74hc147 kullanimi

Başlatan bkrtncr, 06 Aralık 2006, 08:08:29

bkrtncr

arkadaslar bende tam 10 tus var ve 74147'nin datasheette de 10lineto4line yazinca direk bu entegeryi kullanayim dedim ama pictende 4bit harcayarak cozulur demistim ama sonunda bu entegreyle bu kombinasyon olmayacak gibi.
@eagle_tim ' e ve diger arkadaslara teşekkür ediyorum...
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...

XX_CİHAN_XX

4514 yada 4515 kullanabilirsin.
16 giriş ve 4 bit çıkışı olan bir kodlayıcı entegresidir(kötü yanı biraz iri bir entegegre: )
Kullanmadıgın girişleri şaseye çekmek kaydıyla bu entegre fazlasıyla işini görür ;)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Eagle_Tim

Dostum cihan yoğun işlerden kafa durdu heralde, bu aralar görüşemiyoruz :D  yanlış hatırlıyorsun heralde 4515 veya  4514  16 giriş değil,  4 giriş 16 çıkıştır yani 4 to 16 line decoder diye geçiyor olması lazım hatta bende kaç sene evvel ilk senden duymuştum bu entegreyi lisede ki çalışmalarımız esnasınde hehe !  74147 nin tersi dir yani, binary to decimaldir diye hatırlıyorum.. :D
Software and Hardware Design...

XX_CİHAN_XX

haklısın Eagle :oops:
Fuar hazırlıgı fazla mesai cart curt derken yanlış yazmışım :D
Sanırım 10 adet girişi butonlar için kullanacaksınız.Tuş takımın için güzel bir entegre önerebilirim.4bit çıkışı var ve bu entegreye 4x4 şeklinde 16 adet buton bağlanabiliyor.

16-Key Encoder 20-Key Encoder

http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/7/4/C/9/74C922.shtml

74hc922
   +-----\/----+
1 -|R1      Vcc|- 18
2 -|R2       D0|- 17
3 -|R3       D1|- 16
4 -|R4       D2|- 15
5 -|SCAN     D3|- 14
6 -|DB      /OE|- 13
7 -|C4       DA|- 12
8 -|C3       C1|- 11
9 -|GND      C2|- 10    
   +-----------+
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

bkrtncr

@eagle_tim

Alıntı YapSorununuza gelecek olursak durum şundan ibaret 74147 serilerinin MC serisi hariç içerden pull up dirençleri yoktur bu sebeple tüm girişleri önce dirençle lojik 1 e çekiyorsunuz böylece probleminiz çözülüyor yada MC74147 kullanıp pull up direnci takmıyorsunuz.. ben çok defa kullandığım için bende böyle problemler yaşadım ve pull up eksikliğini gördüm..

mc74147'yi kolayca bulabilirmiyiz..
ben ankarada biraz arastirdim fakat bulamadim..
Bildigini paylaşan, ALİM'dir...