Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

SPI protokolu hakkında

Başlatan Maxim, 05 Kasım 2006, 21:49:48

Maxim

Alıntı yapılan: "goktug1217"proteusa cok guvenme basit bir eeprom programını bile simule edemedigi oluyor.

Valla arkadaşım galiba sen haklısın ,
Bir kere daha olmuştu bana ,basit bir opamp devresi bana kafayı yedirmişti günlerce ...

Sonuç olarak bu devreyi ben canlı canlı yapıp deniycem ,çünkü ;

Böyle birşey yaptım ,bu devrede SPI girişlerine proteus içerisinde bulabildiğim çok basit bir entegre olan MCP3001 (10bit ADC) kullandım .
Resimde`de görüldüğü üzere SPI girişlerine 3 adet switch koyarak bu iki entegre arasında seçim yapma şansımız var .
Bu kod MCP3001 entegresine tam uymasada çalıştırıyor bi şekilde ,fakat MAX6675 entegresini devreye alırsanız ekranda sıfırdan başka bişey göremiyorsunuz .

http://rapidshare.com/files/3748822/MAX6675_SON.rar.html

DEVICE 16F876	
Declare XTAL 4

Declare LCD_DTPIN	PortB.4
Declare	LCD_RSPIN	PortB.2
Declare	LCD_ENPIN	PortB.3
Declare	LCD_INTERFACE	4
Declare	LCD_LINES	2

symbol SO = portc.4 
Symbol CS = PORTC.2 
Symbol SCK = PORTC.3

DIM X AS WORD
DIM Y AS WORD 

Low CS 
ShIn SO,SCK,0,[X\16]
High CS 

PRINT $FE,$84,DEC4 X >> 3 / 4," C" 

Y = X & %1000000000000000 >> 1 

IF Y <> 0 Then 
PRINT $FE,$C0,"THERMOCOUPLE OPEN" 
EndIF 
DELAYMS 100

Maxim

Budur .

DEVICE 16F877a	
Declare XTAL 4

Declare LCD_DTPIN	PortD.4
Declare	LCD_RSPIN	PortD.0
Declare	LCD_ENPIN	PortD.1
Declare	LCD_INTERFACE	4
Declare	LCD_LINES	2

symbol SO = portc.4 
Symbol CS = PORTC.2 
Symbol SCK = PORTC.3

DIM X AS word
DIM Y AS byte 

loop:
Low CS 
ShIn SO,SCK,0,[X\16]  
High CS 

PRINT $FE,$83,"ISI"
PRINT $FE,$87,DEC X >> 5 ," C" 

Y = X & %1000000000000000 >> 1 

IF Y <> 0 Then 
PRINT $FE,$C3,"TC OPEN"
Else print $FE,$C3,"MaxiBoost" 
EndIF
delayms 250 
goto loop

Göktuğ

Demekki proteusun biraz daha gelişmesi gerekiyor. Senin adına sevindim ...

Maxim

teşekkürler,
unutmadan 2 numaralı ayak şaseye verilmeli ,

mikromuh

selam arkadaslar,
Bende bu devre ile ugrasiyorum.Ayni problemi yasiyorum.Acaba bu sorunu simulasyonda cozen varmi?

Maxim

proteusta çalışmıyor

Veli B.

Versiyon veya benzeri bir sorun olabilir sanirim. Basit bir kod yazdim ve isiste (7.1 sp2) denedim. 0.25 hassasiyet ile simule edebiliyor. Model dosyasinda bir problem yok.

Mucit23

Arkadaşlar konu hortlatma rekorunu kırıyor olabilirim.  :)
Bu Max6675 yongasını bende bi ele alayım diyorum. Maxim Hocamız bu çip ile epeyi uğraşmış anlaşılan forumda bu çiple ilgili biraz araştırma yapınca bunu anladım. Aklıma takılan bazı konular var. Bu çipten okuma yaptığımız zaman okuduğumuz 12 bitlik sıcaklık bilgisini herhangi bir çevrim işleminden geçirmeye gerek varmı. Yanı okuduğumuz 12 bitlik değerin desimal karşılığı sıcaklığımı temsil ediyor. Bununla ilgili datasheette pek bişey bulamadım. Belkide ben göremedim. Forumda bu konular çok eski olduğu için bir çok link bunun gibi silinmiş. Maxim arkadaştan ricam linki yeniler sesevinirim.

mesut_27

linkleri yenilermisiniz saygılar..

Maxim

arkadaşlar o dosyalar yok artık üzerinden 5 sene geçmiş ama kodu vermişim orada dosyayı ne yapacaksınız ?

Mucit23

Tamam Maxim hocam gerek kalmadı çözdüm işi. Sadece biir konuyu merak ediyordum onuda anladım. Teşekkürler..