elektronik tartı için Load-cell

Başlatan hunter, 06 Ekim 2006, 11:17:03

z

Anladigim kadariyla olculecek agirlik onunde sabit isik kaynagi bulunan fotodirenc ciftinin sukunetteki pozisyonunu  kaydiriyor. Ardindan elektromagnete verilen akimla fotodirenc ikilisi tekrardan sukunet pozisyonuna cekiliyor bu esnada elektromagnetten akan akim da dogrudan agirlikla orantili oluyor.

Dogru mu anladim?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

eptam

hemen hemen doğru yanlız okunan PWM çıkışının pals zamanını sayıcıda  sayıyor. ve çok yüksek digitlerde görüntü veriyor.
Saygılar.
Yaradılanı hoş gör, Yaradandan ötürü.

z

Eğer puls genişliği ölçülüp doğrudan göstergede ağırlık olarak gösterilecekse bu durumda pwm sinyalin genliğinin ayarlı gerlim kaynağı üzerinden kalibre edilmesi lazım.

Güzel yöntemmiş.

Kütleye etkiyen yerçekimi kuvvetini kompanze edecek elektromagnetik kuvvete neden olan akım, kütleyle orantılıdır mantığı kullanılmış.

eptam

hunter

Sanırım bu yöntemin sakıncası elektromagnet den gecen akım nedeniyle  harcanan güç...

z

Zaten arkadaş kuyumcu terazileri gibi hassas ve düşük ağırlık ölçümleri için bu teknikten bahsetti.

Altınını ölçen adam için elektrik hiç sorun değil.

eptam

Pardon, yanlış anlaşılmasın burada DC bir akım çekişi söz konusu bile değildir. Çekilen akım PWM den dolayı pals zamanlarıyla ilgilidir.
Ve asıl olay bir kaldıraçtır çok küçük güç ile çok büyük yükleri tartabilirsiniz.
Saygılar. ;)