Mekatroniğe giriş Dersi Ödevi

Başlatan entegrerhan, 20 Kasım 2006, 23:18:47

entegrerhan

Arkadaşlar Beni Bi Sorunum Var.Hocanın Verdiği Ödev

Ev veya işyerlerinde bulunan Akvaryumlarda zamanla su belli bir süre sonra kirlenmekte bu durum balıkların yaşamını olumsuz etkilemekte ve suyun temiz suyla değiştirilmesi gerekmektedir.Ancak kirlenme seviyesinin gözle belirlenmesinde zorluklar ortaya çıkmakta.Ayrıca aşırı iş yoğunluğu nedeniyle kişiler bu sorunu çoğu zaman görmezden gelmekte ve ihmal etmektedir.
Suyun kirlilik seviyesini algılayan ve bu bilgiyi ayarlanan referans kirlilik seviyesi sınırı(balık yaşamını etkileyen sınır) ile karşılaştırarak eğer gerekiyorsa akvaryumun suyunu temiz suyla otomatik olarak değiştiren bir Mekatronik sistem tasarlayınız.

Tasarladığınız sistemin;
1.Şematik resmini çizerek çalışma prensibini açıklayınız.
2.Kullanacağınız sistem elemanlarının (sensör , su pompası v.b.) isimlerini ve teknik özelliklerini açıklayınız.

İşte Arkadaşlar Durum Bu  Bana Bu Konuyla İlgili Şema,Döküman Gerekli Nasıl Sensör Kullanmalıyım Bunlar Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var.Eğer Elinizde Böyle Şema,Döküman Varsa Paylaşabilirmisiniz.

Yardım Edecek Olan Arkadaşlara Şimdiden Teşekkür Ederim.

mcan

malzeme bilgisi olarak bir bilgim yok ama sana gereken şey ,varmıdır bilmiyorum, ph sensoru.çünki akvaryumda filtrede varsa balığı olumsuz etkileyen en büyük sebep ph dengesidir su kirlendikce aslında asit ve bazlardan dolayı ph değişmekte ve balığın ozmotik basıncını etkilemektedir yada buna yakın bişiler işte...sonuç olarak ph sensoru diye bişi varmı bi araştır bence.kolay gelsin

KAZIMUGUR

Ege üniversitesi hocalarından Nusret Alpbaz (yanlış hatırlıyor olabilirim)ın
çok güzel kitapları vardı,okumalısın.
Önce: http://www.akvaryum.com/   <<< böyle yerlere bir bak ,sonra gel konuşalım.

mustaphaerdem

kardes sende adapazari fakultesinde okuyosun demek.  :D
bende baya arastirdim ama bisey bulamadim. bize bi sensor gereklide hangi sensor bi bulsam gerisi kolay.
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

Göktuğ

Akvaryum Dünyası Dergisi  
ve 17. sayı çıkmış. TEBRİKLER...