Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

240X64 LCD YARDIM

Başlatan yusuftr80, 24 Eylül 2006, 23:09:42

yusuftr80

SELAM HAYIRLI RAMAZANLAR DİLERİM .
Arkadaşlar  yapmak istedim   240x64 LCD yi nasıl  kulanabilirim  kısaca  
1. satır ve , 2. satırların tarifi  var ama diyer  3 ve 4 satırlara nasıl komut yazıcaz ki    ekranda  göre bilelim  şu ana kadar  yaptım calışmalar ise  16x2 satırlık LCD kulanmıştım  şim diki uygulamam da ise  4 satıurlık  menü  şeklinde program çıkaracagım   yardım cı olursanız sevinirim  şim diden  çok teşekkür ederim     acele  cevabınızı  :roll: bekliyorum !!!

Veli B.

4 satır lcd kullanmak istiyorsunuz sanırım.240*64 dediğinizde GLCD (Graphic LCD) olarak isimlendirilen displayler sözkonusu olur ki, data formatları karakter lcdlere göre farklıdır.
PBP ile 4 satır kullanımında herhangi bir farklılık yoktur.Tanımlamaları yaparken 4 satır kullanacağınızı beyan edersiniz ve lcdout komutundan sonra istediğiniz satırın başlangış adresini ve sutun numarasını vermeniz yeterlidir.

ipek

GLCD 240x64 display'in surucu'sunude belirtir isen ornek T6963 yada KS108 gibi farkli yorumlar alabilirsiniz....

yusuftr80

ilginize çok teşekkür ederim  ama benim anlayamadığım olay  1 .satrıa ve 2. satıra  aşagıdaki komutlarla giriyoruz  
lLCDOUT $FE,1  ' BURDA SATIR BAŞINI SIFIRLIYORUZ
LCDOUT $FE,$C0  ' BURDA 2. SATIR YADIRILIYOR

3.ve 4. satıralara nasıl   komut yazıcaz  anlayamadım yer burası
bir de zahmet olmasa  bu LCD lerin  baglantısıyla bir örnek   ufak  program  açıklaması olursa  çok daha  iyi olur  hepinize kolay gelsin

Logan

@yusuftr80, grafik lcd'lerde bildiğim kadarıyla text ve grafik olmak üzere 2 adet data gönderimi vardır.Kullanmak istediğiniz lcd de 240*64 olduğuna göre muhtemelen yukarıdan aşağıya kadar 8 veya 7 adet satır olabilir.Pbp'deki hazır komutları kullanarak bu satırlara ulaşmanız zor. Size tavsiyem bu lcd ile ilgili bütün komut ve configleri iyice öğrenip, pbp'deki hazır komutların dışında basit komutlar kullanarak LCD'yi kendiniz sürmenizdir.Kolay gelsin.
İmza.

Veli B.

Önce kullanacağın lcd tipine karar ver, verdiğinde ise ilk iş bu başlığı düzelt.
Glcd mi?
Karakter lcd mi?

:evil:

yusuftr80

Selam  yardımlarınız için çok teşekkür ederim  sağ olun  240x64 LCD  nasıl kulana camı sormuştum
yapmak istedimi de   yardıklarınız  sayesinde başardım  240x640ile değil 20x4 lcd ile yaptım  ;)

bir gurup işin  yapılamsı için  atılacak adımları lcd ekranda göre bilmesini sayglamak ve bu iş de  menü programı yapmaktı 1.2.3.4. satırlara nasıl  PBP komutları yla  nasıl  incem idi  1.2.satırlarda sorun yoktu bu ana kadarki çalışmalarda ise 16x2 lcd kullanmıştım bu yapa camda ise  4 satır gereltinden   3.4 satırları işleyemiyordum   bu nedenle de  yardımınıza ihtiyaç duymuştum  beni anlayan ve bu konuyla bana yarımcı olan arkadaşlara  çok teşekkür ediyorum.
malum işlerimden nedeni ile   cevabı geç yazdım  umarım beni anlarsınız  yardımcı odan arkadaşlara tekrardan çok teşekkür hayırlı işler dilerim