Pic le invertor yaptım. Fakat fetler ısınıyor

Başlatan crypto, 06 Ekim 2006, 17:04:30

OG

Ben de anlayamadım. Çünkü kendi sardığım trafoda da sargılar üst üste idi. Fakat İzalasyon kağıdı kullanarak.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

1. Durum ( Sekonder altta primer ustte )

Transformator hesaplamalarini yapip Np ve Ns oranlarini bulmus ve bu degerlere gore trafoyu sarmis olalim.

Enerjinin basildigi primer sargi, nuve capindan daha buyuk bir capa (yorungeye)  (cunku altta sekonder var) sarilinca yolunu havadan kisa yoldan tamamlayan magnetik akilar enduktansi dusurur.

Enduktans dusunce V=n dfi/dt geregi buyuk fi aki degisikligine ihtiyac duyulur. Bunun anlami daha buyuk akim degisikligidir. Yani miknatislama akiminiz artar. Sekonderi yuklemeseniz bile primer taraftan hatiri sayilir degerde akim akitmak gerekir. Trafo birde yuke binince MOS akimlari iyice artar bu da isiya neden olur.

2. Durum (Primer ve Sekonder E nin uzak kollarina yada U nun kullarina ayri ayri sarilirsa)

Bu durumda da primer akisinin bir kismi hic sekonderi kesmeden havadan  yolunu tamamlar. (Sargilar ust uste sarilsaydi bazi kacak akilar sekonderi kesecekti sargilari uzaklastirinca artik kesmeyecek) Bu ise gene enduktansin dusmesine neden olur.

Sonucta ortak enduktans duser.

Dusen enduktansi dengelemek icin primer/sekonder sargi sayilarini artirabilirsiniz ancak bu sadece miknatislama akimini dusurmeye yarar. Trafo yuke binince  ekstra sarim ile artirdiginiz kacak enduktansdan dolayi enduktanslarda gerilim dusumu olusur. Bu ise tam olarak kayip anlamina gelmesede akim cekmeyi engeller.

Kacak magnetik akilar kacak enduktans anlamina gelir. Kacak enduktanslar trafoya seri baglidir. Buda di/dt sonucunda Moslarin VDS uclarindaki geriliminde piklere neden olur. Cok kisa zamanda olusan bu gerilim mosu delerse deler delemezse mosu kisa zaman araliginda mosu iletimde tutmaya neden olarak mos uzerinde harcanan gucun artmasina neden olur. (VDS arttirilirsa yalitima gecmeye baslamis mosu iletime zorlar. Degisik vgs voltajlari icin cizilmis Vds Id grafigini goz onune getirin)

Ozellikle yuksek frekans transformator sarimlari bir hayli tricklidir. Sandivic tipi parcalanmis sargilarla kacak enduktanslar dusurulur.
Bu konularda kitaplarda pek  detay olmaz. Varsa paylasirsaniz sevinirim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sezgin05

@BUNALMIŞ:
TLP250 piyasada 1.2$+kdv den alınabiliyor.MOS larda ve IGBT lerde kullanılabilecek en ucuz sürücü. TLP karşılığı olarak MOC seriside varmış ama ben görmedim.

Transformatörlerde primer ve sekonderin yeri çok önemlidir.BUNALMIŞ usta herşeyi anlatmış eline sağlık...