Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Usart Kesmesi Hakkında?

Başlatan mytap, 21 Kasım 2006, 14:21:23

mytap

-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

Veli B.

255 üzeri bir sayı verirseniz bunu byte byte aktarmayı değerlendirelim. Verdiğiniz örnekte bir anormallik yok.
Sanırım kavramlar konusunda anlaşamadık.Ben ilk mesajlarınızdan, 2 farklı sayı aktarmayacağınızı anlamıştım.Word değişkende saklı olan bir sayıyı word olarak aktaramadığınz için byte olarak nasıl aktarabileceğinizi sorduğunuzu anladım.Verdiğniz örnekte ise 2 farklı sayıyı aktarıp, word üzerinden birleştiriyorsunuz.Sorun yok yani, olması gereken bu.
Sanırım WORD,BYTE vb yapılar hakkında eksik konularınız var. Yapılarını tekrar inceler iseniz sorunlar çözülecektir.

mmengi

5140=4096+1024+16+4 ne olması gerekiyordu 40 mı ?

Veli B.

Sitenizi inceledikten sonra, aklıma 2 ihtimal takıldı. Ya siz şu an ki sorularınızda ciddi değilsiniz ve burada ki insanları deniyorsunuz, yada sitenizde ki ürünler sizin değil. Sitenizde, "tasarımlarımız" olarak belirttiğiniz ürünlerin, üretimini değil, tasarımını yaptı iseniz, bu sorularınızı ciddiye almakla, ben hata etmişim :!:

Göktuğ

Katana o firmada calısmaya baslamıs biride olabilir :)

mytap

Bu site benim ve diğer yandan bir kaç ürün haricinde diğerleri bana ait. Ve ayrıca site şuan belittiğim gibi yapım aşamasında. Şubat ayında askere gideceğim için belli sabit anlamda bir işyeri kuramadım. Siteyi yaparken asıl amacım bir kaç işyeri ile yaptığım tasarımlar nedeni site zorunlu oldu. Bununla birlikte Bir sitede yayınlanan ürünlerin yada tasarımlarının site sahibininde yapması zorunlu değildir sanırım.

Ve halen soruma bir yanıt alamadım. Sayın katana burdaki wordluk yada bytelik bi sorun yok. Bunu nasıl halledebileceğim konusunda bir yardım istedim tamamen usta çırak seviyesinde. Çırak tabiki ben oluyorum :) İsterseniz web adresinide çıkartabilirim logodan.

ilgilenen herkesten Allah razı olsun.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

Veli B.

Alıntı Yapburdaki wordluk yada bytelik bi sorun yok
demişsiniz.Lakin bütün sorun burada.
Siz word içerisinde saklı bir bilgiyi mi aktarmak istiyorsunuz? Yoksa 2 ayrı byte içerisinde bulunan, 2 farklı bilgiyi aktarıp word içerisinde mi saklamak istiyorsunuz.

1000 sayısını High byte ve low byte olarak ayrıştırın. 2 adet byte değer elde edeceksiniz. Bu değerleri daha önce bahsettiğim gibi aktarın ve diğer tarafta yeniden birleştirin.
1000=%0000001111101000
1000.highbyte=00000011
1000.lowbyte =11101000

mytap

Sayın katana öncelikle ben bir wordluk bir bilgiyi diğer bir işlemciye aktarmak istiyordum. Fakat işin içine USART interrupt girdikten sonra özellikle RCREG registerini kullanmak gerektiği için word değişkenini kullanamadım. Buna alternatifiniz bilgiyi 2 ayrı byte olarak göndermek istedim. Bunları alıcı işlemcide tekrar bir wordde birleştirmek istedim sorunlar tamamen burda kaynaklandı ve bi anlaşmazlık oldu sanırım. Yani usart kesmesi kullanarak bir wordluk bir bilgiyi diğer bir işlemciye göndermek istedim. Anlaşmazlıklar için özür dilerim

Veli B.

ESTAĞFURULLAH özür dilenecek bir durum yok.
Bakın şöyle yapalım. Bir sayı seçin aktarmak için ve bu sayı, atıyorum 3287 olsun( siz 255 ten büyük olmak şartı ile(olayı tam olarak kavramanız için büyük olsun dedim, yoksa elbette 1 sayısını dahi word olarak işleyebilirsiniz) başka bir sayı da seçebilirsiniz)
Şimdi bu sayıyı bytelarına ayırın ve aktarın. Diğer tarafta birleştirin. bu işlemlerin tamamını kağıt üzerinde yapın ama. Bütün olayı kavrayacağınıza eminim.