistemimi şu şekilde yapıyorum beslemedeki diyotlardan sonra kucuk degerli bir kondansator baglıyorum 10 uf bu ucu pice bir opto uzerinden elektrik kesildi sinyali olarak giriyorum sonra bu ucu yeniden bir diyot uzerinden buyuk degerli bir kondansatore 1000uf oradan 7805 e ve yeniden bir 470 uf uzerinden pici besliyorum bu şekilde yapmış oldugum programlı sayıcılar hic fata yapmadan eeproma kayıt yapıyorlar birdeyapmış oldugun kayıt işleminde gecikmeler kullanmamaya calış ki kayıt işlemin kısa sursun kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.