ProfiBus vs CanBus

Başlatan sdonmez, 27 Kasım 2006, 15:38:26

sdonmez

nette profibus ve Canbus konularını araştırdım, ikisi hakkında da az çok bilgim var ama şunu anlayamadım: ikisinin birbirine göre üstünlükleri var mı, avantajları, dezavantajları, uygulamada hangisinin nasıl tercih edileceği gibi konularda bilgiye ihtiyaçım var. Misal elimde 10 tane motor sürücü var, bunları bir hatta kontrol etmek istiyorum ama nasıl?

konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum

saygılarımla...

asm_Coder

En yaygın kullanılan 2 haberleşme protokoludur. 2 sinin de birbirine üstünlükleri var. Eğer bunları acık kod olarak kullanmak istiyorsan bu mümkün değil. Sadece canbus için CanOpen var ama oda tam acık değil. Bu protocolleri kullanabilmen için her 2 istasyondada öncelikle hardware olarak Canbus yada profibus modulleri olmalı. Haberleşme hızları aşağı yukarı aynıdır. CanBus ın güzel yanı Master Slave Olayı yoktur. 2 istasyonda birbirilerine aynı anda veri transferi yapabilir.

10 sürücün varsa ve bunları Network yapıp bir yerden kontrol etmek istiyorsan üzerinde CanBus yada profibus olan sürücüleri al ve 1 tanede Canbus yada profibus ı olan HMI yada PLC al ve bağlantılarını yap direk çalışır. Eğer şöyle bi şey yapmayı aklından geçiriyorsan 10 sürücüyü Network yapayım ve bunlarıda PC nin seri portuna bağlayıp Visual basic ten Seri datalar göndererk kontrol edeyim diyorsan bu Canbus ve Profibus ile olmaz... RS232 ile PC ve 1 sürücüyü kontrol edersin. eğer 10 sürücü bağlamak istiyorsan bunları RS 485 ile bağlarsan istediğin olur. Voltaj seviyen RS485 ve Protocolunude sana özel olmuş olur ve muhtemelende hızın 38400 baud ta kalmış olur
y=f(x);

sdonmez

amacım 10 sürücü falan bağlamak değil, örnek olsun diye öyle yazmıştım. sadece teorik olarak sorduğum sorulara cevap arıyorum...

teşekkür ederim.

saygılarımla...